خانه / فردی / روابط / ۱۰ کلید طلایی برای شاد زیستن

۱۰ کلید طلایی برای شاد زیستن

همه ما به دنبال شاد زیستن و یک زندگی همراه با آرامش هستیم اما نمی‌دانم چرا فکر می‌کنیم که برای شاد زیستن باید معجزه‌ای اتفاق بیفتد. برای شادی و نشاط در زندگی به دنبال معجزه نباشید. مطلب زیر را تا انتها بخوانید، خودتان متوجه می‌شوید:

با ویکی روان همراه باشید.

۱-  ببخشید! معذرت می‌خواهم! این دو جمله کوتاه، بین انگلیسی‌ها خیلی شهرت دارد. انگلیسی‌ها چه کار مثبت برای شما انجام بدهند و چه احیانا رفتار منفی از آنها سر بزند، همواره می‌گویند:« excuse me!» همواره حالت مهربانی داشتن و تکریم طرف مقابل با بیان ادبیات گفتاری محترمانه و مودبانه، می‌تواند روشی برای افزایش انرژی مثبت باشد.

۲-  برای کارهای مثبت خود، به دنبال پاداش گرفتن نباشید. هر چقدر کارها را برای دل خود و راضی نگه داشتن وجدان خود انجام بدهید، در واقع تلاشی مهمی برای شاد بودن‌تان کرده‌اید. پس، کادو دادن و هدیه دادن و خیرات کردن و خیر بودن و منش و مسلک لوطی‌گری و مشتی‌گری را فراموش نکنید. لوطی‌ها و مشتی‌ها و پهلوانان، افراد انرژی مثبت هستند… برای شاد زیستن پهلوان زندگی خود باشید!

۳- خیلی از روان‌شناسان معتقدند که برای کاهش استرس و شاد بودن و شاد زیستن و به قولی انرژی مثبت بودن، باید همواره از دیگران به خاطر لطف‌های مستقیم و غیرمستقیم‌شان به خودمان قدردان باشیم.

۴- با گل دادن و گل گرفتن آشتی کنید! گل خریدن دل شما را شاد و دل طرف مقابل را خوشحال می‌کند. با گل و بوییدن گل، همواره عجین باشید.

۵- ورزش کردن به مدت نیم ساعت در روز، توصیه همیشگی پزشکان بوده و هست. ورزش، سبب باز شدن عضلات و خلل و فرج‌های روحی و جسمی شما شده و همان‌طور که ذهن سالم در بدن سالم است، بدن سالم نیز مدیون ورزش است.

شاد زیستن

۶- آخر هر روز، به آن چه در طول روز بر شما گذشت، فکر کنید. سعی کنید فرهنگ اندیشه کردن در سبک زندگی دیجیتالی و ماشینی شده امروزی شما جلوه بیشتری داشته باشد. بعضی وقت‌ها زمانی که به رویداد‌های در طول روز فکر می‌کنید، می‌بینید برای فلان موضع و یا فلان موقع یا فلان برخورد با فلان موضوع، می‌توانستید بهتر عمل کنید و شاید نیاز به تندخویی و تندمزاجی و پرخاشگری و… نبود! حالا با این درک، سعی کنید فردا، ناهنجاری‌هایی که سبب شده تا شما دیروز انرژی منفی باشید را نداشته باشید. هر روز، بهتر از دیروز بودن، عملی است.

۷- برای شاد بودن و شاد زیستن و انرژی مثبت بودن، نمی‌توان ادبیات زشت و ناپسند گفتاری و نوشتاری داشت. سعی کنید، فرهنگ صحبت کردن شما شبیه فرهنگ صحبت کردن فردی فرهیخته باشد. حتی در بدترین شرایط که گستاخی یا سخن ناپسند و رکیکی به شما گفته می‌شود، برای احترام به وجدان خود و تلاش برای حفظ روحیه آرام و صبور انرژی مثبت خود، تامل کرده و با ادبیات شایسته و فاخر، پاسخ طرف مقابل را بدهید. خیلی اوقات، پاسخ محترمانه و فاخر، طرف مقابل را از رفتار ناهنجارش، پشیمان می‌کند.

۸- نوشته‌های مثبت بخوانید و بنویسید و جملات قشنگ را همواره در ذهن خود مرور کنید.

۹-  اینستاگرام و فیس بوک و اینترنت مملو از مطالب نامطلوب است از خواندن محتواهایی که به درد شما نمی‌خورد و کمکی به رشد علمی و جسمی و روحی شما و تقویت ذهن زیبای شما نمی‌کند پرهیز کنید. شما هیچ وظیفه‌ای برای خواندن همه مطالب بی‌ربط به زندگی خودتان ندارید. به ذهن خود آرامش دهید.

۱۰- همراهی با دوستان و وقت گذاشتن با خانواده، راه حلی برای شاد زیستن است. فرار از افسردگی که بیماری هزاره سوم شده است، با تعامل بیشتر با خانواده و دوستان و اقوام، به دست خواهد آمد. به این موضوع توجه کنید.

 

درباره محسن باقری ابیانه

کارشناس روان‌شناسی 11 سال سابقه فعالیت در نشریات اجتماعی و روان‌شناسی کشور

این و هم چک کنید

سالمندان بازنشستگی را چگونه بگذرانند؟

سالمندان بازنشستگی را چگونه بگذرانند؟

محققان سال‌هاست بررسی‌های مختلفی در مورد روش‌های ماندگار کردن شادی در زندگی افراد انجام می‌دهند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *