شایعات درباره تغذیه

به شایعات درباره تغذیه گوش نکنید

شایعات درباره تغذیه به تعداد بالایی وجود دارد که با وجود فضاهای مجازی گسترش یافته و ممکن است این شایعات درباره تغذیه موجب شود مردم از رژیم غذایی خاصی تبعیت کرده و مشکلاتی برای آنها ایجاد شود. بنابراین سعی داریم تا برخی از این شایعات را مطرح کنیم تا مردم آگاه شوند:

با ویکی روان همراه باشید.

شایعات درباره تغذیه و سلامت

روغن زیتون هیج ضرری ندارد

یکی از روغن‌های پیشنهادی برای مصرف، روغن زیتون استاندارد می‌باشد، منتهی نباید فراموش کرد که همه انواع روغن‌های خوراکی به ازای هر گرم از آنها ۹ کیلو کالری انرژی تولید می‌شود و روغن زیتون نیز در این قالب می‌گنجد. بنابراین میزان مصرف آن به ویژه زمانی که فرد در حال رعایت رژیم کاهش وزن است، کاملا محدودیت دارد و باید طبق نظر متخصص تغذیه مصرف شود.

نوع اسیدهای چرب موجود در این روغن و خواص بیوشیمیایی آن باعث برتری این روغن نسبت به روغن‌های دیگر می‌شود، به طوری که این روغن دارای اسیدهای چرب با یک باند دوگانه (منو) است که باعث ساختار بیوشیمیایی بهتر این روغن نسبت به روغن‌های جامد می‌شود. از طرفی روغن زیتون به دلیل دارا بودن آنتی اسیدان‌هایی مثل پلی فنل‌ها و فلاونوییدها باعث کاهش پراسیداسیون چربی‌ها در بدن و در نتیجه کاهش استرس اکسیداتیو می‌شود.

بنابراین سبب حفاظت بدن از آسیب رادیکال‌های آزاد می‌گردد، متعاقب آن موجب حفاظت بدن در برابر بیماری‌های قلبی و… می‌شود

چربی سوزی دانه بذر کتان

تا بحال هیچ مطالعه علمی ثابت نکرده که مصرف بذر کتان به تنهایی موجب کاهش وزن، چربی سوزی و یا کاهش اشتها می‌گردد. بذر کتان دارای چربی غیراشباع و امگا۳ می‌باشد و دارای میزان زیادی فیبر محلول و غیرمحلول و ویتامین E است، مطالعات فراوانی نشان داده‌اند که مصرف بذر کتان به همراه رژیم‌های کاهش وزن در کاهش شاخص‌های التهابی، روماتیسمی و بیماری‌های قلبی می‌تواند موثر باشد. تفسیر این مطلب به صورت اثربخشی دانه کتان در کاهش وزن کاملا نادرست می‌باشد

چاقی یا لاغری با رژیم‌های خاص

به صراحت می‌توان گفت که تا بحال هیچ دارو یا روشی برای چاقی یا لاغری بخش خاصی از بدن ابداع نشده است. بطور طبیعی هیچ ماده غذایی خاصی باعث تاثیر ویژه بر بخش خاصی از بدن نمی‌شود و این موضوع ادعایی بیش نیست. توضیح این نکته ضروری بنظر می‌رسد که رژیم‌های غذایی به صورت هوشمندانه عمل نمی‌کنند، در واقع ژنتیک بدن هر فرد باعث ایجاد ساختار بدنی خاص آن فرد می‌شود بنابراین، در واقع چربی یک قسمت از بدن قابل جایگزینی با قسمت دیگر نیست.

به همین دلیل در افرادی که رژیم کاهش وزن رعایت می‌کنند لاغری در تمام قسمت‌های بدن از جمله صورت رخ می‌دهد. در مورد داروها و کپسول‌های چاق کننده صورت هم می‌توان به این نکته اشاره کرد که معمولا این کپسول‌ها حاوی ترکیباتی از مخمر، ویتامین‌ها و مواد معدنی و عموما سیپروهپتادین و گاها استریید و کورتون هستند که باعث نگهداری آب در بدن به ویژه صورت و افزایش سنتز چربی در تمام بدن از جمله صورت می‌شوند. از طرف دیگر مصرف کورتون باعث کاهش مقاومت بدن، پوکی استخوان و… در بدن می‌گردد.

اصولا در اثر اضافه وزن، چربی در قسمت‌های خاصی از بدن ذخیره می‌شوند و تنها راه تغییر حجم چربی‌ها در مناطق خاصی از بدن اصلاح عادات غذایی غلط و داشتن یک سبک زندگی سالم همراه با فعالیت بدنی و ورزش مناسب می‌باشد که این مهم، مستلزم زمان خواهد بود.

 

اگر در ب خاطر بسیاری از مشکلات روزمره زندگی نیازمند مراجعه به یک مشاور روانشناس خوب هستید می توانید هم اکنون در جلاست روانشناسی آنلاین وب سایت مشاوره روانشناسی ویکی روان شرکت کنید؛ یکی از مزیت های بزرگ ما این که مشاوره روانشناسی خارج از کشور به صورت مجازی برگزار می کنیم. در ویکی روان مشاوره ازدواج آنلاین به صورت دقیق تز یعنی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره جنسی آنلاین و سکتس تراپی ، مرکز مشاوره خانواده آنلاین و مشاوره کودک و نوجوان آنلاین ، مشاوره افسردگی آنلاین و درمان آن، مشاوره خیانت آنلاین و مشاوره بعد از خیانت ، مشاوره شکست عشقی آنلاین و مشاوره شکست عاطفی ، مشاوره طلاق آنلاین و  مشاوره پش از طلاق ، مشاوره روانکاوی آنلاین، مشاوره اعتماد به نفس آنلاین ، مشاوره اضطراب آنلاین و مشاوره استرس ، مشاوره وسواس آنلاین ، مرکز ترک اعتیاد آنلاین و مشاوره اعتیاد برگزار می گردد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

آثار طلاق بر مردان

آثار طلاق بر مردان چیست؟ (اثرات جسمانی و روانی)

آثار طلاق بر مردان به بخش های مختلف زندگی آنها وارد می شود به همین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *