خانه / روانشناسی / خیانت / چرایی افزایش طلاق و خیانت – قسمت دوم
افزایش طلاق

چرایی افزایش طلاق و خیانت – قسمت دوم

در ادامه گفتگو با دکتر جعفر بوالهری متخصص روان‌پزشکی و رئیس انستیتو روانپزشکی تهران  علل خیانت زوجین و در نهایت طلاق و افزایش طلاق را پیگیری می‌کنیم:

با ویکی روان همراه باشید.

قسمت دوم چرایی افزایش طلاق و خیانت

 

*برای کاهش لطمه‌های وارد شده از یک بحران خانوادگی مثل طلاق یا اعتیاد به مرد یا زن آن خانواده چه راهکاری را پیشنهاد می‌دهید برای جلوگیری از افزایش طلاق و اعتیاد چه باید کرد؟

 اول پیشنهادم به بیمه‌هاست که گوش شنوا ندارند چون برای‌شان سود ندارد؛ وارد کردن مشاوره و رواندرمانی خانواده و اعتیاد جزو تعهد همه بیمه‌ها؛ به مجلس شورای اسلامی‌ و وزارت بهداشت و تامین اجتماعی و دیگر سازمان‌های مرتبط برای تامین بودجه و قانون و ضوابط برای پرداختن به خدمات پیشگیرانه و مشاوره‌ای و درمان و مهم‌تر از اینها حمایت مالی و تامین خدمات مددکاری و توانمندسازی؛ به سازمان‌های مختلف خصوصی و دولتی برای راه‌اندازی برنامه‌های مراقبت، حفظ و ارتقای خانواده برای کارکنان و خانواده‌های آنها و توصیه‌های بسیار دیگر به متخصصان، مشاوران و برنامه‌ریزان که در این کوتاه نمی‌گنجد.

* از بین آسیب های خانوادگی  این روزهای جامعه ایرانی مثل طلاق، بیکاری، مسائل اقتصادی، کم شدن جمعیت و…کدام یک را برای حل و بررسی در اولویت قرار می‌دهید؟ 

اولویت به عوامل بسیاری برمی‌گردد. مشکل قابل حل باشد، بودجه کمتری ببرد که از عهده مردم و دولت براید، روش حل، مقبول مردم و نظام باشد، سریع‌تر به نتیجه برسد و موارد دیگر. وقتی می‌بینیم در سه دهه گذشته بیکاری و تورم و مسائل اقتصادی قابل حل نبود و انحصار گروه خاصی است پس راجع به آنها نظر نمی‌توان داد. جمعیت خود بخود عاقلانه عمل کرده و کم شده نیازی به مداخله ما نیست. تنها پیشنهاد مانده همه مواردی است که در جاهای دیگر در مورد ازدواج و طلاق گفته شد.

* نهاد مسئول در امور خانواده در ایران به طور مشخص چه بخشی است؟ 

بخشی نیست و اگر هم بخشی یا فردی مدعی باشد که او مسئول است مورد قبول من نیست چرا که ابزار قانونی، صلاحیت، علم، مهارت و دانش روز را برای این کار ندارد.

* غیر از وظیفه‌ای که نهاد‌های مسئول برای بهبود اوضاع خانواده دارند، خود خانواده‌ها در درون ساختار خانوادگی‌شان چه راه حلی را باید برای مواجهه با شرایط سخت داشته باشند؟ تا چه حد باید یک وضعیت خانوادگی را تحمل کرد و برای پایدار ماندن آن جنگید؟ آیا باید هر شرایطی را در طی زمان زناشویی تحمل کرد؟

خداوند در قرآن کریم  تاکید کرده است که اگر نتوانستید به زندگی زناشویی خود ادامه دهید حکمی ‌انتخاب کنید و اگر او به جدایی حکم کرد عمل کنید و تا جدایی با همسرتان به خوبی رفتار کنید. یعنی طلاق حکم خداوند است ولی ما سوراخ دعا را گم کرده‌ایم و طلاق و افزایش طلاق را بد می‌دانیم و امروزه در دادگاه‌های جمهوری اسلامی ‌صدها هزار زنی را که حق‌شان به نظر حکم عادل طلاق است اجازه طلاق نمی‌دهند چون حق طلاق با مرد است.

خداوند امام جمعه موقت کرج مرحوم حجت الاسلام فارغ را رحمت کند. روزی برای مشورت در مورد یک پروژه تحقیقاتی که قرار بود روان‌شناسان و مشاوران قبل از طلاق دادگاهی مشاوره طلاق بدهند خدمت‌شان رسیدم. بمحض اطلاع از روش کار پروژه چنین گفت: « وای بر من، وای بر من، وای بر من؛ شماها به حکم قرآن در طلاق عمل می‌کنید و ما نه. شما می‌گویید برای جاری شدن صیغه طلاق لازم است مدتی زن و شوهر به مشاوره فردی متخصص و صلاحیت‌دار بروند ولی ما امروزه برای نهایی کردن حکم طلاق از زوج و زوجه حکم می‌خواهیم و آنها به سرعت به پیاده‌روی جلو دادگاه می‌روند حکمی ‌پیدا می‌کنند و در دادگاه حاضر و حکم به جدایی می‌دهند و ما می‌پذیریم و طلاق قطعی می‌شود!»

خانواده ها بجز آموزش جنسی، زناشویی، مشاوره پیش از ازدواج با مشاور مطمئن و گاه با دو یا چند مشاور، طولانی کردن مدت آشنایی پیش از ازدواج ، حمایت وسیع از زوج جوان، گرفتن وکیل در عقد و ازدواج و توصیه اکید به دختران برای گرفتن حق طلاق، کار، مسکن، مهاجرت، طلاق، اموال برابر و ده‌ها شروط حین عقد که در دفاتر رسمی‌ وجود دارد، ادامه مشاوره ازدواج پس از شروع زندگی مشترک ساده گرفتن مراسم و هزینه‌های زندگی و موارد زیاد دیگری که  در این گزارش گفته ام وظیفه خانواده‌هاست.

افزایش طلاق

* چطور می‌شود یک خانواده را بعد از یک بحران ترمیم کرد و به شرایط عادی خودش برگردوند؟

مشاوره تخصصی و حمایت خانواده‌ها از توصیه‌های مشاور. البته توصیه‌های مشاور در کشور ایران بسیار گران است و هنوز باید فشار را سال‌ها بر دولت و بیمه‌ها و نظام‌های روان‌شناسی و روان‌پزشکی و رسانه‌ها بیاوریم شاید بخشی از این هزینه را بپذیرند.

*بحث طلاق توافقی را در چه شرایط و ضوابطی برای یک زوج توصیه می‌کنید؟

دادگاه‌های کشور شرایط دردناک و سختی برای طلاق دارند و توصیه من خودداری زوجین در رفتن به دادگاه و تاکید بر شروع مشاوره زناشویی و اگر جواب نداد مشاوره طلاق که معمولا به  زندگی مجدد و یا طلاق توافقی کشیده می‌شود.

* چه تفاوت‌هایی بین نوع عوامل دخیل در طلاق‌های ایرانی در مقایسه با وضعیت جهانی هست؟و آیا شباهت‌هایی نیز در این زمینه است؟

تفاوت عمده این است که زن در دادگاه‌های ایرانی حق چندانی مگر بخشی از مهریه را ندارد و مرد بسیار حقوق دارد و در دادگاه‌های کشورهای اروپایی آمریکایی حمایت و حقوق بسیاری برای زن وجود دارد که عامل مهمی در ‌حفظ امنیت و آرامش او و فرزند احتمالی‌اش می‌باشد.

* با توجه به مسئله بی‌وفایی در زندگی زوج‌ها و افزایش طلاق به دنبال آن ،چطور می‌توان خانواده‌ها را به وفاداری در امر همسرداری تشویق کرد؟

آموزش از کودکی، مشاوره پیش و همزمان با ازدواج، اصلاح رسانه‌های ملی و فضاهای مجازی و فیلم‌های سینمایی و ارزش دادن به زنان و روابط متعهدانه زندگی خانودگی و مهم‌تر از اینها اصلاح قوانین دادگاه‌ها که تشویق کننده روابط آزاد است.

 

درباره عطیه رضایی

اخذ مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی از دانشگاه خوارزمی فارغالتحصیل مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران کسب رتبه سوم در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان پایاننامه کارشناسی ارشد: نقش میانجی ذهن آگاهی در ارتباط بین نظم جویی شناختی هیجان، مشکلات رفتاری و پیشرفت تحصیلی در نوجوانان مبتلا به اختلال بیش فعالی نقص توجه بررسی رابطه متغیرهای دموگرافیک، اعتقادات مذهبی و باورهای معنوی با رضایت جنسی در زنان دانشجوی متأهل تدوین الگوی رضایت زناشویی بر پایه دلبستگی با نقش میانجی ترس از صمیمیت و مؤلفههای همدلی تألیف، ترجمه و ویراستاری کتاب: رضایی، عطیه غلبه بر افسردگی رابرت لیهی انتشارات ارجمند طرحهای پژوهشی: عنوان: مقایسه روایی تشخیصی ابزار کامپیوتری IVA و چکلیست رفتاری کودک ) CBCL ( جهت تشخیص ADHD در کودکان. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی. ارتباط ارزیابی شناختی مادران وسواسی با ارزیابیهای شناختی وسواسی و شدت علائم وسواس در نوجوانان سرآمد. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی.

این و هم چک کنید

چگونه یک روانشناس خوب پیدا کنیم

چطور یک روانشناس خوب انتخاب کنیم؟ (۱۰ راهکار)

انتخاب روانشناس خوب می تواند به موضوعی حتی مهم تر از موضوع جلسه مشاوره روانشناسی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *