خانه / خواب / نکاتی که والدین درباره خواب کودکان باید یاد بگیرند
نکاتی که والدین درباره خواب کودکان باید یاد بگیرند

نکاتی که والدین درباره خواب کودکان باید یاد بگیرند

یکی از مهمترین مسائل مربوط به فرزندانمان موضوع خواب کودکان میباشد. مسئله ای که میتواند بسیار به آینده کودکان مرتبط بوده و تاثیر بگذارد. هر چند که فقط در کودکان اهمیت نداشته و در جوانان و نوجوانان و میانسالها و سالمندان نیز بسیار اهمیت دارد. از نظر روانشناسی خواب اگر به هم بریزد قطعا روی فکر کودکان تاثیرات منفی بسیاری میگذارد به طوری که به حافظه و مغز آنان آسیب نیز میرساند. در این مورد حتما مقاله رابطه خواب با تقویت و کیفیت حافظه را مطالعه کنید.

بررسی اهمیت خواب کودکان

با ویکی روان همراه شوید.

نکاتی که والدین درباره خواب کودکان باید یاد بگیرند

مقدار خواب کودکان

در مورد جوان ها سنجیدن مسئله خواب کودکان شاید کمی سخت باشد اما در مورد کودکان مسئله ای بس دلهره آور است. چقدر یک کودک باید بخوابد؟ چرا خواب نگه داشتن آن ها اینقدر سخت است؟ آیا کم خوابی در درس و مدرسه آن ها تاثیر گذار است؟

بر اساس تحقیقاتی که در بیمارستان کودکان فیلادلفیا انجام شده است و پیشنهادهایی که متخصصان ارائه داده اند به شما خواهیم گفت که والدین کودکان چه چیزهایی باید درباره خواب و استراحت فرزندانشان بدانند.

میزان استراحت و رابطه آن با خواب کودکان

این مقدار استراحت کودکان با بزرگ شدنشان تغییر خواهد کرد. دستورالعملی که بنیاد ملی خواب آمریکا برای کودکان صادر کرده است به این صورت است:

  • نوزاد ۰ تا ۳ ماهه: ۱۴ الی ۱۷ ساعت در روز
  • نوزاد ۴ تا ۱۱ ماهه: ۱۲ الی ۱۵ ساعت در روز
  • کودک تازه به راه افتاده ۱ تا ۲ ساله: ۱۱ الی ۱۴ ساعت در روز
  • کودک ۳ تا ۵ ساله: ۱۰ الی ۱۳ ساعت
  • ۶ تا ۱۳ ساله: ۹ الی ۱۱ ساعت
  • نوجوان ۱۴ تا ۱۷ ساله: ۸ الی ۱۰ ساعت

نکاتی که والدین درباره خواب کودکان باید یاد بگیرند

بیشتر کودکان درگیر ضعف در خواب کودکان هستند

بر اساس تحقیقات دانشگاه سلامت کلمبیا دریافته شده است که خواب نوجوانان همچنان کمتر و کمتر می شود. طبق یافته های این تحقیق در سال ۱۹۹۱، ۷۲ در صد از نوجوانان ۱۵ ساله روزانه ۷ ساعت می خوابند اما در سال ۲۰۱۲ تنها ۶۲ در صد از نوجوانان ۱۵ ساله به این میزان استراحت می کنند.

کم خوابی بیشتر در میان جوانان مونث و در میان اقلیت های قومی نژادی یا کسانی که در وضعیت اجتماعی و اقتصادی سطح پایینی قرار دارند بیشتر رواج دارد.

این مشکل در میان کودکان به صورت وسواس، بدخلقی و بیش فعالی ظاهر می شود و در نوجوانان به صورت مشکلات تعدیل احساسات و عواطف و سخت بیدار شدن صبح ها.

بنابراین نتیجه می گیریم در اثر کم خوابی اختلالات زیادی ایجاد می شوند. باید حواستان باشد که اگر واقعا اصول خواب کودکان را رعایت می کنید اما هنوز هم به اندازه لازم استراحت نمی کند پس حتما مشکلی هست.

آیا کودکتان خروپف می کند؟ آیا مشکل جسمی خاصی دارد که مانع استراحت او می شود؟ شاید کودک شما مشکل استرس و اضطراب دارد که باعث می شود تا دیروقت بیدار باشد.

علائمی که نشان می دهد کودک شما به اندازه کافی استراحت نکرده است

آیا صبح ها در بیدار کردن کودک مشکل دارید؟ آیا کودک شما در روزهای تعطیل بیشتر از روزهای مدرسه می خوابد؟

آیا کودک شما در ماشین، مدرسه و هر موقعیتی که خوابیدن نرمال نمی باشد به خواب می رود؟

آیا در روزهایی که بیشتر می خوابد متفاوت است؟ پر انرژی تر و خوشحال تر.

اگر هر کدام از این موارد در کودک شما صدق می کند پس باید برای خواب بیشتر او برنامه ریزی کنید، خوراکی ها و میان وعده های کودک شما پس از مدرسه در خواب او تاثیر زیادی دارد، کافئین موجود در غذاها، نوشیدنی ها و خوراکی های عصرانه کودک تاثیر زیادی در خواب شبانه او دارد. متاسفانه بیشتر والدین نمی دانند که کدام خوراکی ها کافئین دارند و مقدار کافئین موجود در آن ها چقدر است.

فعالیت های درسی بیش از حد

برنامه تحصیلی بیش از حد در هنگام غروب به خواب کودکان آسیب می زند. اگر کودک شما تا ساعت ۹ خانه نباشد مطمئن باشید که با مشکلات کم خوابی مواجه خواهد شد. برای حل این مشکل برنامه های تحصیلی آن ها را یا کمتر کنید و یا به ساعات پیش از غروب و یا زودتر تغییر دهید.

ممکن است دلیل سرماخوردگی کودکتان کم خوابی باشد

اختلال در خواب کودکان در تولید سیتوکینز (پروتئین هایی که به مبارزه با بیماری کمک می کنند) بدن تاثیر منفی می گذارد.

بنابراین بین کم خوابی و بیمار شدن کودکان ارتباط وجود دارد. اگر کودک شبانه کمتر از ۶ ساعت بخوابد احتمال سرما خوردنش بیشتر است.

نکاتی که والدین درباره خواب کودکان باید یاد بگیرند

و اما وزن نوجوان…

بین خواب نوجوانان و وزن آن ها ارتباط وجود دارد. محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافته اند که با هر یک ساعت کم خوابی به اندازه ۲٫۱ افزایش در شاخص توده بدن خواهیم داشت.

موبایل می تواند در خواب کودکان و نوجوانان اختلال ایجاد کند

اگر نوجوان شما تلفن همراه دارد به سختی می توانید آن را از دست های او جدا کنید.

زمانی که باید به خواب بروند مشغول بازی، چت، کنکاش در اینستاگرام و بسیاری موارد دیگر می شوند و این مسئله می تواند در رتبه های درسی آن ها عوارض منفی داشته باشد.

نوجوانانی که تا نیم ساعت پس از ساعت خواب با تلفن همراه به چت مشغول می شوند نسبت به بقیه خواب آلودتر و رتبه های درسی ضعیف تری هستند.

به همین دلیل پیشنهاد می شود که هنگام خواب به هیچ وجه نباید از تلفن همراه استفاده کرد. این قانون باید بین تمام اعضای خانواده حکمفرما باشد نه تنها میان کودکان و نوجوانان.

لوازم الکترونیکی تاثیرات مخرب زیادی دارند

این لوازم تنها به خاطر خاصیت حواس پرتی شان نیست که مانع خواب کودکان و نوجوانان می شود بلکه نور ساطع شده از آن ها خواب را در یک سطح بیولوژیکی به هم می زند و هورمون خواب ملاتونین را سرکوب می کند.

حتما بخوانید

محققان بر اساس مطالعاتی که انجام داده اند دریافته اند که نوجوانان حساسیت بیشتری به این دارند و تاثیر آن بر نوجوانان بیشتر است. بنابراین بهتر است موبایل ها را کنار گذاشته و به جای آن کتاب بخوانیم.

انواع اختلال خواب کودکان

کمبود خواب به خصوص در میان کودکان باعث بروز بیماری های گوناگونی از جمله چاقی و افسردگی می شود.

در بررسی صورت گرفته توسط سازمان سلامت انگلیس افزایش مشکلات خواب در بین کودکان زیر ۱۴ سال رواج یافته است.

اختلال خواب کودکان

در این بازه زمانی موارد تجویز داروهای معمول خواب‌آور برای کودکان و بزرگسالان کمتر از ۵۵ سال ۱۰ برابر افزایش یافته است.

کمبود خواب در کودکان با افزایش خطر ابتلا به چاقی، پایین آمدن سطح ایمنی و مشکلات سلامت روان همراه است.

همچنین عدم کنترل احساسات و عملکرد پایین در مدرسه را به دنبال دارد.

بسیاری از جنبه‌های زندگی امروز ما به نظر با الگوی خواب کودکان تداخل دارد. به طور مثال نور آبی رنگ ساطع شده از تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند موجب کاهش تولید طبیعی ملاتونین می‌شود،

هورمونی که با احساس خواب در فرد مرتبط است. همچنین در خانواده‌هایی که والدین آنها شاغل هستند زمان رفتن به رختخواب به ساعات پایانی شب موکول می‌شود

علاوه بر این مصرف نوشیدنی‌های حاوی مواد قندی و کافئین باعث می‌شود کودکان هنگام شب سخت‌تر به خواب بروند.

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، بررسی‌ها درباره اختلال خواب کودکان همچنین حاکی از آن است که رابطه قوی بین کمبود خواب در نوجوانان و و افزایش و عدم کاهش وزن وجود دارد.

گفته شده است نداشتن خواب کافی تعادل هورمون‌هایی که دستور احساس سیری و رفع گرسنگی را به مغز می‌دهند بر هم می‌زند. همچنین در مواقع خستگی تمایل فرد به مصرف خوراکی‌هایی با میزان قند و چربی بالا افزایش می‌یابد.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

آموزش تصویری پوزیشن های جنسی در ویکی روان

بهترین پوزیشن های جنسی کدامند؟ (با عکس بدون سانسور)

پوزیشن های جنسی بهترین حالت برای تجربه بهتر رابطه جنسی است، اگر بتوانید مناسب ترین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *