خانه / روانشناسی / خیانت / دلایل خیانت مردان به عشقشان
دلایل خیانت مردان به عشقشان

دلایل خیانت مردان به عشقشان

مردانی که به عشقشان خیانت میکنند، عمل خود را به گونه های مختلف توجیه میکنند  دلایل خیانت خود را به گونه ای بیان میکنند که  تقصیر را گردن دیگران، همسرشان، رئیس یا حتی زن های دیگر می اندازند و به گونه ای رفتار میکنند که خیانت آنها تنها راه حل منطقی برای مقابله با مشکلات رابطه یا زندگیشان است.

با ویکی روان همراه باشید.

این دسته از مردان فاقد بینش درونی هستند و وقتیکه عمل خیانت را انجام میدهند با جملات زیر سعی بر توجیه کار خود دارند، برای مثال میگویند:

– همه مردها دوست دارند با زن های مختلف رابطه جنسی برقرار کنند و وقتیکه شرایطش پیش بیاید چرا که نه؟

– اگر با همسرم از لحاظ جنسی راضی یا خوشحال بودم، هیچ وقت به او خیانت نمیکردم.

– من کاری را انجام میدهم که بدنم نیاز دارد.

– اگر همسرم وزنش زیاد نمی شد، به ظاهر خودش بیشتر میرسید، یا اگر رفتارش با من بهتر بود یا بیشتر به من توجه میکرد من حتی به فکر زن دیگری نمی افتادم.

– اگر کارم اینقدر سخت و پر تنش نبود، نیازی برای برقراری رابطه جنسی از پشت اینترنت نداشتم.

– خیانت؟ واقعا؟ منظورم اینه که همه مردها برای تفریح بعضی وقتها شیطونی میکنند.

– من فقط رابطه جنسی برقرار کردم و از لحاظ عاطفی هیچ احساسی به اون زن ندارم. کجای این کار آسیب زننده است؟

در روان کاوی به این نوع جواب ها مکانیزم انکار میگویند، در واقع فرد با انکار واقعیت سعی بر عادی نشان دادن عمل خود دارد. خیانت از سوی مردان باعث به وجود آمدن این سوال میشود که دلایل خیانت مردان از نظر روانشناختی کدامند؟  در واقع عوامل زیادی باعث میشود که مردان به زنی که دوستش دارند خیانت کنند، در زیر به برخی از آنها اشاره شده است.

دلایل خیانت

ناپختگی

وقتیکه یک مرد تجربه یک رابطه با تعهد را نداشته، درک درستی از عمل خود و نتیجه آن در رابطه خود ندارد ( آسیب زدن به همسر)، و ماجراجویی جنسی را یک عمل نادرست و تهدید کننده نمی داند. این افراد بودن با یک زن را به عنوان یک کت میبینند که بسته به شرایط می توانند آنرا عوض کنند.

.

مسائلی که همزمان رخ میدهند

ممکن است یکی از دلایل خیانت مرد تحت تاثیر استفاده از الکل یا مواد مخدر باشد که در آن شرایط توانایی تصمیم گیری درست را ندارد.حتی ممکن است مرد مشکل اعتیاد به روابط جنسی داشته باشد و در واقع از آن به عنوان راهی برای فرار از مشکلات زندگی استفاده کند.

احساس نا امنی

بعضی از مردان احساس میکنند که سنشان بالارفته، به اندازه کافی خوش تیپ نیستند، باهوش نیستند یا به اندازه کافی پولدار نیستند. در واقع  برای تقویت اعتماد به نفس ضعیف خود، به دنبال کسب حس اعتبار و ارزش از زنان دیگر غیر از همسر خود میگردند. در اصل با این کار احساس خواستنی بودن، شایسته بودن و مورد قبول بودن را کسب میکند. این احساس ناامنی از دلایل خیانت مردان به عشقشان است

اتمام رابطه

در واقع بعضی از مردان می خواهند رابطه شان را تمام کنند. به جای اینکه به همسر یا نامزد خود بگویند که چه تصمیمی گرفته اند به آنها خیانت میکنند تا خود او مجبور شود رابطه را تمام کند. یا ممکن است مردی تصمیم به قطع رابطه کند اما تا وقتیکه از رابطه دیگری مطمئن نشده رابطه قبلی را نگه میدارد.

دلایل خیانت مردان به عشقشان

فقدان دوستان مذکر

وقتیکه یک مرد دوستان مذکر ندارد تا با آنها صحبت کند و زمان بگذارند و نیاز به دوست مذکر را نادیده میگیرد، نیاز اجتماعی و احساسی خود را در رابطه با زنان جستجو میکند. هنگامی که همسر او نتواند جای یک دوست و هم صحبت را برایش پر کند او به دنبال زن دیگری می رود.

اشتباه گرفتن احساسات رمانتیک با تعهد

در واقع بعضی از مردان آگاه نیستند که یک رابطه بلند مدت و متعهدانه شبیه یک رابطه رمانتیک و کوتاه مدت نیست و شکل احساسات عمیق تر و متفاوت تر از احساسات سطحی میشود. در اصل آنها انتظار رابطه رمانتیک و پر هیجان را دارند و برای رسیدن به آن دنبال زن دیگری میروند.

سوء استفاده های دوران کودکی

خیانت کردن یک مرد ممکن است پاسخی نا خودآگاه به آسیب های دوران کودکی مثل، سوء استفاده احساسی، بدنی یا جنسی، و نادیده گرفتن نیازهای روحی کودک باشد. در بعضی از موارد این تجربیات باعث ایجاد اختلالات مربوط به صمیمیت و وابستگی در فرد میشود و باعث ناتوانی در برقراری رابطه صمیمانه و متعهدانه  با زنان میشود. گاهی اوقات فرد از خیانت و هیجان ناشی از آن برای التیام دادن درد روحی خود استفاده میکند.

خودخواهی

مردان خودخواه که فقط به خود و نیازشان فکر میکنند نمی توانند رابطه متعهدانه برقرار کنند. آنها دوست ندارند خود را درگیر یک رابطه صمیمانه کنند و این خصوصیت باعث میشود که دروغ میگویند، خیانت میکنند و هیچگونه احساس پشیمانی ندارند.

احساس منحصر به فرد بودن

مردانی که احساس میکنند با دیگر مردان متفاوت هستند و خصوصیات منحصر به فردی دارند، علاقه دارند خارج از چهارچوب یک رابطه سالم حرکت کنند و قوانین را زیر پا بگذارند. آنها عقیده دارند که لیاقت دارند هر چیزی را که می خواهند به دست بی آورند و برای ثابت کردن آن به خودشان دست به خیانت میزنند.

توقعات غیر واقع بینانه

بعضی از مردان توقع دارند همیشه همسرشان در اختیار آنها باشد، توجهی به موقعیت زن ندارند و توانایی درک  تغییر شرایط فیزیکی و روحی همسرشان را ندارند. این دسته از مردان وقتیکه نیازهایشان از طرف همسرشان بر آورده نمی شود، تلاش به ارضاء نیازشان با زن دیگری میکنند.

عصبانیت/ انتقام

بعضی از مردان از خیانت به عنوان وسیله ای برای انتقام استفاده می کنند. وقتیکه از همسرشان عصبانی هستند با خیانت می خواهند که به او آسیب بزنند. در این شرایط مرد دروغ نمی گوید و کارش را پنهان نمی کند و میخواهد که همسرش پی به خیانت او ببرد و ناراحت شود.

فاطمه صبوری پور

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

هورمون ملاتونین

آشنایی با هورمون ملاتونین

اگر در حین خواب در شب دچار مشکلات روانی هستید، ممکن است از کمکل های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *