خانه / روانشناسی / روانشناسی شرطی کردن مغز برای شکست ترس – Nature Human Behavior
شکست ترس

روانشناسی شرطی کردن مغز برای شکست ترس – Nature Human Behavior

دانشمندان ترکیب هوش مصنوعی تصویر برداری عصبی را به عنوان راهکار شکست ترس از طریق مغز ابداع کرده اند.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

راهکار شکست ترس

محققان روشی کشف کرده اند که با استفاده از ترکیب هوش مصنوعی و تکنولوژی اسکن مغز، ترس های مشخص را از مغز حذف می کند.

تکنیک آن ها که در ویرایش ابتدایی Nature Human Behavior منتشر شد، می تواند به روشی نوین برای درمان بیماران دارای شرایطی از قبیل اختلال فشار روانی پس – آسیبی (PTSD) و فوبیا منجر شود.

اختلالات مربوط به شکست ترس حدود ۱ نفر از هر ۱۴ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و فشار قابل توجهی بر روی خدمات سلامت روانی تحمیل می کند

اخیرا، رویکرد مشترک برای بیماران قرار دادن آن ها تحت نوعی از درمان اجتنابی می باشد، که در آن افراد با ترسشان بواسطه قرار گرفتن در معرض آن روبرو می شوند.

به این امید که آن ها یاد بگیرند که چیزی که آن ها از آن وحشت دارند در نهایت آسیبی به آن ها وارد نمی کند.

با این وجود، این درمان ذاتا ناخوشایند است و بسیاری از افراد نمی خواهند براساس آن عمل کنند.

اکنون تیمی از متخصصان عصب شناسی از دانشگاه کمبریج، ژاپن و ایالات متحده آمریکا، روش حذف ناخودآگاهانه حافظه ترس از مغز و شکست ترس را کشف کرده اند.

بهترین راه غلبه بر ترس

این تیم روشی را مطرح کرد تا بدین وسیله با استفاده از تکنیک جدیدی بنام ” بازخورد عصبی رمز گشایی شده ” حافظه ترس را خوانده و شناسایی کند.

این تکنینک اسکن مغزی را برای رصد فعالیت در مغز و تعیین الگوهای پیچیده فعالیت که همانند یک حافظه ترس مشخص بود، بکار برد.

در این آزمایش، یک حافظه ترس در ۱۷ داوطلب سالم با انجام یک شوک الکتریکی کوتاه، در حالی که آن ها یک تصویر کامپیوتری خاص را می دیدند، ساخته شد.

زمانی که الگو بدست آمد، محققان شکست ترس را با استفاده از تخصیص یک پاداش به افراد مورد آزمایششان کامل کردند.

“روشی که اطلاعات در مغز نشان داده می شود بسیار پیچیده است.

اما اکنون استفاده از روش های شناسایی تصویر هوش مصنوعی (AI) به ما این امکان را فراهم می کند که مفاهیم محتوای آن اطلاعات را تعیین کنیم.

زمانی که ما یک حافظه ترس خفیف را در مغز القا کردیم، توانستیم روش سریع و دقیق خواندن آن را با استفاده از الگوریتم های AI توسعه دهیم”.

سپس این چالش برای یافتن روشی در جهت کاهش یا حذف حافظه ترس بود، بدون اینکه دیگر عمدا آن را تحریک کنیم”

“ما فهمیدیم که حتی زمانی که داوطلبان به صورت ساده در حال استراحت بودند، می توانستیم لحظات کوتاهی را ببینیم که الگوهای نوسان دار فعالیت مغز بخشی از ویژگی های خاص حافظه ترس را داشت اگرچه داوطلب ها در مورد آن آگاهی نداشتند.

به این علت که توانستیم این الگوهای مغزی را به سرعت رمزگشایی کنیم،.

تصمیم گرفتیم هر زمان که ما این ویژگی ها را از حافظه بدست آوردیم، به افراد پاداش- مقدار کمی پول- اختصاص دهیم”.

راه های شکست ترس

نتیجه نهایی آزمایشات

این تیم روند کار را بیش از ۳ بار تکرار کرد. به داوطلبان گفته شد که بسته به فعالیت مغزشان پاداش مالی دریافت خواهند کرد، اما نمی دانستند به چه دلیل.

بوسیله اتصال پیوسته الگوهای دقیق فعالیت مغز مرتبط با شوک الکتریکی به همراه یک پاداش کوچک، دانشمندان امیدوار شدند که به صورت تدریجی و ناخودآگاهانه بر حافظه ترس غلبه می کنند.

دکتر آی کویزومی، از موسسه تحقیقاتی بین المللی پیشرفته ارتباطات، کیوتو و مرکز اطلاعات و شبکه های عصبی، اُزاکا، این تحقیق را سرپرستی کردند.

“در واقع، ویژگی هایی از حافظه که قبلا برای پیش بینی شوک دردآور تنظیم می شد، دیگر اکنون برنامه ریزی مجدد می شدند تا هدفی واقعی را پیش بینی کنند”.

این تیم سپس آنچه که در زمان نشان دادن تصاویر به داوطلبان، که قبلا با شوک هایی همراه بود، اتفاق افتاد را مورد آزمون قرار داد.

وی افزود: شایان ذکر است، ما پاسخ معمول عرق پوست ناشی از ترس را دیگر مشاهده نکردیم.

همچنین فعالیت تشدید شده در هسته های بادامی – مرکز شکست ترس مغز – را نتوانستیم ببینیم.

“این بدین معنی بود که ما توانسته ایم حافظه ترس را بدون اینکه داوطلبان آگاهانه حافظه ترس را در روند کار تجربه کنند، کاهش دهیم”.

اگرچه اندازه نمونه در این مطالعه نسبتا کوچک بود، تیم امیدوار است این تکنیک به صورت یک درمان بالینی برای بیماران مبتلا به PTSD یا فوبیا توسعه یابد.

“برای استفاده این روش در بیماران، نیاز هست که یک مجموعه از کدهای اطلاعاتی برای موارد مختلف مثلا عنکبوت، که افراد می توانند ترس وسواسی از آن داشته باشند، برای شکست ترس فراهم گردد”.

سپس، اصولا، بیماران می توانند جلسات منظم بازخورد عصبی رمزگشایی شده داشته باشند تا به مرور پاسخ ترس محرک حافظه آن ها حذف گردد.

این نوع درمان مزایای زیادی می تواند نسبت به روش های سنتی مبتنی بر دارو داشته باشد.

بیماران همچنین می توانند از استرس های مربوط به درمان هایی که در معرض این درمان ها قرار می گیرند و همه اثرات جانبی حاصل از آن داروها در امان باشند.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

آموزش تصویری پوزیشن های جنسی در ویکی روان

بهترین پوزیشن های جنسی کدامند؟ (با عکس بدون سانسور)

پوزیشن های جنسی بهترین حالت برای تجربه بهتر رابطه جنسی است، اگر بتوانید مناسب ترین …

۲ دیدگاه ها

  1. ترس همیشه تو من وجود داشته و هنوزم هست بع خصوص ترس از تنهایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *