خانه / روانشناسی / زبان بدن / آشنایی با فلسفه زبان بدن
فلسفه زبان بدن

آشنایی با فلسفه زبان بدن

این روزها معرفت بشری حالت کاربردی پیدا کرده و علاوه بر علم، ادب، اخلاق و عرفان کاربردهای آنها نیز مطرح شده است که به ترتیب به آنها تکنولوژی، فرهنگ، حقوق و هنر گفته می‌شود.بدن ما، در نگاهی کلی دارای جسم، روح، نفس و فئواد است و آنها دارای دو حالت زنده و مرده که به ترتیب به آنها جان، روان، وجدان و جانان گفته می‌شود.از دیدگاه زیبایی‌شناسی نیز به آنها توانایی، دانایی، شکیبایی و زیبایی گفته می‌شود. فلسفه زبان بدن ما بطور کلی مثنوی معنوی است یعنی دو پا روی زمین و یک سر تا بی‌نهایت هستی. پس باید گفت انسان موجودی است متناهی از نظر جسمی و نامتناهی از نظر غیرجسمی و در بهترین شکل مخلوقات آفریده شده است.

با ویکی روان همراه باشید.

آشنایی با فلسفه زبان بدن

البته باید خاطرنشان کرد که این بشر دو پا در اولین پله نردبان نفسانیت قرار داده شده تا با انتخاب خودش به بالاترین پله و سقف حرکت کند و در این راه مسئولیت تمام خطرات و اتفاقات با خود اوست.

روح، نفس و فئواد نیز دیگر زبان بدن هستند. به‌طور کلی هر اندامی یک حکمت از ناخن پا گرفته تا نوک موی سر؛ شکل و شمایل، قد و قواره، ظاهر و باطن، فعل و عمل، رشد و نمو، رنگ و بو، اندام و صدا، درونی و بیرونی، عمودی و افقی، هر یک دارای فلسفه‌ای است که شاید برخی از آنها از انسان پوشیده باشند. مثلا اگر چهار سیستم گوارشی، تنفسی، خونی و عصبی را درنظر بگیریم و در سیستم عصبی دقت کنیم خواهیم دید دارای مغز، نخاع، سلسله اعصاب و سلول‌های عصبی است.

حال اگر در مغز دقت کنیم می‌بینیم از چهار قسمت تشکیل شده است؛ دو نیمکره فوقانی، مخچه و بصل‌النخاع که هرکدام از این بخش‌ها حکایت از تکامل بشر دارند.

نتیجه

انسان وجودی است که از خاک، آب، آتش و هوا تشکیل شده و تا خداگونگی ارتفاع می یابد: یا أَیُّهَا الْإِنْسانُ إِنَّکَ کادِحٌ إِلى رَبِّکَ کَدْحاً فَمُلاقِیهِ(قرآن)

بنابراین برای پی بردن به اسرار نهان، چهار معرفت علم، ادب، اخلاق و عرفان وجود دارد که برای آدمی ایجاد خودآگاهی، ناخودآگاهی و خداآگاهی می‌کنند و سرانجام پندار نیک را به ترتیب به گفتار نیک، کردارنیک و رفتار نیک بدل می‌کنند.

به قول حافظ:

«عارفی کو که کند فهم زبان سوسن               تا بپرسد که چرا رفت و چرا بازآمد»

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

هورمون ملاتونین

آشنایی با هورمون ملاتونین

اگر در حین خواب در شب دچار مشکلات روانی هستید، ممکن است از کمکل های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *