خانه / موفقیت / مدیریت / درست خرج کنیم

درست خرج کنیم

حتی اگر شما شغلی پردرآمد داشته باشید، باز هم باید توجه خود را به مخارج ریز و درشت زندگی معطوف کنید. خرج‌های غیرضروری و نادرست باعث می‌شود نتوانید به واجبات زندگی برسید و اگر موردی اورژانسی مانند مخارج بیمارستان یا خرابی خانه یا وسایل لازم‌تان پیش بیاید، آهی در بساط نداشته باشید و به این ترتیب، روزگارتان را با اضطراب بگذرانید. با این حال، مدیریت پول در خانواده، کار چندان دشواری نیست و با توجه به میزان درآمد و تعیین دخل و خرج صحیح، این بخش از زندگی هم می‌تواند مسیری درست را طی کند.

با ویکی روان همراه باشید.

برای یک مدیریت مالی خوب به این نکات توجه کنید:

۱ـ حساب دخل و خرج‌ خود را داشته باشید

اول از همه در نظر داشته باشید که در خانواده شما چند نفر کار می‌کنند و چه مبلغی را به عنوان بودجه می‌آورند؟ تعیین کنید که مبلغ ورودی ماهانه به خانواده‌تان چه اندازه است؟ حال به سراغ مخارج‌تان بروید. برای چه چیزهایی قطعا باید پول خرج کنید؟ خوراک، پوشاک، سلامت، تحصیل بچه‌ها، قبوض آب و برق و تلفن و… و دیگر موارد ضروری باید در صدر فهرست مخارج‌تان قرار گیرد و مواردی مانند مخارج برای سرگرمی‌ها و تفریحات اعضای خانواده و… به درجات بعدی تعلق خواهد داشت. بودجه اصلی خانواده را به مخارج ضروری تقسیم کنید. اگر همچنان مبلغی از آن باقی ماند، می‌توانید تا اندازه‌ای محدود و نه بی‌حد و مرز، به سراغ سرگرمی‌ها بروید.

۲ـ وام گرفتن بیهوده را وارد زندگی نکنید

 همه ما با وام آشنا هستیم. وام‌ها می‌توانند خوب و سازنده یا بد و مخرب باشد؛ وامی که خرج خرید مسکن شود، هر چند سنگین هم باشد، در درازمدت به ملکی به مراتب ارزنده‌تر از مبلغ وام تبدیل خواهد شد. خریدن طلا و جواهر به صورت قسطی هم گاهی ایرادی ندارد، زیرا ارزش این اموال محفوظ خواهد بود؛ اما وامی که برای خرید وسیله‌ای غیرضروری استفاده می‌شود، کاملا مغایر با اصول اقتصادی است. بعضی از افراد، پوشاک را هم به صورت قسطی می‌خرند؛ این در حالی است که عمر پوشاک به مراتب کوتاه‌تر است و با تمام شدن هر دوره قسط، باید به سراغ خریدن لباس قسطی دیگر بروند. تا سر حد امکان، سعی کنید از خریدن وسایل مصرفی به صورت قسطی بپرهیزید و به جای آن، طی چند ماه کمی پول برای خرید وسایل مورد نیاز کنار بگذارید.

۳ـ امور مالی خود را با همسرتان در میان بگذارید

بعضی از زن و شوهرها، پنهان کردن درآمد از همسر را کاری درست می‌دانند و این در حالی است که معمولا این شیوه درستی نیست. اگر همسر خود را فردی کاردان و قابل اعتماد می‌دانید، درآمد و مقدار مخارج شخصی‌ خود را با او در میان بگذارید تا بهتر بتوانید برنامه‌ریزی کنید. این آگاهی دو نفره به شما انگیزه بیشتری برای پس‌انداز کردن می‌بخشد و البته که باعث تحکیم روابط بین شما و همسرتان می‌شود.

۴ـ به اندازه‌ای که درآمد دارید خرج کنید

 شما باید مخارج زندگی‌تان را در ظرف درآمدتان بگنجانید و خانواده‌تان را متوجه این موضوع کنید که پول فقط یک وسیله است و به خودی خود، خوشبختی نمی‌آورد. ماشین مدل بالا، مایه خوشحالی و احترام و افتخار نیست و الزاما بچه‌هایی که در رفاه بزرگ می‌شوند به موفقیت دست نخواهند یافت. شما باید خوشبختی را در بخش‌هایی دیگر از زندگی جستجو کنید. پس با بیشتر هزینه کردن، علاوه بر درآمدتان استرس خود و خانواده‌تان را بالا نبرید.

خرج

۵ـ با درایت پول خرج کنید

 اگر در و دیوار خانه‌تان چند سالی است رنگ نخورده و شما هم از پس مخارج رنگ‌آمیزی برنمی‌آیید، می‌توانید چند قوطی رنگ و مقداری تینر بخرید. آنگاه به همراه اعضا خانواده آستین بالا بزنید و به رنگ‌آمیزی خانه بپردازید. خانم‌هایی که خیاطی بلدند، پارچه‌ها را از مناطق ارزان‌فروشی تهیه می‌کنند که پوشاک خانواده را تا جایی که برای‌شان امکان دارد بدوزند. آقایان هم بر کارهایی مسلط می‌شوند تا بتوانند از پس تعمیر برخی وسایل خانه بربیایند و احتیاجی به پرداخت پول کارگر در همه موارد نباشد. حراجی‌ها را بشناسید و خرید مایحتاج خوراکی را از میادین و فروشگاه‌های ارزان‌قیمت دولتی انجام دهید. لباس‌های بچه‌های بزرگ‌تر که هنوز نو مانده را بر تن فرزند کوچک‌تر کنید. کمی درایت و صرفه‌جویی، گذران زندگی را راحت‌تر خواهد کرد.

۶ـ پس‌انداز را جدی بگیرید

 هر خانواده‌ای قطعا به مبلغی احتیاج دارد که برای مخارج غیرمترقبه داشته باشد. ماشین خراب می‌شود، ناراحتی‌های جسمانی پیش می‌آید، به ناگاه با موردی برای خرید مواجه می‌شوید و امثال اینها که پیش‌بینی نمی‌کنید، اما در هر صورت احتمال وقوع‌ آن می‌رود. داشتن مبلغی به عنوان پس‌انداز، مایه آرامش شما خواهد بود.

۷- به امور مالی خود رسیدگی کنید

اگر قبض‌ها و بدهی‌های را هنوز پرداخت نکرده‌اید و با کلی خرید مواجهید، در عادت‌های خریدتان بازنگری کنید. مثلا هدایای زیاد و گرانقیمت هیچ وقت شادی را ضمانت نمی‌کند و شاید کسی که این هدایا را دریافت می‌کند بیشتر از شادی، احساس گناه کند، بخصوص اگر به آن هدیه نیاز چندانی نداشته باشد حتی کودکان هم وقتی کادویی با قیمت متوسط اما با دقت انتخاب شده دریافت می‌کنند، بیشتر خوشحال می‌شوند، بویژه اگر برای کودکان توضیح داده شود که پول شما برای خرید محدود است.

۸- مخارج‌تان را محدود کنید

قبل از خرید تصمیم بگیرید چقدر از پول‌تان را می‌خواهید خرج کنید. مطمئن شوید مخارج خود را تا حدامکان محدود کرده‌اید اگر نتوانید مخارج خود را محدود کنید و کالاهای غیرضروری بخرید، ماه‌های بعد درگیر قرض‌های مختلف خواهید شد و این بدهی‌ها و فشارهای مالی چنان اضطراب شما را افزایش خواهد داد که دید بدبینانه‌ای پیدا خواهید کرد.

 

درباره عطیه رضایی

اخذ مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی از دانشگاه خوارزمی فارغالتحصیل مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران کسب رتبه سوم در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان پایاننامه کارشناسی ارشد: نقش میانجی ذهن آگاهی در ارتباط بین نظم جویی شناختی هیجان، مشکلات رفتاری و پیشرفت تحصیلی در نوجوانان مبتلا به اختلال بیش فعالی نقص توجه بررسی رابطه متغیرهای دموگرافیک، اعتقادات مذهبی و باورهای معنوی با رضایت جنسی در زنان دانشجوی متأهل تدوین الگوی رضایت زناشویی بر پایه دلبستگی با نقش میانجی ترس از صمیمیت و مؤلفههای همدلی تألیف، ترجمه و ویراستاری کتاب: رضایی، عطیه غلبه بر افسردگی رابرت لیهی انتشارات ارجمند طرحهای پژوهشی: عنوان: مقایسه روایی تشخیصی ابزار کامپیوتری IVA و چکلیست رفتاری کودک ) CBCL ( جهت تشخیص ADHD در کودکان. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی. ارتباط ارزیابی شناختی مادران وسواسی با ارزیابیهای شناختی وسواسی و شدت علائم وسواس در نوجوانان سرآمد. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی.

این و هم چک کنید

پولدارتر

محیط هایی که شما را پولدارتر می کند

رابرت کیوساکی می‌گوید اگر می‌خواهید پولدارتر شوید بسیار مهم است که دائماً محیط خود را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *