خانه / کودک و نوزاد / راه های غلبه بر ترس های کودک شما
ترس های کودک

راه های غلبه بر ترس های کودک شما

مواجهه با ترس های کودک یکی از لحظه هایی که اکثر والدین آنرا تجربه میکنند. ترس های کودک از تاریکی، چیزهای ناشناخته، روح یا غول طبیعی است. در زیر روشهایی برای کمک به کودکان در جهت غلبه بر ترسهایشان پیشنهاد شده است.

با ویکی روان همراه باشید.

علت ترس های کودک خود را بشناسید

 کودکان دایمآ در حال کشف دنیای پیرامون خود هستند و توانایی خیال پردازی بالایی دارند. آنها میتوانند چیزی را که میبینند یا صدایی را که میشنوند به یک تصویر ذهنی ترسناک تبدیل کنند.

مثلآ ترس از اتاق تاریک به دلیل وجود هیولا. این یکی از بزرگترین ترس های کودک است.

به ترس کودک خود نخندید

هیچ وقت ترس های کودک خود را مسخره نکنید و به او نخندید. هیچ وقت جملاتی مثل “غول که ترس نداره”، تو بزرگ شدی و نباید بترسی”، “دوستای همسن تو از چیزی نمی ترسند” یا ” لوس و نازک نارنجی نباش” را به کودکتان نگویید.

پیشنهاد میکنیم مقاله راه های غلبه بر ترس را هم مطالعه کنید

این کار نه تنها باعث رفع ترس در کودک نمیشود بلکه باعث میشود او احساس شرمساری کند، احساس اضطراب بیشتری کند و عزت نفس او کاهش می یابد. تمسخر ترس های کودک میتواند پیش زمینه ای برای ترسهای مرضی و بیمارگونه در بزرگسالی باشد.  

با کودک خود صحبت کنید

با کودک خود راجع به ترسش صحبت کنید و از او بخواهید برایتان توضیح دهد که از چه چیزی میترسد و چه احساسی را تجربه میکند این یکی از راه های آموزش کوک است.

به کودکتان نشان دهید که متوجه میشوید که ترسیده و برایش توضیح دهید که شما هم از همان چیز  وقتیکه بچه بودید میترسیدید. این همدلی باعث میشود کودکتان به شما اعتماد کنند و باور کند که شما مراقب او هستید و احساسات او را درک میکنید.

غلبه بر ترس های کودک

در هنگام ترس های کودک او را در آغوش بگیرید

وقتی که کودکتان میترسد صحبت کردن با او کافی نیست. قلب او تند میزند، نفس نفس میزند، دهنش خشک می شود و دستانش یخ میکند. در این حالت او را در آغوش بگیرید و به او اطمینان خاطر بدهید که در کنارش هستید و از او مراقبت میکنید.

نقش شجاع بودن را بازی کنید

 کودک شما همیشه رفتار شما را الگو قرار میدهد، کودک وقتی می بیند که شما از چیزی نمیترسید باور میکند که همه چیز امن است برعکس اگر شما از  چیزی میترسید و آنرا نشان دهید کودک نیز میترسد و احساس ناامنی میکند این بر ترس های کودک می افزاید.

هیچ وقت کودک را برای منع از  از انجام کاری که فکر می کنید برای او خطرناک است او را نترسانید در عوض با او همراه شوید و مراقب او باشید که به خودش آسیب نزند.

اجازه دیدن فیلم و کارتون ترسناک را به کودکتان ندهید

کودکان توانایی درک تفاوت واقعیت و فاتزی را ندارند و وقتیکه تصویر ترسناک در تلوزیون میبینند میترسند. اگر تصویر ترسناکی در فیلم دید سریع تلوزیون را خاموش کنید و سعی کنید خیلی ساده غیر واقعی بودن آن را برایش توضیح دهید.

در جاییکه کودک از آن ترسیده راه بروید

برای غلبه بر ترس های کودک چراغها را روشن کنید و با کودک خود در اتاق راه بروید و به او اطمینان خاطر بدهید که چیزی آنجا نیست. دلیل صدا را نیز برای او توضیح دهید مثلآ صدای باد یا رعدو برق.

به کودکتان عشق بدهید

به کودکتان اطمینان خاطر بدهید که دوستش دارید و به او عشق میورزید، کنارش هستید و همیشه از او مراقبت میکنید. ایجاد حس اطمینان و آرامش بهترین راه برای غلبه بر ترس های کودک است.

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره فاطمه صبوری پور

سی سالهليسانس روانشناسی عمومیفوق ليسانس روان شناسی تربيتیدانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

تراجنسیتی

تراجنسیتی چیست؟ علائم و راه درمان تراجنسیتی کدامند؟

افرادی که تراجنسیتی (نارضایتی جنسی) دارند به شدت احساس می‌کنند که جنسیت شان با بیولوژی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *