خانه / روانشناسی فردی / اعتماد به نفس / راهکارهایی برای غلبه بر احساس حقارت
غلبه بر احساس حقارت

راهکارهایی برای غلبه بر احساس حقارت

اگر احساس حقارت می‌‌کنید، حتماً این مقاله روانشناسی را برای غلبه بر احساس حقارت دقیق بخوانید. در اینجا یاد می‌‌‌گیرید چرا چنین احساسی دارید و چگونه می‌‌توانید احساس بهتری نسبت به خودتان و شخصیت خود داشته باشید.

با ویکی روان همراه باشید.

احساس حقارت، تخریب‌کننده روح است. احساس حقارت، تک‌ تک روزهای زندگی را تبدیل به یک تجربه تخریب‌کننده دیگر می‌کند.

با چنین احساسی، یک روز دیگر بی‌رقبتی و انفعال را تجربه خواهید کرد که در آن هیچ امیدی ندارید و تصور می‌کنید هرگز نوبت درخشیدن شما فرا نخواهد رسید، و هرگز با دیگران هماهنگ نخواهید شد.

احساس حقارت شما را سرشار از احساس ناکامی نسبت به خویشتن می‌کند

جای تعجبی ندارد که در چنین حالتی، احساس ناچیز بودن و بی‌کفایتی کرده و تصور می‌کنید باری بر دوش دیگران و مایه اذیت و ناراحتی آنها هستید.

احساس حقارت مکانی هولناک است، همچون بودن در جهنم است.

بیشتر عمرم (تا ۳۰ سالگی) خود من هم در چنین احساسی غوطه‌ ور بودم. سپس تصمیم گرفتم کشف کنم چه چیز باعث می‍شد تا این حد احساس کمتر بودن از دیگران و حقارت کنم. خوشبختانه، موفق به غلبه بر احساس حقارت شدم.

بنابراین اجازه دهید به شما نشان دهم چگونه می‌توانید اعتماد به نفستان را از کنج زندگی‌تان به میدان آورید احساس حقارت را شکست دهید و با باورهای مثبت نسبت به خویشتن آشنا شوید.

  1. خودتان باشید تا اعتماد به‌ نفس پیدا کنید

هویت خودتان را پیدا کنید تا اعتماد به‌ نفس‌تان دوباره برگردد. به راه های افزایش اعتماد به نفس روی بیاورید.

اعتماد به‌ نفس

 سر نخی در این واژه وجود دارد. اعتماد به “نفس” به معنی اعتماد داشتن به خویشتن است و نه اعتماد داشتن به شخص دیگر. وقتی تلاش کنید خودتان باشید، احساس غلبه بر احساس حقارت خواهید داشت. رشد عزت نفس و اعتماد به نفس میتواند موفقیت های شما را تضمین کند.

به خاطر داشته باشید که کاری روی این کره خاکی وجود دارد که هیچ کس بهتر از شما نمی‌تواند آن را انجام دهد: “شما” بودن.

 احساس حقارت

دکتر “سئوس” این مطلب را به زیبایی بیان کرده است:

“امروز تو، تو هستی و این یک حقیقت است. هیچ فرد زنده‍ای در دنیا وجود ندارد که “تو” تر از “تو” باشد!”

یا شاید این جمله را ترجیح دهید:

اُسکار وایلد می‍نویسد: «خودت باش. جای خالی همه افراد دیگر قبلا پر شده است.»

من شما را نمی‍شناسم، اما مطمئن هستم وقتی شما را ملاقات کنم، ترجیح می‍دهم که با خود دارای اصالت شما رو به رو شوم. با پنهان کردن خود حقیقی‍تان مسلما هیچ خدمتی به جهان نمی‍کنید.

راز اعتماد به‌ نفس شماره یک

شما همیشه تقلید ضعیفی از دیگران خواهید بود. دست از دنبال کردن کسی که نیستید بردارید. خودتان باشید، منحصر به فرد.

  1. بدانید که غلبه بر احساس حقارت یک انتخاب است، همان گونه که احساس برابری این گونه است.

بنابراین اولین چیزی که باید در این جا روشن شود این است که احساس حقارت یک حالت عادی است. چرا؟ زیرا نشان می‍دهد که شما دچار توهم نشده اید.

بیایید با هم صادق باشیم؛ بیشتر ما همواره احساس می‍کنیم به طریقی از کسی پایین‍تر هستیم

آخرین باری که حساب بانکی‍ام را چک کردم، نسبت به بیشتر افراد در فهرست “۴۰۰ پول‍دار برتر دنیا” در اینترنت احساس پایین بودن کردم؛ منظورم پایین‍تر از همه آن‍ها است.

می‍دانید، نکته مهم این است: نیاز به تایید شدن عادی است، جنبه‌ای سالم از انسان بودن.

 این که با مقایسه کردن خود با دیگران به دنبال تایید باشید، روشی ناکار‌آمد برای ایجاد اعتماد به‌نفس است

همیشه حیطه هایی وجود خواهد داشت که شما در آن احساس می‌‌کنید پایین‍تر از دیگران هستید (چه این احساس شما پایه و اساس درستی داشته باشد و چه اشتباه کنید). درست یا اشتباه، همیشه حیطه هایی وجود خواهد داشت که در آن احساس پایین‍تر بودن خواهید کرد.

چرا؟ زیرا بیشتر ما تمایل داریم روی موارد منفی متمرکز شویم و این بدین معناست که ما عمدتا متوجه مواردی هستیم که کم‍تر از دیگرانیم، و نقاط قوت‌مان را نادیده بگیریم.

بنابراین، کلا در همه حیطه ها از مقایسه دوری کنید مگر این که هدف واقعی شما در زندگی این باشد که پول‍دار‌تر از “بیل گیتس” و “وارن بافت” باشید.

وقتی از مقایسه کردن خودتان با دیگران اجتناب کنید، در واقع شما برابری را ترجیح داده اید و غلبه بر احساس حقارت را انتخاب کرده اید

به خاطر داشته باشید، هیچ کس روی زمین کم اهمیت‍تر یا کم ارزش‍تر از فرد دیگری نیست، مگر این که خود این افراد چنین نظری داشته باشند.

چگونه احساس حقارت نکنیم

راز اعتماد به‌ نفس شماره دو:

دست از مقایسه کردن خود با دیگران بر دارید. وقتی نقاط قوت و نقاط ضعف‌تان را ارزیابی می‍کنید، روی آرمان هایتان متمرکز شوید. ما همگی به روش‌های منحصر به فرد خودمان به اندازه تک‌ تک افراد دیگر ارزشمند هستیم.

  1. خودتان را از معادله خارج کنید.

اجازه دهید توضیح دهم. قبلاً گفتم لازم است هویت‌ تان را کشف کنید و خودتان باشید اما چرا الآن به شما می‍گویم کلا خودتان را فراموش کنید؟ منظورم چیز دیگری است.

حرف من این است که وقتی با کسی رو به رو می‌شوید که باعث شده است احساس حقارت کنید، روی آن فرد متمرکز شوید، فقط روی او. دیگر روی خودتان متمرکز نباشید.

با معطوف کردن کل توجه‌تان به طرف مقابل، فضایی برای شنیدن حرف‍هایی باز خواهید کرد که در آن آن‍ها صادقانه به شما چیزی می‍گویند، شفاف و رسا. به دقت گوش دهید. مطمئنا ترس‍ها، نگرانی‍ها، و احساسات نا امنی و ناکامی که ابراز می‍کنند را خواهید شنید.

شما این ظرفیت را پیدا خواهید کرد که زبان تن آن‍ها را دقیق ببینید؛ شما اعصاب ضعیف آن‍ها، و استرس‌ها، ناکامی‌ها و آرزوهای عمیق‍شان که نمایان شده است را خواهید دید.

آن‍ها ناخواسته خود واقعی‌شان را نزد شما فاش خواهند کرد و در مقابل شما عریان خواهند شد. در این صورت، شما احتمالا دیگر آن‍ها را به عنوان فردی برتر از خودتان (آن گونه که قبلا می‍پنداشتید) نخواهید دانست.

در واقع، شما احتمالا آن‍ها را به عنوان یک شخص (دقیقا مانند خودتان) خواهید دید. یک انسان دارای عیب و نقص، که شاید برابر با شما باشد، اما برتر از شما نیست.

راز اعتماد به‌ نفس شماره سه:

خودتان را از معادله خارج کنید. روی طرف مقابل متمرکز شوید تا ایرادهای خودشان را که هویدا می‌کنند، ببینید. در این صورت، شما آن‍ها را به صورت انسانی آسیب‌پذیر خواهید دید، دقیقا شبیه خودتان و دیگر احساس حقارت نخواهید داشت.

یک بار و برای همیشه غلبه بر احساس حقارت را شروع و تمام کنید

تغییرات کوچک ساده در طرز فکرتان می‌تواند چرخه منفی احساس حقارت را شکسته و باعث شود احساس خوبی نسبت به خودتان پیدا کنید.

  • تصور کنید در حالی با دیگران صحبت می‌کنید که اعتماد به نفس کامل دارید.
  • خودتان را به عنوان عضو مهمی از گروه بدانید که سهم ارزشمندی در پیشبرد اهداف گروه دارد.
  • تصور کنید که هرگز وانمود نکنید؛ تصور کنید واقعا خودتان هستید.

اجاره ندهید احساس حقارت بر شما چیره شود. با به کارگیری نکات تاثیرگذار بالا شروع به غلبه بر احساس حقارت کنید تا اعتماد به‌ نفسی را بیابید که نیاز دارید تا دنیا را متحول کنید.

ترجمه سید مرتضی نظری

راهکارهایی برای غلبه بر احساس حقارت
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

نارضایتی جنسی چیست

نارضایتی جنسی چیست؟

رضایت از ارتباط جنسی به کیفیت آن بستگی دارد. در واقع بین دو طرف توافقی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *