خانه / روانشناسی فردی / شخصیت / (ده راه برای تشخیص سندروم پرنسس کوچک (بزرگسالان کودک
تشخیص سندروم پرنسس کوچک

(ده راه برای تشخیص سندروم پرنسس کوچک (بزرگسالان کودک

سندروم پرنس یا سندروم پرنسس کوچک اگر در بزرگسالی اتفاق بیفتد، سندروم پتر پَن هم نامیده می شود. این وضعیت در DSM (راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی) در نظر گرفته نمی شود. بنابراین، رسما یک اختلال روانی قابل توجه نیست. اما با این حال یک وضعیت معمول هست که عامل آن مادر یا پدر بسیار حمایت کننده، مثلا، یک مادر هلیکوپتری یا مادری که به دختر یا پسرش آزادی عمل زیادی می دهد و در طول دوره کودکی و نوجوانی او را بیش از حد مورد تحسین و توجه قرار می دهد، می باشد. اما راه های تشخیص سندروم پرنسس کوچک چیست و افراد مبلا به آن دارای چه خصوصیاتی هستند؟

با ویکی روان همراه باشید.

بررسی راه های تشخیص سندروم پرنسس کوچک

این نوع رفتار از طرف پدر و مادر گاهی نیز با عنوان زنای عاطفی با محارم شناخته می شود. سندروم پتر پن به صورت سنتی به عنوان وضعیتی که در آن یک مرد بالغ به صورت یک طفل یا نابالغ است، تصور شده است. اما در جامعه امروزی – با این همه پرورش هلیکوپتری کودکان- مشکلی ندارد که بپذیریم هم مردان و هم زنان می توانند این رفتار را از خود بروز دهند.

سندروم پرنس یا پرنسس کوچک به سندروم امپراتور ربط دارد اما با آن یکی نیست. اصطلاح دوم اصولا برای فرزندان پسر چینی فاقد برادر یا خواهر که مانند حاکمان ستمگر رفتار می کنند اطلاق می شود.

در تشخیص سندروم پرنسس کوچک همانطور که در معرفی این افراد شرح خواهم داد، مردان و زنان بالغی هستند که همانند کودکان خودمختار، نوجوانان خودشیفته یا جوانان بی مسئولیت عمل می کنند و احساس می کنند که حق دارند به هر شکلی که می خواهند رفتار کنند. در این مطلب ۱۰ صفت مشخص از این افراد برای تشخیص سندروم پرنسس کوچک را ارائه می کنیم. برای سادگی کار، من از وضعیت پرنس کوچک (و مادر او) استفاده می کنم اما علائم برای پرنسس های کوچک نیز به همان صورت است.

سندروم

  1. او هر روز با مادرش در تماس است. مادرش در زندگی او سهم بیشتری نسبت به هر کس دیگر دارد. مادرش از او مواظبت می کند و نگران او هست، حتی اگر او یک مرد بالغ شده باشد. مادرش ممکن است لباس ها و مواد غذایی او را بخرد و لباس هایش را برایش بشوید.
  2. او مثل یک بچه، نوجوان یا فردی که سن کمتری از او دارد، رفتار می کند. او ممکن است قشقرق راه بیندازد یا برای مهمانی با افرادی که ۱۰ سال از او کوچک تر هستند به بیرون برود.
  3. یکی از راه های تشخیص سندروم پرنسس کوچک این است که او به گونه ای رفتار می کند که گویا زنان باید به او خدمت کنند. انتظار دارد مورد توجه باشد و به مجرد تقاضا درخواستش برآورده شود.
  4. او نمی تواند به مدت طولانی یک رابطه رومانتیک پایدار داشته باشد. شریکان قبلی در نهایت یا به دشمنان و یا به یاران جدیدش تبدیل می شوند.
  5. او به رغم دارا بودن سبک دلبستگی از روی نیاز، در تمام حوزه های زندگیش هراس اجباری دارد. متعهد کردن او برای خرید یک مبل جدید گاهی می تواند ۶ ماه طول بکشد.
  6. دوستان صمیمی او کم هستند. دوستان او عمدتا مادرش و افراد غریبه هستند که او در هنگام بازی و مهمانی رفتن آن ها را می بیند.
  7. او اغلب نافعال – پرخاشگر هست یعنی تمایل دارد که با یک حالت خصومت غیرمستقیم از طریق رفتارهایی مثل توهین های ماهرانه، رفتار عبوسانه، لجاجت یا قصور عمدی در انجام وظایف خواسته شده، عمل نماید.
  8. او خودشیفته بوده یا نوعی خودپسندی کودکانه را از خود بروز می دهد. اگر چیزی حتی کمی برای او ناجور و پرزحمت هست، او برای انجام آن مقاومت می کند.
  9. از نظر مالی بی مسئولیت است و پول زیادی برای بازی، مهمانی یا در راه زنان صرف می کند.
  10. او به ندرت فکر می کند چیزی تقصیر او است. او همه را در اطرافش برای هرکاری که فرد مورد نظر در زندگیش اشتباه انجام می دهد، سرزنش می کند، حتی مادرش را، در صورتی که بلاگردان دیگری پیدا نکند.

هرکسی که یکی از این صفات را دارد به ندرت مبتلا به پرنس کوچک هست، این امر شناسایی آن ها را مشکل تر می کند. توانایی آن ها در فریب شما با معصومیت و دلفریبی کودکانه شناسایی آن ها را حتی دشوارتر می سازد. با این وجود در نهایت مادران نگران آن ها و بی مسئولیتی و خودپسندیشان، این افراد را مشخص می کند.

نکته: زنای عاطفی محارم همچنین برای تشریح مواردی که پدر یا مادر با کودک خود مانند یک همدم یا همسر رفتار می کند، مورد استفاده قرار می گیرد.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

تعریف ازدواج

تعریف ازدواج چیست و چند نوع دارد؟ (معنی ازدواج)

تعریف ازدواج کمک می کند تا دید بهتری نسبت به زندگی مشترک پیدا کنیم. اما …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *