اثرات درست صحبت کردن با کودکان در موفقیت آنها

اثرات درست صحبت کردن با کودکان در موفقیت آنها

ما انسان ها و مخصوصا والدین روزمره با اشخاص بسیار صحبت میکنیم که غالب آنها اختصاص به کودکان خود و همسر مان دارد. و شاید خیلی ها به سادگی از کنار این موضوع بگذرند اما واقعا به تاثیرات درست صحبت کردن با کودکان در رسیدن به موفقیت کودکان خود تا بحال فکر کرده ایم؟

این همه به آنها میگوییم برو از پسر فلانی یاد بگیر آیا فکر نمیکنید شرایط تربیتی پسر فلانی بسیار از تربیت و صحبت شما با کودکتان بهتر بوده؟ سوالات زیادی پیش می آید که البته در اینجا به اختصار قصد  داریم راجع به این موضوع سخن به میان آوریم.

اهمیت درست صحبت کردن با کودکان

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

اثرات درست صحبت کردن با کودکان در موفقیت آنها

ذهنیت در حال رشد یا ذهنیت ثابت با درست صحبت کردن با کودکان تغییر میکنند

ذهنیت ثابت: بر این باور است که شخصیت، استعداد و خلاقیت های ما ثابت و ذاتی است.

ذهنیت در حال رشد: این ذهنیت را افرادی دارند که ترس از مقابله با مشکلات را ندارند و شکست را دلیل بر حماقت خود نمی بینند بلکه پلی برای موفقیت ها و فرصت های جدید می دانند .

حرفه، روابط و شاد بودن هر شخصی بستگی به ذهنیتی دارد که در دوران کودکی در او شکل گرفته است. در این جا تفاوت بین این دو نوع ذهنیت آورده شده است. کودکان نباید برای استعدادشان تحسین شوند بلکه باید برای توانایی یادگیری شان مورد تمجید و تحسن قرار بگیرند.

وقتی کودک تان برای شما می خواند

ذهنیت ثابت: تو خیلی باهوش هستی.

ذهنیت در حال رشد: برای این که خواندن را یاد بگیری خیلی تلاش کرده ای و اکنون می توانی این کار را انجام دهی آفرین.

وقتی کودک پازل را به سرعت می چیند:

ذهنیت ثابت: چه بچه باهوشی!!

ذهنیت در حال رشد: ببخشید که باعث شدم با این پازل ساده وقتت گرفته بشه اجازه بده یکی سخت ترش رو پیدا کنم. مطمئنم که می تونیم اونو هم کامل کنیم.

اثرات درست صحبت کردن با کودکان در موفقیت آنها

وقتی کودک تان امتحانش را خوب می دهد

ذهنیت ثابت: امتحانت رو ۱۸ شدی آفرین.

ذهنیت در حال رشد: امتحانت رو ۱۸ شدی و این یعنی تونستی تلاشتو بکنی تا چنین نمره ای بگیری پس اگه یک بار اشتباهاتت رو مرور کنی و دوباره امتحان بدی مطمئنم که نمره ۲۰ میگیری. به تاثیر درست صحبت کردن با کودکان ایمان بیاورید.

شاید تفاوت بین این نحوه ارتباط برقرار کردن با کودک خیلی زیاد نباشد اما تاثیری که در موفقیت و آینده کودک دارد بسیار متفاوت است . وقتی کودک را نه به خاطر استعدادش بلکه به خاطر تلاش و توانایی او برای یادگیری تحسن و تمجید می کنید.

به آن ها کمک می کنید درک کنند که با این استعدادهای درونی به دنیا نیامده اند و برای به دست آوردن موفقیت در زندگی باید تلاش کنند و صبر و مقاومت داشته باشند. زمانی که با مشکلات زندگی مواجه شدند اعتماد به نفس شان را از دست ندهند و خودشان را نبازند چون همه چیز بستگی به تلاش آن ها دارد و شکست مختص آن ها نیست.

کودکان دو ذهنیتی نیازمن درست صحبت کردن با کودکان

دکتر دوئک و همکارانش تحقیقی در این زمینه به مدت ۲ سال روی گروهی از دانش آموزان کلاس هفتم انجام دادند. این کودکان با دو ذهنیت مختلف رشد کردند. درست است که در نتیجه همه این کودکان رتبه مشابهی گرفتند اما اهدافشان کاملا با یکدیگر متفاوت بود.

هدف کودکانی که ذهنیت ثابت داشتند این بود که در دید دیگران باید فرد باهوشی باشند و دیگران آن ها را تایید کنند. رفتار آن ها به گونه ای بود که همیشه از موقعیت های مخالف اجتناب می کردند. اما کودکانی که ذهنیت در حال رشد داشتند برای ترس از شکست هراسی نداشتند. هدف آن ها یادگیری به هر قیمتی بود.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

از دیدگاه مشاور ازدواج، چرا ازدواج‌ ها شکست می‌‌ خورند

از دیدگاه مشاور ازدواج، چرا ازدواج‌ ها شکست می‌‌ خورند؟

از دیدگاه مشاور ازدواج، چرا ازدواج‌ ها شکست می‌‌ خورند و جدایی حاصل می شود؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یک =