خانه / افسردگی / زنان افسرده تر از مردان
زنان افسرده تر از مردان

زنان افسرده تر از مردان

بنا بر وضعیت اجتماعی بسیاری گمان میکنند به دلیل اشتغال درصد بالاتری از مردان به نسبت زنان، مردها در معرض افسردگی بیشتری هستند. اما تحقیقات جدید نشان میدهد زنان افسرده تر از مردان و تقریبا دو برابر آنها میباشند. در ادامه به بررسی موضوع زنان افسرده میپردازیم.

با ویکی روان همراه باشید.

در سالهای اخیر، انواع افسردگی در کشورهای صنعتی و توسعه یافته مانند ایالات متحده آمریکا و یا انگلستان، شیوع بسیاری پیدا کرده و روز به روز هم به تعداد افراد مبتلا افزوده می‌‌شود.

زنان افسرده تر از مردان هستند؟

این امر باعث شده است که روانپزشکان، افسردگی را به نوعی سرماخوردگی بیماری‌های روانی تشبیه کنند. براساس بررسی‌‌ها و شیوع افسردگی و شدت آن، روانشناسان، مبتلایان به افسردگی را به در سه گروه افسردگی حاد، متوسط و لحظه‌ای قرار داده‌اند و مشخص شده است که از هر ۷ نفر، یک فرد احتمال دارد که در طول زندگی‌اش به اختلال افسردگی حاد مبتلا شود و از هر ۲۰ نفر، یک نفر به افسردگی لحظه‌ای گرفتار می‌‌شود که زنان افسرده هم در این دسته بندی جای دارند.

در افسردگی‌‌های لحظه‌ای، فرد مبتلا بر اثر حادثه و رخدادی دچار افسردگی شده که معمولا با استفاده از روش‌‌های درمانی، زود بهبود می‌‌یابد.

بررسی وضعیت بیولوژیکی زنان افسرده

  • زن‌‌ها در مقایسه با مردها از نظر ژنتیکی، زمینه قوی‌ تری برای ابتلا به اختلال افسردگی دارند.
  • در ضمن، زن‌‌ها بسیار بیشتر از مردها از لحاظ هورمونی دچار نوسان می‌‌شوند و بیشتر این نوسان‌‌ها در دوران زایمان و یائسگی رخ می‌‌دهد و هر دوی این موارد، احتمال بروز زنان افسرده را افزایش می‌‌دهد.

زنان افسرده

وضعیت روانشناختی

  • زن‌‌ها بیشتر از مردها فکر می‌‌کنند. در واقع تمایل آنها به اندیشیدن درخصوص موضوعات مختلف بسیار بیشتر از مردهاست. این موضوع گاهی می‌‌تواند یک امتیاز محسوب شود و گاهی هم ممکن است خطر مشاهده زنان افسرده را افزایش دهد.
  • زن‌‌ها هنگام رابطه، بیش از مردها سرمایه‌گذاری می‌‌کنند. بنابراین مشکلات ایجاد شده در روابط، تاثیر منفی بیشتری روی آنها می‌‌گذارد.

در نتیجه احتمال افسردگی در زن‌‌ها بسیار بیشتر از مردهاست.

وضعیت اجتماعی فرهنگی زنان افسرده

  • زن‌‌هایی که بیرون از خانه کار می‌‌کنند و در کنار کار خود، مجبور هستند به کارهای خانه، تربیت فرزند و نگهداری از اقوام مسن رسیدگی کنند، دچار خستگی و اضطراب می‌‌شوند. در ضمن بیشتر مواقع آنها در معرض تبعیض جنسیتی قرار دارند و باید بار سنگین این بی‌عدالتی را هم تحمل کنند که همین امر باعث بروز زنان افسرده میشود.
  • زن‌‌ها بیش از مردها عمر می‌‌کنند. عمر طولانی معمولا با مواردی همچون داغ دیدگی، تنهایی، ضعف جسمانی و یا بی‌ثباتی معیشتی همراه هست که تمام آنها می‌‌توانند نقش پر رنگی در ابتلا به اختلال افسردگی بازی کنند.
  • زن‌‌ها در مقایسه با مردها، بیشتر به دنبال بررسی علل و درمان افسردگی خود می‌‌روند. تمایل آنها برای مشاوره گرفتن و بیان احساسات‌شان در مقایسه با مردها، بیشتر است.

در نتیجه پزشکان نیز با زنان افسرده بیشتر برخورد کرده و به آنها رسیدگی کرده‌اند. مردهای افسرده کمتر به دنبال کمک گرفتن هستند و در نتیجه کاملا شناسایی نمی‌شوند.

با بررسی موارد فوق میتوان نتیجه گرفت زنان افسرده در همه جوامع وجود دارند و برای کاهش این آماره رو به رشد میبایست از علم روانشناسی کمک گرفت.

زنان افسرده تر از مردان
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

مردان چه اندامی را دوست دارند

مردان چه اندامی را دوست دارند ؟

در پاسخ به این سوال که مردان چه اندامی را دوست دارند اصلا جای تعجب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *