خانه / داروخانه اعصاب و روان / Risperidone ریسپریدون
ریسپریدون

Risperidone ریسپریدون

ریسپریدون یک داروی ضدجنون آتیپیک است که برای درمان اسکیزوفرنی، درمان کوتاه‌مدت علائم شیدایی و ترکیبی افسردگی-شیدایی در اختلال دو قطبی و بی‌قراری مبتلایان به اوتیسم تجویز می‌شود. همچنین ریسپریدون مانند دیگر ضدجنون‌های آتیپیک برای درمان اختلالات اضطرابی از جمله اختلال وسواسی جبری، افسردگی شدید مقاوم به درمان، تحریک‌پذیری شدید، اختلال توره و اختلالات مربوط به خوردن استفاده می‌شود.

ریسپریدون اگر چه ناراحتی اصلی را برطرف نمی‌کند اما در کاهش علایم آزاردهنده مؤثر است. علایم مثبت (مانند توهم زایی، اختلال فکر) و علایم منفی (مانند انزوا، ناراحتی‌های احساسی و عاطفی) را رفع می‌کند. اضطراب و افسردگی ناشی از اسکیزوفرنی را کاهش می‌دهد. ریسپریدون در مقایسه با دیگر داروهای ضدجنون اثر تسکین بخشی کمتری دارد و ایجاد اختلالات حرکتی خیلی کمتری می‌کند.

با ویکی روان همراه باشید.

عوارض جانبی

عوارض جانبی ریسپریدون عبارتند از: کهیر، مشکلات تنفسی، ورم صورت، لب‌ها، زبان و گلو، تب، سفت شدن عضلات، گیجی، تعریق، ضربان قلب سریع یا غیرمعمول، بی‌قراری و تنش در عضلات حرکتی چشم‌ها، زبان، آرواره و گردن، لرزش، مشکلات بلعی، احساس سبکی در سر.

عوارض خفیف‌تر این دارو عبارتند از: خواب آلودگی و بی‌قراری خفیف، لرزش، خوابیدن و رویا دیدن بیش از حد معمول، تاری دید، سردرد و سرگیجه، اضافه وزن، مشکلات ادراری، تهوع، خشکی دهان و یبوست، کاهش میل جنسی و مشکلات ارگاسمی. از  دیگر عوارض جانبی ریسپریدون تخریب و تاثیر منفی بر روی افکار و واکنش‌هاست. لازم به ذکر است که در هنگام رانندگی و انجام کارهایی که مستلزم هشیاری کامل هستند احتیاط به عمل آید.

مشاوره با پزشک

در صورت داشتن مشکلات زیر با پزشک مشورت شود:

بیماری‌های کبدی و کلیوی، ناراحتی‌های قلبی، فشار خون بالا، مشکلات مربوط به ضربان قلب سابقه ایست و سکته‌های قلبی، سابقه سرطان سینه، تشنج و صرع، دیابت (قند خون) (ریسپریدون ممکن است قند خون را افزایش دهد)، سابقه داشتن افکار خودکشی، بیماری پارکینسون و مشکلات بلعی.

در صورت ابتلا به قند خون مصرف ریسپریدون توصیه نمی‌شود. در صورت داشتن هریک از موارد ذکر شده با پزشک معالج در میان گذاشته شود و در صورت داشتن حساسیت به ریسپریدون باید مصرف دارو متوقف شود. درصورت حاملگی یا تصمیم برای باردار شدن با پزشک معالج مشورت شود. ریسپریدون ممکن است برای جنین مضر باشد. در صورت شیر دهی بدون مشورت با پزشک دارو استفاده نشود. میزان مصرف دارو را پزشک مشخص می‌کند و بیمار نباید بیشتر از حد مشخص آن را مصرف کند. این دارو را می‌توان همراه با وعده‌های غذایی یا بدون وعده‌های غذایی مصرف نمود.

طریقه مصرف

برای مصرف قرص‌های ریسپریدون چند نکته حائز اهمیت است؛ تا هنگام مصرف قرص آن را از پوشش حفاظتی خارج نکنید. در هنگام خارج نمودن قرص از پوشش، قرص دچار آسیب و شکستگی نشود. این قرص باید در دهان حل شود، جویده نشود و به صورت کامل بلعیده نشود. نوع مایع ریسپریدون با چای یا نوشابه مصرف نگردد. دارو در دمای معمولی اتاق دور از رطوبت، نور و دما نگهداری شود و دچار یخ زدگی نشود. در صورت فراموشی یک وعده دارو، در وعده بعد بیشتر از حد مصرف نشود. ممکن است در طول مصرف ریسپریدون، حساسیت بیمار نسبت به هوای سرد و گرم افزایش یابد که بیمار باید از قرار گرفتن در هوای بسیار سرد یا بسیار گرم اجتناب کند و در هوای گرم و هنگام فعالیت، آب زیاد بنوشد.

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

عوارض بی خوابی

بررسی عوارض بی خوابی و کم خوابی

قطعا همه می دانند که کمبود خواب، انسان را بد خلق و ترشرو می کند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *