خانه / کودک و نوزاد / بررسی موضوع فوبیاى تاریکى در کودک
فوبياى تاريكى در كودک

بررسی موضوع فوبیاى تاریکى در کودک

ترس یک امر عادى است که انسان در هنگام مواجه با یک حس ناخوشایند آن را تجربه مى کند. زمانى که ترس بیمار گونه شود از یک امر عادى خارج مى گردد و فرد به فوبیا مبتلا مى شود. یکی از این موارد فوبیاى تاریکى در کودک است.

با ویکی روان همراه باشید.

عموماً بسیارى از کودکان مدتى از فوبیاى تاریکى در کودک رنج برده اند. این کودکان همواره از تاریکى اضطراب و دلهره دارند و مى خواهند که از آن فرار کنند.

برای مقابله با فوبیاى تاریکى در کودک والدین و اعضاى خانواده مى توانند به آنان احساس آرامش و امنیت ببخشند. سپس به بررسى علت آن بپردازنند تا درصدد از بین بردن آن برآیند. اگر در همان دوران کودکى فوبیاى تاریکى در کودک از بین نرود، تا اوایل دوران نوجوانى با کودک همراه خواهد بود.

کودکان در مرحله ى رشد تصور خیالى فعال دارند و به راحتى براى خود لولو خور خوره و یا هیولا و یا شخصیت هاى دیگرى مى سازنند. در این مرحله به هیچ وجه با فرزندان خود رفتارهای سمی نداشته باشید.

والدین و اعضاى خانواده مى توانند نقش بسیار موثرى در کاهش فوبیاى تاریکى در کودک (ترس) داشته باشند.

راهکارهای مقابله با فوبیاى تاریکى در کودک

شناختن علت اصلى ترس

گاهى کودک آنقدر ترسیده است که قادر به بیان ترس خود نیست. والدین باید نسبت به رفتارهاى آنان توجه داشته باشند و تمامى تغییرات محیطى توجه داشته باشند. تا بهتر بتوانند علت این فوبیاى تاریکى در کودک را بررسى کنند.

گاهى هم مى توان از او خواست که ترسش را نقاشى کند و شما با توجه به نقاشى مى توانید تا حدى علت را جویا شوید.

رنگ هاى تیره دلیل بر اضطراب است. خط خطى ها براى این است که ترس را پنهان کنند.

سپس بعد از اتمام نقاشى بگذارید کمى آرامش بیابد و سپس با سوالاتى از او بخواهید که عامل ترسش را به زبان بیاورد.

استفاده از چراغ هاى رنگین یا چراغ قوه

مى توانید در اتاق او در هنگام خواب به جاى استفاده از چراغ اصلى اتاق، از چراغ هاى کوچک رنگى استفاده کنید و یا با چراغ قوه اتاق را ببیند. و در همان هنگام براى او داستان هایى را که دوست مى دارد، تعریف کنید. این یکی از روش های مناسب برای غلبه بر فوبیاى تاریکى در کودک است.

خاموش کردن چراغ

در حین تعریف داستان، چراغ را خاموش نمایید و به سپس به داستان خود ادامه دهید. اگر کودک اعتراض کرد با صبورى مجددا چراغ را روشن نمایید و براى مدتى در کنارش بمانید تا آرام شود.

توجه: این راهکارها براى یک شب نمى باشد و باید کم کم به مرور زمان انجام داد. در غیر این صورت نتیجه بدست نمى آید بلکه باعث وحشت بیشتر او مى گردد. برای غلبه بر فوبیاى تاریکى در کودک میبایست صبور میباشید و در تمامی مراحل در کنار فرزند خود باقی بمانید تا حمایت شما را احساس کرده و به آن تکیه کند.

 

بررسی موضوع فوبیاى تاریکى در کودک
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

مردان چه اندامی را دوست دارند

مردان چه اندامی را دوست دارند ؟

در پاسخ به این سوال که مردان چه اندامی را دوست دارند اصلا جای تعجب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *