خانه / پرسش و پاسخ / با فرزند پنج ساله ام مشکل دارم، چکار کنم؟
فرزند پنج ساله ام

با فرزند پنج ساله ام مشکل دارم، چکار کنم؟

مادری ۲۹ ساله هستم و دخترم ۵ سال دارد. شش ماه است که به خاطر شرایط مالی همسرم مجبورم سر کار بروم و فرزندم را پیش مادرم بگذارم. مشکل اینجاست که فرزندم زمانیکه من از سر کار بر میگردم تا یک ساعت با من قهر می کند و تا میخواهم او را بغل کنم جیغ می کشد و به وقلی الان با فرزند پنج ساله ام مشکل دارم.

لطفا راهنمایی کنید.

با عرض سلام و ادب، با ویکی روان همراه باشید

رفتار فرزند شما غیر عادی نیست و تمامی فرزندانی که تا سن ۴ یا ۵ سالگی به حضور مادرشان عادت داشته اند دچار این مساله می شوند. زیرا این تغییر شرایط ناگهانی برای به روز شدن ذهن فرزندمان به زمان نیاز دارد. هنگامیکه فرزند خود را در حال گریه کردن می بینیم ، باید آرامش خودمان را حفظ کنیم . اگر کنترل خود را از دست بدهیم ، موجب به وجود آمدن استرس در فرزندمان می شویم و حالت روحی او را وخیم تر می کنیم.

بلکه باید او را در آغوش بگیریم و با نوازش دستان خود ، او را به صحبت کردن درباره ی علّت ناراحتیش تشویق کنیم .

کشیدن دست نوازش بر سر فرزندان، هنگام شنیدن صحبت های آنها ، موجب آرامش روحی و روانی آنها می شود

اگر کمی بیشتر فکر کنیم، می توانیم راههای جدید و بهتری برای هدایت فرزندمان به کار ببریم. خریدن تنقّلات مختلف تنها یکی از کوچکترین راههای ابراز محبّت ماست و ما به جای آن می توانیم کمی با فرزندمان بازی کنیم . او را به روی شانه های خود بگذاریم و راه برویم . اینکار علاوه بر خوشحال شدن او، موجب رفع خستگی خودمان نیز می شود .

در ضمن باید در نظر داشته باشیم که تربیت فرزند، هم بر عهده ی پدر می باشد و هم از وظایف مادر محسوب می شود . پس هر دو باید در نگهداری فرزند و حل بحران او نقش خود را ایفا کنند.

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

مدیریت زمان چیست

مدیریت زمان چیست ؟

اگر سوال مدیریت زمان چیست ذهنتان را مشغول کرده است باید بگوییم مدیریت زمان، فرآیندی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *