خانه / روانشناسی / واکنش ترس
ترس

واکنش ترس

بنابر تحقیقات روانشناسی واکنش ترس به مدت طولانی ریشه در فیلم ها و نمایش های تلویزیونی ترسناک دارد

با ویکی روان همراه باشید

خلاصه:

بنا به گفته محققان، فیلم های ترسناک سال ها بعد از اینکه افراد این فیلم ها را تماشا می کنند، اثر اضطرابی ریشه ای(ماندگار) می تواند در آن ها ایجاد کند.

تماشای یک فیلم یا برنامه تلویزیونی ترسناک می تواند بر روی برخی افراد، حتی سال ها بعد از تماشای آن، حس وحشترا همچنان حفظ کند.

ترس

اما براساس یک مطالعه جدید در دانشگاه میشیگان اکنون پایگاه های رسانه های گروهی مختلف، از قبیل رسانه هایاجتماعی و اینترنت و رسانه های گروهی غیرتخیلی (اخبار تلویزیون، مستندها، اخبار اینترنتی) عامل ایجاد واکنشهای ترس که می توانند اثرات طولانی مدت داشته باشند، هستند.محققان U-M در سال ۱۹۹۹ مطالعه ای مربوط به ترس حاصل از رسانه های گروهی را دنبال نمودند. در این مطالعهشرکت کنندگان واکنش ترس طولانی مدت و اضطراب ماندگار از تماشای فیلم ها و برنامه های تلویزیونی ترسناک بامحتوای اضطراب آور در طول دوران کودکی و نوجوانی که تا بزرگسالی ادامه داشت، گزارش کردند.بعلاوه، در این مطالعه – که بوسیله محققان U-M و دانشگاه ویسکانسین مدیریت می شد – همچنین مشخص شد کهافراد جوان در معرض موقعیت های ترسناک به استراتژی های مقابله رفتاری از قبیل گرفتن چیزی جلوی چشم ها یاترک اتاق تمایل نشان می دادند. از طرف دیگر افراد مسن تر وقتی این صحنه ها را می دیدند از استراتژی های شناختی

از قبیل قوت قلب دادن به خودشان که "این تنها یک فیلم هست" یا "این در واقعیت هرگز اتفاق نمی افتد"استفاده میکردند.این مطالعه به پیشرفت هایی به وسیله محتوای رسانه های گروهی عامل ایجاد ترس و واکنش های تماشاگران دستیافته است که در مطالعه سال ۱۹۹۹ به آن ها اشاره نشد.حدود ۲۲۰ شرکت کننده یک پرسشنامه آنلاین را کامل کردند که در آن از شرکت کنندگان خواسته شده بود تجربیاتترس حاصل از رسانه های گروهی در کودکان (قبل از ۱۳ سالگی) و سپس در زمان نوجوانی و بزرگسالی را انعکاسدهند. این آزمون ها یک نمایش از رسانه های گروهی را شامل می شد که شخص را بسیار مضطرب کرده و باعثوحشت وی می شد به طوری که اثر هیجانی آن بعد از اتمام نمایش باقی می ماند. حدود ۱۶۵ نفر (۹۳ درصد) تجربهترس از دوران کودکی و ۱۲۸ نفر (۷۲ درصد) تجربه ترس به عنوان یک بزرگسال را داشتند.شرکت کنندگان به پرسش ها در مورد طول مدت احساس ترس، مکانیسم های مقابله و منابع محتوای ترسناک پاسخدادند.نویسنده مسئول این مطالعه، سارا اریکسون، دانشجوی دکتری در دپارتمان مطالعات ارتباطی U-M گفت که بیشترشرکت کنندگان اظهار داشتند که عمده ترین محرک مشترک در تجربه ترس در دوران کودکیشان خون، تزریق یا زخمبوده است. برای کودکان، هیولاهای ماوراء طبیعی همچون زامبی ها یا بیگانگان عامل ترس اصلی بودند.به لحاظ تداوم، ۳۷ درصد گفتند که اثرات دائم حاصل از ترس دوران کودکی سال ها بعد از این تجربه ادامه داشت ورفتارهای طبیعی همچون خواب و غذاخوردن را تحت تاثیر قرار می داد. و بسیاری از آن ها از اضطراب (۵۸درصد) یا ترس از مرگ (۱۸ درصد) رنج می بردند.برای نوجوانان و بزرگسالان، تجربیات ترس به صورت دل آشوبی، افزایش سرعت تپش قلب و ترس از مرگ ظاهرمی شد.

مطالعه نشان داد که شرکت کنندگان در مقایسه با دوران کودکیشان، در تلاش های مقابله ای شناختی در پاسخ بهتجربیات ترس خود بعد از ۱۳ سالگی بیشتر درگیر بوده اند.محققان همچنین این موضوع را که رسانه های گروهی غیرتخیلی شامل مستندها و اخبار چگونه می توانند در پاسخهای مربوط به ترس گنجانده شوند، مورد بررسی قرار دادند. خشونت در رسانه های گروهی خبری، از جمله پوششخبری حمله به مرکز تجارت جهانی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ یا بمب گذاری های شهر اکلاهما در سال ۱۹۹۵، عاملی شدبر افزایش ترس گزارش شده در مورد شرارت انسان درمیان ترس های نوجوانان و بزرگسالان.کریستن هریسون همکار نویسنده در این مطالعه، استاد مطالعات ارتباطی U-M و مدیر برنامه روانشناختی رسانه هایگروهی در موسسه تحقیقات اجتماعی اظهار داشت که "نوجوانان و بزرگسالان بهتر می توانند منطق و استدلال رابرای روبرو شدن با واکنش های مربوط به ترس در خود بکار بگیرند، درحالی که کودکان بایستی به رفتارهایی از قبیلاجتناب از محرک های ترسناک یا تلاش برای بدست آوردن آسایش واقعی تکیه کنند". هریسون نویسنده همکار در مطالعه۱۹۹۹ بود.این مطالعه نشان داد که تغییرات در تکنولوژی دیجیتالی- ناشی از تخیل یا سرگرمی از طریق سرویس های ویدئوییفزاینده همچون Netflix و Hulu و اخبار مبتنی بر وبسایت ها، بلاگ ها و انجمن های مختلف- رویدادهایی را کهمردم را بیشتر در معرض محرک های عامل ترس قرار می دهند افزایش داده است.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *