خانه / افسردگی / راه های مقابله با افسردگی
مقابله با افسردگی

راه های مقابله با افسردگی

افسردگی باعث کاهش انرژی٬ امید و انگیزه در افراد میشود. افراد افسرده احساس میکنند به سختی میتوانند شرایطشان را تغییر دهند. این درست است که بیرون آمدن از حالت افسرگی و مقابله با افسردگی راحت و سریع نیست اما فرد افسرده به محیط اطرافش کنترل دارد و توانایی تغییر در خلق و خوی خود را دارد. در زیر راه کارهایی برای مقابله با افسردگی ذکر شده که با انجام دادن انها فرد آرام آرام از حالت افسردگی خارج میشود و احساس بهتری خواهد داشت.

با ویکی روان همراه باشید.

برای مقابله با افسردگی با خوانواده و دوستانتان در ارتباط باشید و بیرون بروید

وقتی افسرده هستید٬ حوصله بیرون رفتن و وقت گذراندن با هیچ کس را ندارید و ترجیح میدهید در خانه بمانید. اما باید بدانید یکی از بهترین روشهای مقابله با افسردگی ارتباط  با خانواده و دوستان است. شما میتواید با شخصی که دوستش دارید بیرون بروید و راجع به احساساتتان صحبت کنید. حتی اگر حوصله ندارید به یکی از دوستانتان زنگ بزنید و برنامه تفریحی بگذارید.

کارهایی که حس خوبی در شما ایجاد میکند انجام دهید حتی اگر حالش را ندارید

برای مقابله با افسردگی کارهایی که باعث میشود انرژی بیشتری بگیرید انجام دهید مثل کارهایی که قبلأ انجام میدادید واز آنها لذت میبردید. فعالیتهایی ازقبیل انجام دادن ورزش مورد علاقه٬ کوه نوردی٬ کارهای هنری٬ نواختن ساز٬ نوشتن یا حتی بازدید ازیک موزه.    

روزانه فعالیت بدنی داشته باشید تا در مقابله با افسردگی موفق باشید

وقتیکه افسرده هستید حتی فکر جدا شدن از رختخواب و ورزش کردن میتواند شما را خسته کند اما تحقیقات نشان داده است  که ورزش کردن بهترین راه مبارزه با افسردگی است و ورزش کردن تآثیر بیشتری نسبت به دارو درمانی در درمان افسردگی دارد. روزانه ۳۰ دقیقه ورزش کردن تأثیر بسزایی در بهبود و مقابله با افسردگی دارد.

تغذیه سالم

رژیم غذایی سالم داشته باشید

چیزی که میخورید تأثیر مستقیمی روی خلق و خوی شما دارد. کاهش مصرف کافئین٬ الکل٬ چربیهای اشباع نشده و خوراکیهایی که مواد نگهدارنده دارند تأثیر بسزایی در عملکرد مغز و خلق و خو دارند. هیچ یک از وعده غذاییتان را حذف نکنید. مصرف شکر و کربوهیدرات را به حداقل برسانید و مصرف ویتامینهای ب را افزایش دهید. خوراکی های حاوی امگا ۳ مصرف کنید زیرا تأثیرات مثبتی در بهبود افسردگی دارند.

هر روز در معرض آفتاب قرار بگیرید

نور آفتاب سطح سروتونین را بالا میبرد و به بهبود خلق وخو کمک میکند. سعی کنید روزانه ۱۵ دقیقه در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. این یکی از راه های مقابله با افسردگی است.

برای مقابله با افسردگی افکار منفی را به چالش بکشید

وقتی که افسرده هستید افکار منفی٬ غیر منطقی و غیر واقعی سراغ شما می آید. افکاری مثل: عدم توانایی انجام کارها٬ احساس بازنده واحمق بودن و نداشتن احساس خوب نسبت به خود. شما می توانید با پرسیدن چند سوال از خودتان افکار منفی را به چالش بکشید. مثلأ: چه شواهدی نشان میدهد افکار منفی من حقیقت دارد؟ اگر یکی از دوستانم راجع به افکار منفی اش با من صحبت میکرد چه جوابی به او میدادم؟ آیا می توانم از زاویه دیگری به موضوع نگاه کنم؟ اگر افسرده نبودم چکونه به شرایط نگاه میکردم؟

شما با پاسخ به این سوالها تا حدود زیادی می توانید دیدگاهتان را نسبت به افکار منفی تغییر دهید و احساس بهتری داشته باشید.  

در مورد افسردگی و روشهای مقابله با آن مطالب بیشتری بخوانید

اگر بعد از انجام تمام این کارها و تلاش برای تغییر خلقتان به حالت مثبت همچنان احساس افسردگی میکنید بهتر است با متخصص مشورت کنید. در نظر داشته باشید که مشورت با روان شناس دلیل بر ضعف یا بیماری شما نیست٬ بلکه افسردگی باعث میشود که شما دلایل منطقی را نادیده بگیرید و روانشناس به شما راه کارهایی در جهت مقابله با افسردگی ارائه میدهد.

شما با خواندن مقالات مرتبط میتوانید اطلاعات خود را راجع به افسردگی٬ درمان و نکاتی که به شما کمک خواهد کرد را بالا ببرید.

روانشناسی درمان افسردگی با ازدواج

نشانه های افسردگی در افراد

درمان افسردگی با دمنوش معجزه آسا

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

روان سالمندان را جدی بگیرید

روان سالمندان را جدی بگیرید!

مطالعات جدید تاکید دارد که عوامل و فاکتورهای روانی چون اضطراب و افسردگی بیش از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *