پدیده زنان خیابانی چیست؟ مردان خیابانی چه افرادی هستند؟

پدیده زنان خیابانی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی است که در جوامع گوناگون یافت شده و همواره در ابعاد روان‌شناختی و جامعه‌شناختی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این معضل را می‌توان پدیده‌ای شهری دانست که در کلانشهرها بیشتر مورد توجه بوده و گسترش آن می‌تواند علاوه بر روسپیگران، جامعه را نیز از بروز مشکلات مختلف تهدید کند؛ لذا این پدیده که نوعی ناهنجاری اجتماعی محسوب می‌گردد خاصیت آسیب‌زایی هم دارد و باید با بررسی ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن عوامل شکل‌گیری و راه‌های پیشگیری‌اش را کشف نمود.

زنان خیابانی در کنار مردان خیابانی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

زنان خیابانی افرادی هستند که با انگیزه‌های متفاوت اقدام به روسپیگری یا خودفروشی کرده و از این راه امرار معاش می‌نمایند

به عقیده جامعه‌ شناسان مهم‌ترین دلیل روی آوردن زنان به این عمل، انگیزه اقتصادی است که ناشی از فقر مالی توام با فقر فرهنگی می‌باشد.

با توجه به افزایش سن ازدواج و نیز افزونی آمار طلاق در کشور پدیده زنان خیابانی هم روند رو به رشدی داشته و امروزه این معضل در جامعه ملموس شده است.

طلاق از این جهت قوه محرک پدیده زنان خیابانی محسوب می‌شود که باعث قطع درآمد زنان شده و منجر به بی سر و سامانی اقتصادی آنها می‌گردد، از این رو بسیاری از زنان مطلقه پس از جدایی به این عمل روی آورده و روسپیگری را به عنوان شغل خود تلقی می‌کنند.

چرا که در صورت عدم اشتغال نمی‌توانند با توجه به شرایط دشوار اقتصادی جامعه، خود و فرزندان‌شان را تامین کنند، اما در عین حال هستند زنانی که با وجود شرایط مالی دشوارتر هرگز این مسیر را انتخاب نکرده و هیچ عاملی را دلیل درستی بر توجیه بی‌عفتی نمی‌دانند؛ البته بسیاری از زنان روسپی از خطرات ناشی از این اقدام غیراخلاقی خود آگاهند و با وجود این خودآگاهی به خودفروشی گرایش پیدا می‌کنند.

اکثر این زنان از خانواده‌هایی برخاسته‌اند که انحرافات اجتماعی روال عادی زندگی آنها بوده و همین باعث شده برای فرار از شرایط نابسامان خانوادگی به پدیده‌ای پناه بیاورند که مشکلات دو چندانی را برای‌شان به ارمغان خواهد آورد.

زنان خیابانی

پیامدهای در انتظار زنان خیابانی

به عقیده روان‌شناسان علاوه بر مسائل اقتصادی، اختلالات روانی و نیز بی‌توجهی به ارزش‌های دینی در شکل‌گیری زنان خیابانی اهمیت بسزایی داشته و تضعیف ارزش‌های معنوی در فرد علاوه بر مشکلات شخصیتی از مهم‌ترین علل شیوع این ناهنجاری اجتماعی بوده است.

از دیگر پیامدهای گرایش به روسپیگری علاوه بر گرایش زنان به اعتیاد، افزایش ناامنی در جامعه و سست شدن بنیان خانواده می‌باشد

اغلب این زنان در خانواده‌هایی پرورش یافته‌اند که در آن ارزشی به جایگاه زن قائل نشده و ارزش‌گذاری افراد تنها بر حسب جنسیت آنها صورت پذیرفته است، از این رو افراد از خانواده طرد شده و خیابان‌ها و افراد درون آن را به خانواده نابهنجار و غیرمنسجم خود ‌ترجیح می‌دهند.

البته این را نیز باید افزود که اگرچه ارتباط خارج از عرف خانواده و جامعه برای دختران ناپسند است باید برای پسران نیز به همان اندازه اشتباه تلقی شود و همین باعث این است که در کنار پدیده زنان خیابانی، پدیده دیگری به نام «مردان خیابانی» هم مورد تحلیل قرار گیرد.

مردان خیابانی چه افرادی هستند؟

مردان خیابانی افرادی هستند که با صرف وقت زیادی در خیابان به دنبال رفع نیازهای عاطفی و روانی خود بوده و در این بین زنان را قربانی ارضای نیازهای خود می‌کنند.

در نتیجه تقاضا سبب به وجود آمدن عرضه بوده و در صورت عدم وجود مردان خیابانی، زنان خیابانی نیز معنا نخواهند داشت.

باید پذیرفت که پدیده زنان خیابانی از واقعیت‌های تلخ جامعه بوده و با پیامدهای ناگواری روبرو است که اگر چنانچه با این روند ادامه پیدا کند مانند مردابی خواهد بود که جامعه را در خود فرو خواهد برد.

امیر رضا کاظمی-دانشجوی جامعه شناسی

با مشارکت طیبه طاهری-کارشناس علوم اجتماعی

ویکی روان در اینستاگرام

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

درمان افسردگی بدون دارو در خانه

8 راه درمان افسردگی بدون دارو در خانه

درمان افسردگی بدون دارو شاید آرزوی خیلی از ما باشد چون فکر می کنیم برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 19 =