توصیه های پیامبر اسلام (ص) درباره سلامتی

پیامبر اسلام و ائمه معصومین به بهداشت و سلامتی جسم توجه زیادی داشتند و مصرف مال را در این راه اسراف نمی‌دانستند، چنان‌که عقیده داشتند آنچه در راه سلامتی بدن مصرف شود، اسراف نمی‌باشد. اسراف در چیزهایی است که باعث ضرر رساندن به بدن شود. در این مطلب تعدادی از توصیه های پیامبر اسلام (ص) درباره سلامتی بدن و روح را آورده‌ایم.

با ویکی روان همراه باشید.

یکی از علل پیشرفت مسلمانان در پزشکی، توجه پیامبر اکرم (ص) به مسائل بهداشتی بوده است. اسلام، درباره اصول کلی پزشکی و بهداشت دستورهایی به پیروانش داده است که می‌توان از این دستورها به عنوان یکی از پایه‌های علم پزشکی اسلامی یاد کرد.

احادیثی زیادی از پیغمبر اسلام (ص) درباره سلامت، بیماری، بهداشت و مسائل دیگر مربوط به پزشکی وجود دارد. مجموعه توصیه های پیامبر اسلام (ص) درباره طب را بعدها نویسندگان اسلامی تدوین کردند و بر آن شرح‌ها نوشتند و این مجموعه‌ها به نام طب‌النبی معروف گردید. ائمه علیهم السلام هم روایات پزشکی زیادی را از پیامبر اکرم (ص) نقل کرده‌اند.

پیامبر اسلام فرموده‌اند:

آن که دردها را آفریده، درمان آنها را نیز آفریده است.

هر دردی را درمانی است، پس چون دارو به درد برسد، به اذن خداوند بهبود یابد.

خود را مداوا کنید، چراکه خداوند هیچ دردی را فرو نفرستاده، مگر آنکه برای آن درمانی نازل کرده است.

هر کاری را چاره‌ای است و چاره تندرستی در دنیا چهار چیز است: کم سخن گفتن، کم خوابیدن (خواب کافی)، کم راه رفتن و کم غذا خوردن.

روزه بگیرید تا تندرست بمانید.

سفر کنید تا تندرست بمانید.

 سه چیز است که بدن به واسطه آن شاداب می‌شود و رشد می‌کند؛ بوی خوش، جامه نرم و نوشیدن عسل. خوردن شام را ترک نکنید، هر چند به خوردن یک عدد خرمای خشک باشد، چرا که خوردن شام، مایه نیرومندی پیر و جوان است و ترک آن مایه پیری و در هم شکستگی.

توصیه های پیامبر اسلام

هر کس اندوه و دغدغه‌اش فراوان شود، بدنش بیمار می‌گردد.

کوتاه کردن ناخن‌ها مانع بروز درد بزرگ می‌شود و روزی شخص را فراوان می‌کند.

هر کس به حرام درمان بجوید، خداوند در آن شفایی قرار نمی‌دهد.

تا هنگامی که بدنت درد را تحمل می‌کند، از دارو بپرهیز و آنگاه که درد را تحمل نکرد، از دارو استفاده کن.

هر کس سلامتی بر بدنش چیرگی دارد، مداوا نکند.

هر کس می‌تواند با بیماری خود سر کند، از درمان بپرهیزد، زیرا بسا دارویی که خود، بیماری بر جا می‌نهد.

منیرالسادات حق بجانب

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟ (معنی فوبی اجتماعی)

اضطراب اجتماعی یکی از اختلالات بسیار رایج در جامعه است و افراد بدون اینکه بدانند، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *