خانه / روانشناسی فردی / روابط / زندگی صلح جویانه با اقوام همسر
اقوام همسر

زندگی صلح جویانه با اقوام همسر

بسیاری از جوانان پس از ازدواج نمی‌توانند ارتباط خوب و صمیمانه‌ای با اقوام همسر خود برقرار کنند. برای این‌که زوج‌های جوان بتوانند پس از ازدواج روابط خوبی با خانواده و اقوام همسرشان داشته باشند موارد زیر لازم و ضروری به نظر می‌رسد:

با ویکی روان همراه باشید.

۱-  مقایسه‌ها ناخوشایند است

داماد خود را کوچک نکنید. وقتی او را با افراد دیگر خانواده و واقوام مقایسه می‌کنید، احساس حقارت به او دست می‌دهد و احساس می‌کند از دیگران کوچک‌تر است و همچنین با عروس خود مهربان باشید و او را با  دختر یا عروس‌ها و افراد دیگر فامیل مقایسه نکنید. این رفتارها اعتماد به نفس آنها را ضعیف می‌کند و با این رفتارها تیشه به ریشه زندگی جوان‌های خود زده‌اید. احترام متقابل در زندگی زناشویی پایه و اساس مهمی محسوب می‌شود.

۲ – سهم شما در دعواها چقدر است

در بیشتر دعواهای خانگی تقصیر از هر دو طرف است. از قدیم گفته‌اند یک دست صدا ندارد. این گفته چنین معنایی می‌دهد که هر دعوا به دو طرف نیاز دارد، هرگز یک نفر نمی‌تواند با خودش جنگ و جدالی داشته باشد اگر ۶۰ درصد تقصیرها را به گردن عروس و داماد بیندازیم، سهم خود را که ۴۰ درصد است نباید فراموش کنیم. لازم است گاهی رفتار خود را زیر ذره‌بین ببریم و به دقت اعمال خود را تجزیه و تحلیل کنیم و به یاد داشته باشیم گذشت زمان ممکن است مشکل را حل کند. افراد روی رفتار خود تجدید نظر کنند و به نوعی تغییر یابند.

۳ – خشم خود را مهار کنید

خشم، عقل را ناپدید می‌کند. پس خشم خود را مهار کنید. مواظب چوب کبریت باشید که با کوچک‌ترین تماس و اصطکاک آتش می‌گیرد آن یک وسیله احتراق است. مغز ندارد و به زودی همه جا را به آتش خواهد کشید. شما از چراغ نفتی درس بگیرید که آرام آرام می‌سوزد و تا آخرین قطره نفت به محفل انسان‌ها روشنی می‌بخشد، شما هم یاد بگیرید با کوچک‌ترین تلنگر، آتش خشم خود را شعله‌ور نکنید، بلکه با صبر و بردباری با مسائل مختلف از جمله اختلاف با اقوام همسر برخورد کرده سعی کنید آن را برطرف کنید.

۴- درباره اقوام همسر خود بدگویی نکنید

محافظه‌کار باشید و هرگز آبرو و حیثیت خانوادگی همسر خود را در مقابل دیگران زیر سوال نبرید، غیبت نکنید و اسرار خانواده را محفوظ نگه دارید. وقتی ازدواج کردید اسرار اقوام همسر شما دقیقا اسرار شخصی شما نیز محسوب می‌شود باید حرمت خانواده همسر را رعایت کنید و در حفظ شان و جایگاه آن نهایت سعی را بکنید.

۵ – مواظب اهریمن حسادت باشید

خانم‌ها در مقابل حسادت ضعیف هستند. حسادت از چیزهای ساده شروع شده و به تدریج به مسائل حاد زندگی منجر می‌شود. وقتی حسادت در ذهن آدمی جا می‌گیرد، رشد می‌کند و به صورت هیولایی تمام وجود او را پر می‌کند آن وقت مهار کردن آن بسیار مشکل است زندگی را به کام خود و دیگران تلخ می‌کند و موجب تفرقه و پراکندگی می‌شود. حسادت می تواند یکی از عوامل اختلاف با اقوام همسر باشد

اقوام همسر

۶ – شاه را برای یک سرباز قربانی نکنید

زندگی زناشویی به بازی شطرنج شبیه است. یک شطرنج‌باز حرفه‌ای، خوب می‌داند چگونه بازی کند تا به مخاطره نیفتد. وی می‌داند که باید از بسیاری از مهره‌ها صرف نظر کند. گاهی چندین سرباز را از دست بدهد تا مهم‌ترین مهره‌هایش مثل رخ و وزیر و شاه را حفظ کند و تازه با این همه تلاش حتی بهترین شطرنج‌بازها گاهی شکست می‌خورند و در رقابت با دیگران از صحنه خارج می‌شوند. بنابراین هیچ تضمینی برای برنده شدن وجود ندارد. در برخی از بازی‌ها می‌برید و در برخی از بازی‌ها بازنده می‌شوید. برنده شدن مهم نیست مهم این است که چگونه بازی می‌کنید.

۷- صداقت بسیار می‌تواند مشکلات بزرگی به وجود آورد

صداقت و راستی با عروس و داماد، گاهی مشکل‌ساز می‌شود. از قدیم گفته‌اند حقیقت تلخ است. این مثل به این معنا نیست که از صداقت و راستی دوری کنیم. بلکه منظور قدیمی‌ها از این سخن این است که حقیقت را باید با چاشنی سیاست و فوت و فن کوزه‌گری درهم آمیخت و آن‌گاه آن را به کار بست.

۸-  عشق برخی مردها

مادرها و عروس‌ها معمولا برای سازش و سازگاری با هم مشکل دارند. برای این‌که هم مادرها و هم عروس‌ها، یک مرد را دوست دارند. یکی مهر و علاقه مادری به فرزند خود دارد و دیگری عشق و علاقه همسری در قلبش نهفته است. برخی اوقات این علاقه به حد افراط می‌رسد و موجب کشمش و رقابت می‌شود. بهتر است این افکار را کنار بگذارید. مادر شوهر و عروس هر کدام جایگاه خاص خود را دارند. این جایگاه با کمی تامل و بردباری حفظ خواهد شد.

۹- قضاوت یک جانبه نکنید

در زندگی زناشویی، حفظ تعادل فوت و فن خاصی می‌طلبد. باید به گفته‌های هر دو طرف خوب گوش کنید و بعد قضاوت کنید. دهن‌بین نباشید. شاید هم حق با هر دو طرف باشد. بهتر است صحبت‌های هر دو طرف را بررسی کنید و بعد قضاوت کنید. خیلی از اوقات در رابطه با اقوام همسر همین قضاوت یکجانبه منجر به دعوا می گردد.

۱۰ – غمگین نباشید، شاد باشید

سعی کنید افکار خود را از غم و غصه منصرف کنید و به چیزهای خوب زندگی فکر کنید. سرگرمی تازه‌ای برای خود دست و پا کنید. بروید کلاس کامپیوتر، زبان و یا کلاس‌های موسیقی ثبت نام کنید. خوشبختی آن است که چنان سرگرم شوید که جایی برای فکر به بدبختی نماند. رمز خوشبختی در آن است که زندگی فعال و مفیدی را تجربه کنید. اگر در مقابل سختی‌های زندگی، غم و غصه به دل راه بدهید، زندگی شما سراسر تشویش و اضطراب خواهد شد اما اگر قبول کنید خوشبختی نوعی آرامش فکری است، ربطی به محیط فیزیکی اطراف شما ندارد. آن وقت با خاطری آسوده به زندگی لبخند می‌زنید. ورزش را فراموش نکنید.

رقیه صادق نژاد

زندگی صلح جویانه با اقوام همسر
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

رفتار با فرد افسرده

رفتار با فرد افسرده

در رفتار با فرد افسرده دانستن آنچه باید به یک فرد افسرده گفت، همیشه آسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *