خانه / افسردگی / وقتی بی انگیزه بودن مشکل‌ساز می‌شود
بی انگیزه

وقتی بی انگیزه بودن مشکل‌ساز می‌شود

موتور محرکه انسان انگیزه اوست. انسان برای انجام هر کاری اگر انگیزه نداشته باشد و بی انگیزه باشد یا آن کار را آغاز نمی‌کند و یا در نیمه راه از ادامه آن خودداری خواهد کرد.

انواع بی انگیزگی در ایران

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

بقول مولانا

                      یار می‌خواهد چنین آشفتگی        کوشش بیهوده به از خفتگی

فرق بشر مرده با آدم زنده در حرکت است و فرق آدم با انسان در حرکت هدفمند است. پس داشتن انگیزش برای برنامه‌ریزی حیات معقول از فرائض اولیه هر مدیریتی است.

چالش‌های امروزه ما در کشور به بی‌انگیزگی افراد برمی‌گردد. در ضمن مطالعات و مشاوره‌هایی که با مراجعین داشته‌ام بی‌انگیزگی را به صورت زیر دسته‌بندی کرده‌ام:

۱- دختران بی انگیزه

دختران تحصیلکرده بیکار و فاقد امید به ازدواج ممکن است دچار مراتب زیر گردند:

 یا در درون می‌ریزند و افسردگی، اضطراب، دلمردگی و نهایتاً خودکشی بسرشان می‌زند و یا برون‌ریزی کرده، به الواتی و عیاشی و فریب‌ خوردگی و تن‌فروشی رو می‌آورند که متأسفانه این عملیات هم اگرچه ابتدای در باغ سبزی دارد، باز هم نهایتاً پشیمانی و افسردگی و انتحار بدنبال دارد.

توصیه اینجانب آن است که دختران عزیز گول زرق و برق ظواهر و قول و قرارهای خالی بندان را نخورند چه آخر کار، پس از چند صباحی که از ریخت و قیافه افتادند بایستی با اعتیاد ادامه حیات بدهند که توان پرداخت آن را ندارند، پس بهتر آن است که تن به کارهای آبرومند بدهند، با هر درآمدی!

۲-پسران بی انگیزه

پسران حال حاضر، بدلیل بی‌خاصیت بودن تحصیلات دانشگاهی غیر انتفاعی و غیر کاربردی بودن دروس محفوظاتی، بکلی یا به درس خواندن ادامه نمی‌دهند و یا آن را جدی نگرفته دچار سردرگمی‌ می‌شوند.

این جوانان هم، یا دچار افسردگی و اضطراب و پرخاشگری می‌گردند و یا دست به اقدامات خطرناک اجتماعی مانند فریبکاری خانواده‌ها به بهانه ازدواج و یا سرقت‌ های خانوادگی و احتمالاً فسق و فجورهای بازاریابی جنسی می‌زنند که متأسفانه سومین بازار پردرآمد بعد از اسلحه و مواد مخدر در جهان است.

توصیه نگارنده آن است که این جوانان به کرامت انسانی خود توجه کنند و از افرادی همچون بیل گیتس و استیوجابز الگو بگیرند و خود را آنچنان بسازند که غیر از تأمین معاش خود در جهت امرار معاش دیگران هم موفق شوند.

بی انگیزه
انواع بی انگیزگی در ایران

۳- زنان بی انگیزه

پاره‌ای از بانوان به دلایل چشم و هم چشمی، کاستی‌های جنسی و یا فقدان حس مسئولیت‌ پذیری انگیزه ادامه حیات معقول را از دست می‌دهند و اوقات خود را به بطالت می‌گذرانند.

توصیه نگارنده آن است که این عزیزان می‌توانند با کارهای درآمد ساز مباح، شرکت در خدمات عام المنفعه و یا ورزش‌ها و گردش‌های سالم اوقات بیکاری خود را پرکنند.

۴- مردان بی انگیزه

مردان بسیاری را دیده‌ام که یا رفاه زدگی بیش از حد و یا فقر، غیرقابل تحمل آنها را نسبت به ادامه حیات معقول خود بی‌انگیزه کرده، آیات یأس قرائت می‌کنند.

توصیه اینجانب آن است این عزیزان بایستی بدانند که خلقت‌شان بدست خودشان نبوده است بلکه حکیمی‌ در خلق آنها حکمتی داشته که احتمالاً پیداکردن معرفت به خدا و خدمت به خلق خداست.

در هر شرایطی می‌توان مفید و مؤثر بود.

بایستی از مشاوره روانشناسی آنلاین استفاده گردد و به دیگران مشاوره داده شود.

امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره پروفسور حسین باهر

پروفسور حسین باهر (زاده یکم فروردین ۱۳۲۳ در قم) جامعه‌شناس،استاد دانشگاه،کارشناس رسانه، بنیانگذار مکتب کنش‌شناسی و نویسنده در زمینه رفتارشناسی، جامعه‌شناسی، مشاوره خانواده و دارای مدرک دکتری در توسعه اقتصادی و فوق دکتری فلسفه مدیریت منابع از کانادا، اهل کشور ایران است.وی دبیر کل آکادمی مدیریت ایران استو قائم مقام سازمان برنامه و بودجه و معاون برنامه‌ریزی در دولت محمدعلی رجایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی میباشد.پروفسور حسین باهر بنیانگذار مکتب رفتارشناسی، دارای مدرک دکتری در توسعه اقتصادی، فوق دکتری فلسفه، مدیریت منابع از کانادا میباشد.کارشناسی حقوق گرایش اقتصاد از دانشگاه تهرانکارشناسی ارشد اکونومتریدکترای برنامه ریزی اقتصادی از دانشگاه کنکوردیا کانادافوق دکترای فلسفه مدیریت منابع از شورای تحقیقات ملی کانادااخذ گواهینامه جرم شناسی از دانشگاه تهراناخذ دانشنامه زبان انگلیسی با درجه آکادمیک از دانشگاه مک گیل کانادااخذ دانشنامه فرماندهی ستاد از دانشگاه پدافند ملیآثار: رفتارشناسی خوشبختی، رفتارشناسی استرس، نکاتی پیرامون عرفان نمازمقالات:رفتارشناسی نفوذ موثر، پسامدرنیسم مولوی، سخنی پیرامون سروده‌های سهراب سپهری راه های ارتباطی:تلفن: 021-22341618 / 0912-1054664ایمیل: prof_h_baher[at]yahoo.com ساعات ملاقات هر روز از ساعت ۱۰ الی ۴

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

تفاوت روانشناس و روانپزشک چیست؟

تفاوت روانشناس و روانپزشک چیست؟

اگر سلامت روانی شما دچار مشکل باشد باید برای درمان خود اقدام کنید. اما برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *