خانه / زنگ تفریح / پزشکی / فواید ویتامین d – ویتامین D یک ویتامین ضد بی‌حالی
فواید ویتامین d

فواید ویتامین d – ویتامین D یک ویتامین ضد بی‌حالی

در مورد مهمترین فواید ویتامین d میتوان گفت که اگر بدن ویتامین D را به مقدار کافی دریافت نکند، عوارض زیادی به دنبال دارد که یکی از آنها تاثیر در خلق و خوی افراد است. پژوهش‌ها نشان داده است که همه سلول‌های بدن دارای گیرنده‌های ویتامین D بوده و تاثیر زیادی در سلامت بدن دارد.

بررسی فواید ویتامین d

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

ویتامین D در فعالیت ژن‌هایی که انتقال‌دهنده پیام‌هاى عصبی نقش داشته و به طور مستقیم در تکامل و عملکرد مغز تاثیرگذار است و به همین دلیل در تحقیقت نشان داده شده که کمبود این ویتامین با افسردگی و به ویژه اختلال رفتارى مربوط به تغییرات آب و هوایى فصول مرتبط است.

به عنوان مثال احساس افسردگى در فصل زمستان در افراد مربوط به کاهش نور خورشید و در نتیجه آن میزان ویتامین دى در بدن است.

کمبود ویتامین D

مطالعات بسیاری در مورد فواید ویتامین d نشان می‌دهد که کاهش سطح ویتامین D در بدن خطر بروز افسردگی را افزایش می‌دهد و از طرفی در تحقیقات ثابت شده علائم افسردگی با مصرف مکمل‌های ویتامین D در افراد تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است.

همچنین یکی از علائمی که اغلب افراد آن را نادیده می‌گیرند خستگی است که می‌تواند مربوط به کمبود ویتامین D در بدن باشد، زیرا پایین بودن سطح این ویتامین می‌تواند بر روی میزان انرژی تاثیر منفی گذاشته و فرد در بیشتر ساعات روز با وجود فعالیت کم احساس خستگی می‌کند.

در یک مطالعه دیگر نیز به تازگی نشان داده شده که استفاده از مکمل ویتامین  D به طور قابل توجهی در کاهش خستگی افراد تاثیرگذار است.

در این مطالعه به یک گروه دارونما و به گروه دیگر مکمل ویتامین دی داده شد که در نتایج تحقیقات درباره فواید ویتامین d محققان مشاهده کردند با مصرف مکمل ویتامین دی افراد کمتر احساس خستگی می‌کردند و انرژی بیشتری برای فعالیت‌های روزانه خود داشتند.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

اهمیت خانواده از نظر روانشناسی چیست؟

نقش و اهمیت خانواده در روانشناسی چیست؟ (۱۵ مورد)

اهمیت خانواده در زندگی و البته جامعه بیش از چیزی است که ما فکر می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *