خانه / جوانان / ۵ راه برای ساختن رابطه قوی با نوجوانان
ساختن رابطه قوی با نوجوانان

۵ راه برای ساختن رابطه قوی با نوجوانان

هیچ کدام از چالش های والدین به اندازه کنترل کردن و ساختن رابطه قوی با نوجوانان ترسناک نیست. مطمئنا آموزش درست رفتن به دستشویی برای کودکان بسیار سخت به نظر می رسد، اما در مقایسه با فرزند پروری یک نوجوان مثل آب خوردن است. داستان های ترسناک خلق و خوی نوجوانان، سرکشی و سلیقه بد در انتخاب دوستان باعث می شود تا والدین به طور فاحشی برای اتفاقات اجتناب ناپذیری که در آینده ممکن است اتفاق بیفتد احساس نگرانی داشته باشند.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

۵ راه ساختن رابطه قوی با نوجوانان و شناخت آنها

رمز موفقیت برای مبارزه با دوران نوجوانی این است که نفس عمیق بکشید، آرام باشید و به یاد داشته باشید که نوجوانان هیولا نیستند. آن ها بچه هایی هستند که همه در همان زمان، از تغییرات جسمی، احساسی و اجتماعی برخوردار هستند.

در طی ساختن رابطه قوی با نوجوانان والدین می توانند با فرزندان خود در طی دوران نوجوانی، با اندکی صبر و عشق زیاد، ارتباط برقرار کنند. راهنمایی های زیر به والدین کمک می کند، رابطه ای پایدار ایجاد کنند تا دوران نوجوانی به مرور زمان، آسان تر شود.

  1. صحبت کردن

به نظر می رسد که نوجوانان ترجیح می دهند، بیشتر وقت خود را در اتاق هایشان سپری کنند، آن ها می خواهند بدانند که آیا والدین شان علاقمند به زندگی آن ها هستند؟

رمز گفت و گو با نوجوانان این است که آن را غیر رسمی و آرام حفظ کنید. والدین می توانند با بیان غیر رسمی “روز شما چطور بود؟” بسیاری از نوجوانان را برای شروع به گفت و گو دعوت کنند

صحبت کردن به طور منظم در مورد دوستان، برای نظارت بر آنچه که در رده همسالان بچه ها اتفاق می افتد، روش مفیدی است. اهداف، دستاورد ها، مبارزات و منافع فردی (ورزش، فیلم، موسیقی) هم موضوعات فوق العاده ای هستند.

در جریان ساختن رابطه قوی با نوجوانان بخشی از این بحث های روزانه، یک تبادل سرگرم کننده، آرام و لذت بخش را ایجاد می کنند. بسیار مهم است که این گفت و گو ها به سرزنش ختم نشود چرا که باعث سرافکندگی نوجوانان از کل ماجرا می شود. والدین باید هر روز ۱۵ تا ۳۰ دقیقه گفت و گو را در برنامه خود داشته باشند، به خصوص بعد از مدرسه، در ماشین، سر میز غذا یا قبل از خواب، فرصت هایی بسیار عالی هستند.

حتما بخوانید: بلوغ چیست؟

  1. گوش دادن

 هنگامی که گفت و گو ها شروع به جریان می کنند، والدین باید به نوجوانان اجازه دهند که حرفشان را بیان کنند این راهی اساسی در ساختن رابطه قوی با نوجوانان میباشد. این روند به آن ها اجازه می دهد تا گفت و گو را در مسیری که می خواهند انجام دهند. گوش دادن به صحبت های نوجوانان، فرصتی را جهت تخلیه آنچه که در ذهن آن ها می باشد هم فراهم می کند.

رابطه قوی با نوجوانان

همچنین پاسخ دادن به آن ها با نظرات و سوالات مناسب و حتی تشویق آن ها به تفسیر نیز بسیار مفید است. گوش دادن در حین مکالمات دشوار و حساس، به طور باورنکردنی بسیار مهم است. والدین باید سعی کنند با ذهن باز به نوجوانان خود گوش دهند، و اگر نوجوان شان با مشکل مواجه شدند به طور سازنده پاسخ دهند. هنگامی که نوجوان کار اشتباهی انجام داده است، حفظ رابطه برای والدین بسیار دشوار می باشد، اما داشتن آرامش جهت حفظ این خط ارتباطی، بسیار ضروری است.

واکنش های تند ممکن است باعث درگیری های نوجوان در آینده شود

  1. ایجاد و اجرای قوانین

در روال ساختن رابطه قوی با نوجوانان اگر چه هنگام بحث در مورد وضعیت های ناراحت کننده با نوجوانان، گوش دادن و منطقی بودن بسیار مهم است، اما به همان اندازه رعایت استاندارد ها نیز مهم می باشد.

نوجوانان باید رفتار قابل قبول را بیاموزند و باید بدانند، زمانی که آن ها قوانین را زیر پا می گذارند، عواقبی گریبان آن ها را خواهد گرفت. والدین باید از جیغ و فریاد زدن و تحقیر نمودن نوجوانان اجتناب کنند، اما صرفا مجازات هر خطایی را نیز باید اعمال کنند.

حتما بخوانید: راه های برقراری ارتباط با نوجوانان

  1. گذراندن زمان با هم

گذراندن زمان با هم، یک راه عالی برای ایجاد یک رابطه پایدار است. زندگی گیج کننده است و برنامه های جذاب می توانند بسیاری از نوجوانان را از حس فراموشی و تنهایی دور کنند. وقتی یک برنامه سرگرم کننده به پایان می رسد، نوجوان احساس ارزشمندی و قدردانی می کند. یک حرکت ساده، مانند رفتن به گردش، گرفتن بستنی، یا گرفتن فیلم، دنیایی متفاوت را ایجاد می کند.

  1. والدین شدن

هنگامی که سخت تلاش می کنید تا رابطه ای را با نوجوانان شکل دهید، تیره و تار کردن مرز بین والدین و دوستان آسان می شود. با این روند می توانید به عنوان یک دوست به نوجوان خود گوش داده، درکش کنید و در عین حال نیز قوانین و مرز ها را رعایت و اعمال کنید.

با این که ممکن است باعث استدلال های کوچک شود، اما نوجوانان نیاز به والدین مسئولیت پذیری دارند که مراقب آن ها باشند و آن ها را ایمن نگه دارند. والدین نباید نگران باشند که با تنبیهات غیر مجاز، ممکن است ارتباطشان را با فرزند خود از دست بدهند، باید به یاد داشته باشید که نوجوانان اغلب به والدین احترام می گذارند ( حتی اگر هرگز آن ها را قبول نداشته باشند).

دوران نوجوانی می تواند بالا و پایین بسیاری داشته باشد، اما به این معنی نیست که این دوران می تواند به کابوسی برای نوجوانان تبدیل شود

در حین ساختن رابطه قوی با نوجوانان والدین می توانند با آن ها یک رابطه غیر قابل شکست، با گفت و گو های منطقی، مهارت های شنیداری فوق العاده و درک درست را توسعه دهند. صرف وقت کافی با هم و نشان دادن علاقه واقعی به سرگرمی ها، دوستان و زندگی شخصی، این رابطه را تقویت خواهد کرد. صبر و درک بالا، هنگام رشد نوجوان فوق العاده مفید است و می تواند این دوران را لذت بخش سازد.

۵ راه برای ساختن رابطه قوی با نوجوانان
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

روانشناسی ازدواج ماه تولد

روانشناسی ازدواج ماه تولد

خیلی ها به این موضوع اعتقاد ندارند که ماه های تولد میتواند بر روی کیفیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *