خانه / روانشناسی / مفهوم رفتار درمانی شناختی چیست ؟
رفتار درمانی شناختی

مفهوم رفتار درمانی شناختی چیست ؟

این مطلب برای کسانی که می‌خواهند اطلاعات بیشتری در مورد رفتار درمانی شناختی یا CBT داشته باشند، مفید است.

رفتار درمانی شناختی چیست ، با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

آشنایی با رفتار درمانی شناختی

چگونگی کار این روش درمانی و دلایل استفاده از آن، اثرات، عوارض و درمان‌های جایگزین دراین مطلب توضیح داده شده است. اگر آنچه را که می‌خواهید در اینجا پیدا نکردید، منابع کسب اطلاعات بیشتری در آخر این مطلب خواهد آمد.

رفتار درمانی شناختی چیست ؟

این یک روش درمانی از طریق صحبت کردن با بیمار است. در مرحله اول روان درمانگر تلاش دارد طرز تفکر بیمار را نسبت به خود پیرامون اطراف و دیگران دریابد. در مرحله دوم سعی می‌کند مسائل و مشکلاتی را که موجب تولید اختلالات روانی در فرد شده، پیدا کند.

رفتار درمانی شناختی به شما کمک می‌کند تا به گونه دیگری بیندیشید، در نتیجه این طرز تفکر جدید، شما می‌توانید با رفتارهای سالم‌تر و درست‌تری در برابر حوادث ناخواسته و ناگوار پیرامونتان برخورد کنید

برخلاف سایر روش‌های گفتاردرمانی که روان‌درمانگر در پی شناسایی و ریشه‌یابی علل رفتارهای نامناسب بیمار خود در برابر ناملایمات وحوادث زندگی است تا به او کمک کند، در رفتار درمانی شناختی، روان‌درمانگر فقط برمشکلات زمان حال (اینجا و اکنون) و آنچه موجب ناراحتی و اضطراب درفرد بیمار شده، تکیه می‌کند.

پیشنهاد ما: چگونه با یک فرد خودشیفته رفتار کنید؟

رفتار درمانی شناختی در چه مواردی کمک کننده است؟

رفتار درمانی شناختی می‌تواند در موارد زیر کمک کننده باشد: اضطراب، افسردگی، ترس، فوبیا (ترس از مکان‌های شلوغ و ترس اجتماعی)، استرس، پرخوری، اختلالات وسواسی اجباری، اختلال پس از حادثه استرس، اختلال دوقطبی و جنون.

همچنین می‌تواند در مواردی که فرد دچار مشکلاتی از قبیل عدم قدرت کنترل خشم یا خودکم‌بینی شده و حتی درمورد مشکلات جسمی مانند خستگی‌ها و دردهای مزمن هم موثر باشد.

چگونه رفتار درمانی شناختی به فرد کمک می‌کند؟

رفتار درمانی شناختی ( CBT ) به فرد کمک می‌کند تا درک بهتری از مسائلی پیدا کند که موجب تولید عدم تعادل روانی در او شده‌اند. در این روش خاص روان درمانگر تلاش می‌کند تا معضل بزرگ شما را به اجزای کوچکتری تبدیل کرده و این به شما کمک می‌کند تا معضلات و چگونگی تاثیرگذاری آن را در زندگی‌تان بهتر ببینید.

این اجزا عبارتند از :
وضعیت: این معمولا شامل یک حادثه تاثرآور یا یک موقعیت و رویداد دشوار در مسیر زندگی یک فرد است. به دنبال این وضعیت نامناسب، در قسمت‌های مختلف ذهن آن فرد تغییراتی ایجاد خواهد شد، از جمله در اندیشه، احساسات، احساسات فیزیکی، طرز بر خورد با مشکل.

هر کدام از این اجزا می‌توانند بر یکدیگر تاثیرگذار باشند. طرز تفکر شما درباره یک مشکل خاص موجب تغییر و تحول در حالات فیزیکی و احساسی‌تان خواهد شد.

راه‌های مفید و کمک کننده (Helpful) و غیرمفید و مضر (Unhelpful) زیادی برای حل یک مشکل و معضل در زندگی وجود دارد و چگونگی حل این معضل بستگی زیادی به طرز شناخت و تفکر فرد دارد

درمانی

به عنوان مثال:

وضعیت یا موقعیت مشکل: شما روز بسیار بدی را گذرانده و خسته و رنجیده هستید؛ بنابراین تصمیم می‌گیرید برای تمدد اعصاب و خرید مواد غذایی به بیرون بروید. همانطور که شما در طول خیابان در حال راه رفتن هستید، یکی از آشنایان‌تان از کنارتان گذشته و ظاهرا، به شما اعتنایی نکرده و شما را نادیده می‌گیرد.

تغییرات ایجاد شده در فرد می‌تواند به شکل سالم و مفید یا غیرسالم و غیرمفید ظاهر شود.

طرز فکرسالم و کمک‌کننده در رفتار درمانی شناختی

طرز فکر سالم: «به نظرمی‌رسد این دوست من گرفته و درهم و درخود فرورفته بود. تعجب می‌کنم اگر مسئله یا گرفتاری خاصی برایش ایجادشده باشد.»

احساسات سالم: «احساس نگرانی برای دوستی که به شما بی‌توجه بوده است.»

تغییرات جسمی و فیزیکی در فرد سالم

فردی با قدرت تفکر سالم هیچ نوع تغییر خاصی در خود احساس نخواهد کرد.

طرز برخورد با مشکل در فرد سالم

فردی با قدرت تفکر سالم بعد از برگشت به منزل با دوست خود تماس گرفته و از احوال او جویا می‌شود تا مطمئن شود که او سالم است.

درمانی

طرز تفکر ناسالم، غیرمفید و مضر

طرز فکر ناسالم: «او مرا نادیده گرفت، بنابراین او من را دوست ندارد.» احساسات در فردی با تفکرات ناسالم: «احساس کمبود، افسردگی و طرد شدن از سوی دوستش براو چیره می‌شود.»

تغییرات جسمی و فیزیکی

در اثر آزردگی شدید، فرد ممکن است دچار دل‌بهم خوردگی، دل‌پیچه و تهوع شود.

طرزبرخورد با مشکل

فرد بلافاصله به خانه برگشته و برای مدتی از برخورد با این دوست خود شدیدا اجتناب می‌ورزد.

در مثال بالا کاملا مشهود است که افراد بسته به موقعیت فکری خود می‌توانند واکنش‌های احساسی وروانی متفاوتی در برابر حوادث روزمره داشته باشند. چگونگی ساختار فکری فرد روی واکنش‌های رفتاری، احساسی و طرز عملکرد او در زندگی تاثیر عمیقی می‌گذارد.

این افراد باحداقل علائم و شواهد سریعا به یک نتیجه‌گیری کلی و منفی می‌رسند که موجب تولید: تعدادی از احساسات ناخوشایند و رفتارهای غیرسودمند در مسیر زندگی آنان خواهد شد.

مفهوم رفتار درمانی شناختی چیست ؟
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره Panab Robot

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

راه تشخیص بیماری های مقاربتی

راه تشخیص بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی (Sexually transmitted diseases) که STD نامیده می شوند، بیماری های هستند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *