خانه / جوانان / دلیل خودارضایی نوجوانان چیست؟
استمناء

دلیل خودارضایی نوجوانان چیست؟

رشد جنسی با تشدید علاقه به روابط جنسی همراه است. در ابتدا این علایق جنسی بر تغییرات بدنی نوجوان و رویدادهای مشهود متمرکز است. اکثر نوجوانان اوقاتی را صرف نگاه کردن تصویرشان در آینه و بررسی جزئیات قسمت‌های مختلف بدن خود می‌کنند. انگیزه این توجه خود محورانه با میل نوجوان به کسب تصویر بدن پذیرفتنی همراه است. این علایق به خودارضایی نوجوانان نیز منجر میگردد.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

علت خودارضایی نوجوانان چیست؟

رفته رفته، نوجوانان نه‌ تنها به رشد خود و سایر افراد همجنس، بلکه به جنس مخالف نیز علاقه‌مند می‌شوند. کنجکاوی سبب می‌شود تلاش کنند بر دانسته‌های خود درباره ویژگی‌های جنسی جنس مخالفت بیفزایند.

آنان در برابر اطلاعات پایه در زمینه تولید مثل انسان حیرت‌ زده می‌شوند. دختران و پسران رفته‌ رفته از احساسات و سایق‌های رو به رو رشد خود و نحوه برانگیختگی و بیان آن آگاه می‌شوند.

اکثر نوجوانان به آزمایشگری در این زمینه دست می‌زنند. لمس کردن بدن، بازی کردن با اندام‌های تناسلی، یا کاوش در قسمت‌های مختلف بدن.

اغلب از طریق دستکاری بدن خود به طور تصادفی به اوج لذت جنسی می‌رسند. از این زمان به بعد، علاقه به جنسیت در قالب احساس و بیان شهوانی و خودارضایی نوجوانان افزایش می‌یابد

نوجوانان به مقایسه افکار خود با دیگران می‌پردازند و اوقات زیادی را صرف گفتگو درباره مسائل جنسی، گفتن لطیفه، کاربرد اصطلاحات خودمانی جنسی و تبادل نوشته‌های حاوی مطالب جنسی می‌کنند.

پیدایش خودارضایی در نوجوانان

بزرگسالان گاه از لطیفه‌ها و زبانی که نوجوانان به کار می‌برند، شوکه می‌شوند. بسیاری از والدین از یافتن کتاب‌های جنسی پنهان کرده در زیر تشک وحشت‌ زده می‌شوند ولی انگیزه این فعالیت‌ها چیزی به جز میل به شناختن جنسیت انسان نیست.

در واقع آنها وسیله‌ای برای فهمیدن، بیان کردن و کسب چیرگی بر احساسات جنسی‌اند. والدین فهمیده می‌توانند نقش مثبتی در آموزش جنسی فرزندان‌شان ایفا کنند.

خودارضایی نوجوانان

استمنا در نوجوانان

یکی از کارهای متداول در این سنین خودارضایی نوجوانان است. استمنا به هر گونه برانگیختگی شهوانی گفته می‌شود، خواه این برانگیختگی به اوج جنسی ختم شود یا نشود.

پس از آن که نوجوان کشف می‌کند که می‌تواند با دستکاری بدنش سبب برانگیختگی خویش شود، خودارضایی به بخش ثابتی از بیان حال او تبدیل می‌شود.

مطالعات مختلف، میزان انجام این عمل را متفاوت گزارش کرده‌اند. در یکی از مطالعاتی که اخیراً بر روی دانشجویان دختر و پسر انجام شد، تعداد دانشجویان مذکری که به استمنا خود اشاره کردند، دو برابر دانشجویان مؤنث و دفعات انجام آن توسط آنان بیشتر از دانشجویان دختر بود. این مطالعه و مطالعات دیگر نشان می‌دهند که درصد بیشتری از مردان در مقایسه با زنان استمنا می‌کنند.

در میان افرادی که استمنا می‌کنند، دفعات خودارضایی نوجوانان در مردان بیشتر و تجسم تجارب شهوانی در حین استمنا نیز در آنان بیشتر است

یکی از پژوهش‌های انجام شده، دفعات استمنا در پسران نوجوان را پنج بار در هفته گزارش کرد. در حال حاضر، عملا تمام مولفین معتقدند که استمنا، بخشی بهنجار از رشد است و هیچ گونه آثار زیانبار فیزیکی و روانی ندارد.

استمنا فرد را از فشار جنسی رها می‌کند و در قالب کارکردی مفید به فرد در شناخت بدنش، یادگیری پاسخدهی جنسی و رشد هویت جنسی یاری می‌رساند. البته تنها در آن سنین.

تنها تأثیر بیماری‌ زایی خودارضایی نوجوانان تحریک احساس گناه، ترس یا اضطراب است که از باور فرد در زمینه زیانبار بودن یا مشکل‌زایی این عمل نشات می‌گیرد.

هیجان‌ های منفی در استمنا، وقتی نوجوان به این عمل و احساس گناه از انجام آن ادامه می‌دهد، می‌تواند به اضطراب شدید منجر گردد.

دلیل خودارضایی نوجوانان چیست؟
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

افزایش میل جنسی زن

افزایش میل جنسی زن با آسان ترین روش ها

خیلی از آقایان از کم بودن میل جنسی خانم ها شکایت دارند در صورتی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *