هالازپام

هالازپام Halazepam

هالازپام جزء بنزودیازپین‌هاست. هالازپام برای از بین بردن اضطراب، نگرانی و تنش در ارتباط با اختلالات اضطرابی استفاده می‌شود. دوز مصرفی دارو به تجویز پزشک معالج بستگی دارد. عموما دوز اولیه ۲۰ میلی‌گرم خوراکی ۳ بار در روز و حداکثر دوز ۱۶۰ میلی‌گرم تجویز می‌شود.

با بخش داروهای روانپزشکی در ویکی روان همراه باشید.

عوارض جانبی مصرف هالازپام 

عوارض جانبی هالازپام عبارت است از؛ خواب آلودگی، سردرگمی، سرگیجه، خشکی دهان، تهوع، افسردگی، استفراغ، اسهال یا یبوست، مشکل ادرار، سردرد، دهان خشک، کاهش میل جنسی، زخم‌ها در دهان یا گلو، زرد شدن پوست یا چشم‌ها، توهم یا سردرگمی ‌شدید و تغییر در دید.

اگر هر یک از عوارض جانبی جدی را تجربه کنید، مصرف هالالوزپام را قطع کنید و در مورد هرگونه عوارض جانبی که به نظر غیرعادی و یا بخصوص ناراحت‌کننده است، با پزشک خود صحبت کنید.

احتیاطات در مصرف هالازپام 

– هنگام رانندگی و یا انجام سایر فعالیت‌های خطرناک احتیاط کنید. هالازپام موجب خواب‌آلودگی می‌شود و ممکن است باعث سرگیجه گردد. اگر دچار خواب‌آلودگی یا سرگیجه شدید، از این فعالیت‌ها خودداری کنید.

– شما می‌توانید به صورت فیزیکی و روان‌شناختی وابسته به این دارو باشید. بیش از مقدار تجویز شده از دارو را مصرف نکنید یا آن را برای مدت طولانی‌تر از تجویز پزشک خود مصرف نکنید.

– اگر مصرف این دارو پس از چندین هفته استفاده مداوم ناگهان متوقف شود، اثرات خروج ممکن است اتفاق بیفتد. دکتر شما ممکن است کاهش تدریجی دوز را توصیه کند.

– در صورت داشتن بیماری‌های کلیوی، بیماری کبد، آسم، برونشیت، آمفیزم یا سایر بیماری‌های تنفسی، افسردگی یا افکار خودکشی ممکن است نتوانید هالازپام را مصرف کنید یا در هر شرایطی که ذکر شد، ممکن است نیاز به تنظیم دوز یا نظارت ویژه در طول درمان داشته باشید.

– معلوم نیست که آیا هالازپام سبب آسیب رساندن به یک نوزاد شود. در صورت حاملگی، بدون مشورت کردن با پزشک خود از این دارو استفاده نکنید.

– مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود. در صورت شیردهی، هالازپام را بدون صحبت کردن با پزشک خود در نظر نگیرید.

– اگر شما بیش از ۶۵ سال سن دارید احتمال دارد که عوارض جانبی از هالالوزپام را تجربه کنید. شما ممکن است به دوز کمتری از این دارو نیاز داشته باشید.

– هالازپام ممکن است اثرات داروهای دیگری که موجب خواب‌آلودگی می‌شوند، از جمله داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین‌ها، آرام بخش (برای درمان بیخوابی)، داروهای ضد درد، داروهای اضطراب، داروهای تشنج و آرامبخشی عضلانی را افزایش دهد. در مورد تمام داروهایی که مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید و قبل از صحبت با پزشک خود دارو را مصرف نکنید.

هالازپام Halazepam
امتیازدهی
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

کیفیت روابط زناشویی

با پسری که از من کوچک تر است ازدواج کنم یا نه؟

اختلاف سنی میان زوجین یکی از موضوعاتیست که همیشه مطرح است و باید به خوبی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *