ازدواج با سلامت چه رابطه ای دارد ؟

بررسی رابطه ازدواج با سلامتی

یکی از مهم ترین دغدغه های درونی و برونی یک شخصیت یا یک فرد بحث رابطه ازدواج با سلامتی میباشد. اما ایا این دو با همدیگر مرتبط هستند؟ اگر هست ارتباطشان چیست؟ آیا ارتباطشان چه مقدار برای روح و روان آدمی اهمیت دارد؟ آیا با عمر بیشتر یا کمتر رابطه دارد؟ در اینجا کاملا به این بحث پرداخته ایم و به صورت علمی به بیان رابطه ازدواج با سلامتی میپردازیم.

بررسی رابطه ازدواج با سلامتی که باید بدانید

یا ویکی روان همراه شوید.

ازدواج معمولی به شما کمکی نمی‌کند

پژوهش‌ها همیشه نشان داده‌اند متاهل بودن و متاهل ماندن برای سلامتی‌تان بهتر است، این اولین نشانه از رابطه ازدواج با سلامتی است. متاهل‌ها بیش‌تر عمر می‌کنند و کم‌تر بیمار می‌شوند. اما پژوهش جدیدی در ایالت یوتا نشان می‌دهد آدم‌هایی که از ازدواج‌شان راضی و خوشحال هستند بیش‌ترین نفع می‌برند.

آدم‌ها اغلب فکر می‌کنند ازدواج‌ها یا رضایت‌بخش است یا نیست، اما به ندرت می‌توان ازدواج‌ها را به این آسانی دسته‌بندی کرد. پژوهش‌گران بعضی ازدواج‌ها را “دو حسی” می‌نامند، پیوندهایی که آن‌قدر بد نیستند که قطع شوند ولی ویژگی‌های منفی بارزی دارند(همه‌ی ازدواج‌ها این‌طور نیستند-این پژوهش می‌گوید فقط ۷۵ درصد آن‌ها این‌گونه هستند). پژوهش‌گران دریافتند این‌گونه زوج‌ها در مقایسه با کسانی که ازدواج‌شان خیلی رضایت‌بخش است نفع زیادی نمی‌برند.

رابطه ازدواج با سلامتی چیست؟

این پژوهش، توسط وندی بیرمنگام، استاد روان‌شناسی دانشگاه بریگم یانگ انجام شده و در مجله‌ی انالز آو بیهیویرال مدیسن(Annals of Behavioral Medicine) به چاپ رسیده‌است. سوال‌هایی که پژوهش‌گران از ۹۴ زوج پرسیدند درمورد رفتار همسرشان بود و آن‌چه پژوهش‌گران از نظر احساسی”عملکرد بین‌فردی” آن‌ها می‌نامیدند.

یک چهارم زوج‌ها واقعا راضی و خوشحال بودند و هیچ گلایه‌ای نداشتند. اما سه چهارم ازدواج‌ها در دسته‌ی دو حسی قرار گرفتند: اکثر شرکت‌کننده‌ها معتقد بودند همسرشان فوق‌العاده است، اما در برخی زمینه‌ها مشوق نیست یا بیش‌از حد منفی‌نگر است.

بیرمنگام می‌گوید:” سطح مثبت‌اندیشی در اکثر ازدواج‌ها بالا بود، اما منفی‌بافی نیز وجود داشت”. او زنی را مثال می‌زند که به عنوان شریک زندگی فوق‌العاده است اما از شغل همسرش راضی نیست، یا مردی که پدر و عاشقی بی‌نظیر است و اما خیلی حساس و ایرادگیر است. “این آدم‌ها به ازدواج‌شان پایبند هستند. اما منفی‌بافی‌هایی که وجود دارد، فواید روان‌شناختی مثبت را خنثی می‌کند.”

تحقیق پژوهشگران

برای مطالعه رابطه ازدواج با سلامتی پژوهش‌گران به مدت یک روز فشار خون زوج‌ها را در هر ساعت کنترل کردند، نه وقتی که در حال استراحت بودند، بلکه در وقتی در حال انجام امور روزانه‌شان بودند. آن‌ها که ازدواجی دو حسی داشتند، نسبت به آن‌هایی که ازدواج‌شان گرم‌تر بود، فشار خون بدتری داشتند، حتی زمانی که سن و بسیاری از عوامل استرس‌زای دیگر درنظر گرفته شده‌بود.

با توجه به گفته‌های بیرمنگام، با هیچ‌یک از زوج‌ها شخص دیگری- فرزند یا اقوام مسن‌ دیگر- زندگی نمی‌کرد، بنابراین زندگی‌شان در خانه فقط به خودشان دو نفر مربوط می‌شد. او هم‌چنین اشاره کرد این نتایج تنها حاصل یک روز کنترل هستند و میانگین سن شرکت‌کننده‌ها ۲۹ و دامنه‌ی سن از ۱۸ تا ۶۳ است، و سن بیش‌تر زوج‌ها در دو انتهای این دامنه قرار می‌گیرد.

خبر بد این است در میان زوج‌ها، قدرت ضربان قلب زوج‌هایی که ازدواج‌شان دو حسی است بیش‌تر از قدرت ضربان قلب آدم‌هایی است که از ازدواج‌شان راضی و خوشحال هستند این میتواند به عنوان یکی از علائم رابطه ازدواج با سلامتی باشد. بیرمنگام می‌گوید:”پژوهش‌ها نشان می‌دهد ضرر احساس تایید نشدن از سوی شریک زندگی‌تان بیش از فایده‌ی احساس تایید شدن از سوی او است.”

ازدواج با سلامت چه رابطه ای دارد

خبر خوب

بیرمنگام می‌گوید خبر خوب این است که برای اکثریت آدم‌ها، این تا حد زیادی قابل ترمیم است. پی‌بردن به این‌که چه‌چیزی شریک زندگی‌تان را آزار می‌دهد سخت نیست- برای شروع می‌توانید از او سوال کنید- و به نرمی برایش توضیح دهید برای این‌که احساس نزدیکی بیش‌تری بکنید (او تاکید می‌کند نه از نظر جنسی، بلکه از نظر احساسی و فکری) باید چه چیزهایی را کنار بگذارد. به علاوه این چیزی است که درمان‌گرها با آن موافق هستند.

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

وسواس احساس گناه

وسواس احساس گناه چیست و چه علائمی دارد؟

شاید عبارت وسواس احساس گناه تا به حال به گوشتان نخورده باشد اما یکی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *