هنرمندان

از دانشگاه پاریس تا ناخدا خورشید با داریوش ارجمند

داریوش ارجمند متولد ۵ مرداد ۱۳۲۳ تهران است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد تئاتر و سینما از دانشگاه پاریس و کارشناسی تاریخ و جامعه شناسی از دانشگاه مشهد است. وی به همراه مهرداد تدین از موسسین سینمای آزاد مشهد در اواخر دهه ۱۳۴۰ است. وی با بازی در فیلم ناخدا خورشید ساخته ناصر تقوایی به سینما آمد و در سال ۱۳۶۵ با دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از پنجمین جشنواره فیلم فجر جای خود را به عنوان یک بازیگر خوب و قابل قبول تثبیت کرد. در فیلم‌های کشتی آنجلیکا، جستجوگر، پرده آخر توانا و قدرتمند ظاهر شد. در دهه هفتاد اما کم کار بود. بازی معرکه‌اش در سه فیلم ماندگار آدم برفی، اعتراض و سگ کشی نشان از توانایی‌های او دارد. به شرطی که کارگردانی حرفه‌ای او را هدایت کند. او برادر کوچک‌تر مرحوم انوشیروان ارجمند بازیگر، عموی برزو ارجمند و بهار ارجمند، و پدر امیر یل ارجمند بازیگر است.

با ویکی روان همراه باشید.

داریوش ارجمند در مورد بازی در مجموعه‌های تاریخی می‌گوید: «در اذهان مردم من به عنوان بازیگری شناخته شده‌ام که بیشتر در آثار تاریخی حضور پیدا می‌کند که در واقعیت این طور نیست. من در سریال امام علی(ع) در نقش مالک اشتر و همچنین در شیخ مفید در نقش عضدالدوله دیلمی بازی داشتم و در فیلم‌های مسافرری و فیلم اخیرم راه آبی ابریشم نقش‌های حضرت شاه عبدالعظیم حسنی(ع) و ناخدا سلیمان را بازی کردم. در سریال چهل سرباز هم بازی داشتم و این پنج اثر جزء کارهای تاریخی‌ام هستند ولی چون مردم این کارها را دوست دارند فکر می‌کنند که من اغلب درکارهای تاریخی بازی می‌کنم!»

داریوش ارجمند

نقش استاد داریوش ارجمند در مجموعه ستایش را همه ما به خاطر داریم او در این باره می‌گوید: «من کلیت داستان و نقش را بسیار پسندیدم و می‌دانستم که کار دشواری خواهد بود ولی سعی کردم نقش را به خوبی ایفا کرده و همان طور که داستان می‌خواست جلوه دهم. حشمت فردوس یک انسان استثنایی و ویژه است، چرا که ریشه در سنت‌ها داشته و تربیت خاصی دارد. شاید بعضی‌ها او را دوست نداشته باشند ولی اغلب از او خوششان می‌آید، چون کاراکتری خاکستری، چالش‌پذیر و پرتنش است. چنین شخصیتی اصلا در تلویزیون نوشته نشده و برای اولین بار است که شاهد نقشی با چنین خصوصیاتی هستیم. همه شخصیت‌هایی که در ستایش وجود دارن د اگر لغزش داشته باشند از قالب خود بیرون آمده و باعث می‌شوند که در کار خلل ایجاد شود، که نقش حشمت هم از این قاعده مستثنی نبود.»

از نگاه استاد، نقش‌هایی که در تلویزیون و سینما داشته مانند فرزندان ایشان هستند. او در این باره می‌گوید: «نقش‌هایی که یک بازیگر خلق می‌کند مانند فرزندان اوست اگرچه برخی از این فرزندان ناقص‌الخلقه باشند ولی دوستشان داریم. من از این بابت خوشحالم که نقش‌هایم فوق‌العاده متفاوت و به دور از هم هستند؛ مثلا نقشم در آدم برفی با مسافرری فاصله بعیدی با هم دارند و همین باعث جذابیت کار می‌شود؛ اما در تلویزیون، نقش مالک اشتر در سریال امام علی(ع) و حشمت فردوس در ستایش نقش‌های ارضاکننده‌ای بودند و من واقعا دوستشان دارم. در سینما هم کارهای زیادی هست که از حضور در آنها بسیار راضی‌ام و نقش‌هایی را که بازی کردم بسیار می‌پسندم، مانند: ناخدا خورشید، هبوط، پاییزان، پرده آخر، اعتراض و سگ‌کشی.»

استاد ارجمند درباره شهرت می‌گوید: «من هیچ وقت شهرت را دوست نداشته‌ام و محبوبیت را به آن ترجیح می‌دهم. البته برای این‌که حرف‌هایم کلیشه نشود به جای محبوبیت هم مقبولیت را می‌پسندم. وقتی یک هنرمند محبوب می‌شود مردم به او اعتماد کرده و او را قبول می‌کنند. در مقابل، شهرت، انسان را ضعیف می‌کند و یک بازیگر مشهور دیگر نمی‌تواند راحت باشد ولی وقتی مقبول مردم هستی به تو احترام می‌گذارند و وقتی با آنها برخورد می‌کنی چیزی جز احترام و محبت نمی‌بینی و اعتماد را از آنها دریافت می‌کنی و به جای این‌که احساس بزرگی کنی کوچک‌تر می‌شوی و این بسیار برای من مهم است.»

ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا