خانه / خلاقیت / معرفی و بررسی راه های کسب تفکر خلاق
راه های کسب تفکر خلاق

معرفی و بررسی راه های کسب تفکر خلاق

خلاق بودن قرار نیست کار خارق العاده ای باشد. مجموعه ای از روش ها، راه حل ها، آموزه ها و خلاصه چیزهای جدید دیگری است که کمک می کنند یک جور نگاه متفاوت و خلاق به دور و برمان داشته باشیم. در ادامه به بررسی راه های کسب تفکر خلاق میپردازیم.

با ویکی روان همراه باشید.

خلاق بودن یعنی چه؟

آنقدر طیف آن هم وسیع و گسترده است که می تواند از گذاشتن گلدان گل پشت پنجره آپارتمان شروع شود و تا پیدا کردن روش جدید برنامه نویسی کامپیوتری ادامه داشته باشد. فقط کمی پیش نیاز می خواهد که با به کارگرفتن آنها خیلی زود آدم خلاق درونمان سر بیرون می آورد. برای شروع باید چند ویژگی شخصیتی مهم و چند فعالیت فیزیکی ساده و البته هیجان انگیزرا دورهم جمع کنیم. بعدش دیگر خودش راهش را بلد است. می داند که کجا و چگونه به کار بیفتد و وظیفه اش را ایفا کند.

پیشنهاد ما: راه های رسیدن به خلاقیت

گام های کوچک طلایی برای راه های کسب تفکر خلاق

در راستای بررسی راه های کسب تفکر خلاق باید بدانید که نیمکره راست مغز ما که بر سمت چپ بدنمان تسلط دارد، مسئول مستقیم صدور دستور خلاقیت است. اکثر ما راست دستیم و عمده فعالیت هایمان را هم با آن انجام می دهیم. روزی چندبار تمرین کردن و برای انجام کارهای کوچک از دست چپ کمک گرفتن باعث تقویت نیمکره راست می شود؛ هرچقدر فعال تر، خلاقیت هم بیشتر. برای تقویتش سلسله کارهایی می توان انجام داد که ازجمله آنها:

  • مجموعه ای از بازی های فکری و فیزیکی و حل معما: از ذهنتان کار بکشید. تکمیل جملات ناتمام از یک متن بریده شده، حل سودوکو و جدول، بازی با لوگو و… نیمکره دوست داشتنی تان را از کرختی بیرون می آورد.
  • نقاشی و بازی رنگ ها: مهم نیست که نقاش خوبی نیستید، خودتان را مجبور کنید با رنگ ها چیزی بکشید. نقاشی تأثیر مستقیمی بر افزایش خلاقیت دارد. خودتان را هم زیاد در معرض هنرهای بصری قرار بدهید. فیلم های انیمیشن و مستند و حتی کارتون که قوه تخیلتان را به وجد می آورد به شدت توصیه می شود.
  • از خرده ریزها دوری کنید: حجم ذهنتان را با چیزهای کوچک و مطالب بی مایه و سطحی پر نکنید. عمیق بودن و تمرکز بالا به چندبعدی فکر کردن و خلق خلاقیت کمک می کند.
  • سروکله زدن با گیاهان و طبیعت: اگر حیاط دارید باغچه کوچکی راه بیندازید و به باغبانی مشغول شوید. تلاش کنید روش نگهداری از گیاهان مختلف را یاد بگیرید.

خلاق

برچسب های مثبت در راه های کسب تفکر خلاق

فرار از تکرار: اگر تا به حال منتظر می نشستید که تجربه، خودش سراغتان بیاید حالا دیگر وقتش است دست به کار شوید تا چند تجربه جدید برای خودتان دست و پا کنید. رستوران های جدید، مزه های جدید، راه های جدید برای رسیدن به منزل یا محل کار، مکان های جدید برای تفریح های دسته جمعی یا تک نفره را کشف کنید.

انعطاف پذیری: یکی از راه های کسب تفکر خلاق این است که چهارچوب های ذهنی تان را بشکنید. ایده بدهید و آنها را فرماندهی کنید. اگر بخواهید زود خسته شوید یا با یک انتقاد کوچک دلسرد شوید، سد محکمی جلوی بروز خلاقیت تان زده اید. شجاعت دفاع از نظرتان را داشته باشید. اهل کنکاش باشید، در برخورد با هر مشکل یا موضوعی سعی کنید راه های مختلف حل کردن آن را پیدا کنید. استقلال فکری را جدی بگیرید و به جای وابستگی به نظر دیگران، به خودتان متکی باشید.

عینک ریزبینی: دقت بالا در اشیا، مکان ها و چیدمان، به نمونه برداری کمک می کند. کاردستی ها، تابلوها و طرح های هنری یا الگوهای خوبی برای این کار هستند. برای یادگیری وقت بگذارید. خیلی وقت ها دانستن اصول اولیه یک کار هم برای موفقیت در آن کافی است. کارهای گروهی را نادیده نگیرید. بازی ها و حل مسائل گروهی، شما را در معرض ایده های جدید قرار می دهد که هرکدامشان می تواند سرشاخه فعالیت جدیدی شود.

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

هورمون ملاتونین

آشنایی با هورمون ملاتونین

اگر در حین خواب در شب دچار مشکلات روانی هستید، ممکن است از کمکل های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *