خانه / روابط جنسی / راه حل نارضایتی جنسی از نظر علم روانشناسی

راه حل نارضایتی جنسی از نظر علم روانشناسی

میخواهند طلاق بگیرند؛ میگویند توافقی جدا میشویم. هرکس با شنیدن این خبر متعجب می‌پرسد آخر چرا؟ آنها که با هم مشکلی ندارند؛ وقتی دلیلش را از خودشان میپرسم یک مشت بهانه تحویلم میدهند. میگویند همدیگر را درک نمیکنند و انگیزهای برای ادامه زندگی مشترک ندارند. وقتی بیشتر پیگیر می‌شوم تا اصل موضوع را بفهمم میگویند زندگی‌مان تبدیل به یک عادت تکراری شده. انگار حتی خودشان هم دقیق نمیدانند چرا میخواهند از هم جدا شوند، شاید هم میدانند اما حجب و حیای مرسوم خانوادههای ایرانی نمیگذارد راحت بگویند که به دلیل نارضایتی جنسی این تصمیم را گرفته اند.

راه حل نارضایتی جنسی

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

نزدیک نیمی‌ از طلاقها در ایران، زیر سر همین مشکل «اسمش را نبر!» است.

شاید باورش سخت باشد اما ۶۰ درصد کسانی که به دلیل مشکلات و نارضایتی جنسی تصمیم به جدایی میگیرند، دلیل بی ربط دیگری را به طلاق‌شان نسبت میدهند، مردها میگویند همسرمان خانه داری بلد نیست و بداخلاق است، زن‌ها میگویند شوهرمان خرجی خانه نمیدهد و مرا درک نمیکند!

در حالی که حقیقت چیز دیگری است! اغلب زنان و مردان چند ماه پس از ازدواج با کاهش تدریجی رضایت از رابطه جنسی مواجه میشوند، اما بسیاری از آنان در مقابل این مساله نارضایتی جنسی یا با خودشان تعارف میکنند و دم برنمیآورند و یا دست به انکار میزنند.

همیشه وقتی این آمار ۶۰ درصدی عنوان میشود تمام زوج‌ها با تاسف سرشان را تکان میدهند و بدون یک لحظه تردید خودشان را در گروه ۴۰ درصدی سالم ارزیابی میکنند تا مبادا با مشکل‌شان مواجه شوند، در حالی که در اکثر مواقع این افت تدریجی قابل اجتناب است.

از کژکاریهای جنسی میتوان به

نام برد؛ که این کژکاریها ریشه جسمانی، روان‌شناختی یا ترکیبی از هر دو را دارند.

برخی از کژکاری‌ها هم به دلیل بیماریهای دیگری مانند مشکلات قلبی – عروقی یا بیماریهای روان‌پزشکی مثل افسردگی به وجود می‌آیند.

پاره‌ای از اختلالات بر اثر زایمان آغاز میشود و بخشی دیگر از همان ابتدای بلوغ و برطرف کردن آنها نیازمند ارزیابی و درمان تخصصی است.

باورهای اشتباه و تاثیر بر نارضایتی جنسی

از آنجایی که ارتباط جنسی یک رابطه دو سویه است بی توجهی به نارضایتی جنسی سبب درگیر شدن هر دو نفر می‌شود و برای اقدامات درمانی هم زوجین هر دو باید در درمان شرکت کنند.

در این میان، افکار و باورهای غلطی که در بستر جامعه ایرانی شکل گرفته است همچنان امور جنسی را با شرم و خجالت و گناه و ممنوعه بودن همراه میکند و این مشکلات را دامن میزند

باورهای مردانه ای که به نارضایتی جنسی منجر میشود میگوید همیشه مرد باید پیشقدم باشد و تمام تماسهای جسمی ‌حتما باید به ارتباط جنسی و در نهایت به ارگاسم منتهی شود، باورهای زنانه هم معمولا مکمل این باورهای مردانه است؛ زن نباید در فعالیت جنسی پیشقدم شود و اگر به ارگاسم هم نرسید ایرادی ندارد چرا که زن آبرومند خودش را درگیر فعالیت جنسی نمیکند!

همین باورهای غلط باعث میشود زوج‌هایی که قصد جدایی میکنند هر دلیل بی‌ربط و بی اهمیت دیگری را به زندگیشان نسبت دهند اما درباره اصل ماجرا حرفی نزنند.

نارضایتی جنسی

رابطه ی جنسی، ابزار تنبیه و مجازات نیست

 رابطه جنسی راهی برای نشان دادن عشق و صمیمیت زن و شوهر به یکدیگر است، اگر آن را ابزاری برای تلافی کردن دلخوری‌های‌تان کنید، شاید در کوتاه‌مدت به آنچه می‌خواهید دست یابید اما در بلندمدت اثرات تخریبی آن تمام ابعاد زندگی‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بمنظور حل نارضایتی جنسی قبل از شروع رابطه، احساسات خود را بیان کنید

 بیان جملات محبت آمیز و عاشقانه، راهی برای درمان نارضایتی جنسی است و میزان لذت و رضایت جنسی را افزایش میدهد؛ ضمن اینکه این سخنان نشانده علاقه ای است که در طول کارهای روزانه، فرصت ابراز آنها را به همدیگر ندارید.

برای درمان نارضایتی جنسی باید به روابط جنسی خود تنوع ببخشید

 اکتفا کردن به یک حالت تکراری، سبب کاهش میل و رضایت جنسی میشود، شواهد بیولوژیکی وجود دارد که میگوید تجربیات جدید بر مرکز لذت در مغز اثر میگذارد.

برای اینکه به روابط خود تنوع ببخشید، باید آگاهی و مهارت خود را بالا ببرید. میتوانید از کتاب‌ها و کارگاه‌هایی که با موضوع بهداشت جنسی برگزار می‌شود، کمک بگیرید

رابطه جنسی یک پانتومیم نیست

 رابطه جنسی یک رفتار است که در آن کلام و بیان نقش بسیار مهمی‌دارد؛ با گفتن و شنیدن است که زن و مرد به نیازهای همدیگر پی می‌برند و در صدد رفع آن برمی‌آیند؛ پس ارتباط کلامی ‌و بیان هیجانات خود را تقویت کنید و دقت کنید که خواسته‌های جنسی‌تان را بدون مثال و واسطه بیان کنید.

اضطراب و ترس‌ها را هنگام رابطه کنار بگذارید

 یکی از مهم‌ترین این اضطرابها، مربوط به بچه دار شدن است، اگر شما در حال حاضر قصد بچه دار شدن ندارید، بهتر است از روشی مطمئن جهت جلوگیری استفاده کنید، تا ترس و اضطراب رابطه شما را تحت تاثیر قرار ندهد.

در هنگام مقاربت، کودک باشید

 لطفا قبل از برقراری ارتباط برچسب‌های خود را کنار بگذارید و هنگام برقراری ارتباط جنسی نه دکتر باشید نه مهندس، نه مدیر و نه رئیس؛ بهتر است یک کودک باشید که بدون خجالت ارتباط برقرار میکند و تمام نیازهایش را بدون تعارف بیان میکند.

جذابیت، آراستگی و تناسب اندامتان را جدی بگیرید

 برای پیشگیری و حتی درمان نارضایتی جنسی به بهداشت فردی بخصوص بهداشت دهان و دندان و بهداشت اندام های تناسلی، دقت کنید. از عطرهای غیر تکراری استفاده کنید و لباس‌های متنوع بپوشید.

اگر اضافه وزن دارید، با ورزش یا رژیم به تناسب اندام برسید. اندام نامتناسب علاوه بر ایجاد نارضایتی جنسی میتواند منجر به کم شدن اعتماد به نفس در خودتان شود و این نبود اعتماد به نفس لذت بردن شما را هم تحت تاثیر قرار میدهد.

شیما نادری

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

نارضایتی جنسی چیست

نارضایتی جنسی چیست؟

رضایت از ارتباط جنسی به کیفیت آن بستگی دارد. در واقع بین دو طرف توافقی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *