خانه / خانواده / تربیت فرزند / تنبیه جسمانی موثر نیست
تنبیه جسمانی

تنبیه جسمانی موثر نیست

روش‌های تربیت کردن در والدین امروزی با نسل گذشته فرق کرده است اما هنوز هم هستند والدینی که فکر می‌کنند تنبیه جسمانی ‌به روش گذشتگان بهتر و موثرتر است و هنوز هم کاربرد دارد و با همین طرز تفکر در قبال رفتار نادرست فرزندان خود آنها را کتک می‌زنند؛ تنبیه جسمانی روش تربیتی نادرستی است که عواقب آن تا سالیان سال در روح و فکر کودک باقی می‌ماند.

با ویکی روان همراه باشید.

عواقب تنبیه جسمانی و یا کتک زدن بچه‌ها

۱. تنبیه جسمانی خیلی زود اثر آگاه‌کننده خود را از دست می‌دهد.
۲. مجازاتگر که در غالب موارد مادر و پدر کودک می‌باشد مجبور است هر بار بر شدت تنبیه بیافزاید که کودک از مجازات دچار ترس و اضطراب گردد و دیگر عمل بد خود را تکرار نکند یعنی هدفی که تنبیه‌کننده به دنبال آن است.

۳. در اثر این تشدید مجازات در اکثر موارد مجازاتگر عنان اختیار را از دست داده و لطمات شدیدی در حین حمله خشم بر کودک وارد می‌سازد که همان معنای سوء استفاده را زنده کرده و در نتیجه در بسیاری موارد بچه آنچنان صدمه خواهد دید که دیگر قابل جبران نخواهد بود.

۴ .کودک کتک خورده از زمان طفولیت می‌آموزد که راه حل مشکلات، دعوا و ابزار خشم به دیگران است.

۵ . پایین آمدن عزت نفس : «من بچه بدی هستم»، «من کسی نیستم»، «من لیاقت ندارم» مفاهیمی است که با رشد روند تفکری در ذهن کودک ایجاد شده و خود را پایین‌تر از دیگران خواهد پنداشت. زیرا مکرا در حین کتک خوردن این جملات را از دهان والدین خود شنیده است.
۶ . معانی انتقام بجای آگاهی و عبرت در ذهن کودک شکل می‌گیرد و باعث می‌گردد بر منفی‌کاری خود بیافزاید.

۷ عدم اعتماد به دنیا. بالاخص در شیرخوارانی که در زیر یک سالگی از والدین کتک می‌خورند و یا با خشم با آنان رفتار می‌کنند، معنای دنیا، به عنوان مکان ناامن شکل می‌گیرد، زیرا مجازات از سوی افرادی اعمال شده است که اولین مراحل اتکاء و اعتماد را در انسان شکل می‌دهند یعنی مادر و پدر.

روش‌های جایگزین تنبیه جسمانی کودک چیست؟

روش‌های قاطع‌تر و بهتری از کتک زدن وجود دارد که بتواند یک انسان با شخصیت سالم و بهنجار تربیت نماید و نه یک موجود ضد اجتماع و انتقام جوی سوء استفاده‌گر. به طور خلاصه باید دانست که برای برخورد با رفتارهای بد کودکان در ابتدا از پرت کردن حواس کودک، بی‌توجهی به آن رفتار (که باعث خاموش شدن رفتار غلط می‌شود) سپس تذکر و کاهش پاداش‌ها و پس از آن از تنبیه‌های ساده مثلا جدا کردن وی در گوشه‌ای از اتاق، در مراحل شدید‌تر استفاده از حبس دراتاقی امن در مدتی محدود (برای ۱-۲ دقیقه) البته پس از اینکه ابتدا به وی تذکر دادید که اگر به رفتار ناشایستش ادامه دهد با او این عمل انجام می‌شود. یادتان باشد که قبل از اینکه به تنبیه کودک فکرکنید باید به تشویق کودک و تقویت رفتارهای بهنجاری بیندیشید.

تنبیه جسمانی

راه‌های بهتر و عملی‌تر و موثرتر برای تنبیه فرزندان

۱ . سعی کنید طبع و مزاج کودک خود را بهتربشناسید. بعضی بچه‌ها در مقابل گرسنگی و یا سر و صدا و یا هرگونه تغییر فیزیکی دیگر بیش از سایر کودکان حساسیت نشان می‌دهند و اینها گروه بچه‌های مشکل‌ را تشکیل می‌دهند. وعده‌های غذای این کودکان و حتی دفعات شیر خوردن آنان در زمان شیردهی باید مکررتر و نزدیک‌تر باشد. بعلاوه میزان سر و صدای منزل و صدای رادیو و تلویزیون را باید بسیار کم نمود و در اینصورت از بدخلقی و خشم آنان کاسته خواهد شد.

۲ . گاهی اوقات پدر مادر ممکن است دچار مشکلاتی مانند اختلال کنترل تکانه (افرادی که نمی‌توانند غرایز و خشم خود را کنترل کنند) باشند در این صورت طرف مقابل نقش میانجی را بر‌عهده خواهد داشت و هنگامی که علائم از کوره در رفتن را در همسر خود درک می‌کند باید به نحوی فعال‌تر نگهداری کودک را برعهده گیرد تا وی خونسردی خود را بدست آورد و او را کتک نزند.

۳ . پدر و مادر باید در ایجاد انضباط در کودک همسو باشند. هنگامی که کودک عملی ناهنجار انجام می‌دهد باید هر دو یک جور قیافه بگیرند، مثلا اگر کودک چیزی را پرتاب کرده یکی از والدین عصبانیت نشان داده و دیگری لبخند بزند مسلما عمل خطا تکرار خواهد شد.

۴ . موثرترین و بحرانی‌ترین زمان ایجاد انضباط در کودکان بین ۱تا۵/۳ سالگی است که معنای بله و نه در آنان شکل می‌گیرد. بهترین واکنش به عمل خطا مانند پرت کردن اشیاء و کتک زدن و هل دادن کودکان (پس از آنکه با بی‌توجهی اولیه رفتار ناهنجار باز هم ادامه پیدا کرد)، ابراز قیافه‌ای اخمو، عصبانی و احیانا با صدای بلند (نه در حد داد زدن) خطاب کردن اوست و بالعکس در مورد اعمال خوب مانند بازی با دیگران و دادن اشیاء به والدین (به قصد کمک) پاسخ با آوای دلنشین و ملایم و لبخند مناسب و تشویق او به صورت کلامی ‌(آفرین دختر عزیزم) خواهد بود.

۵ . هرگز نباید به قصد رهایی از دست جیغ زدن کودک سعی در برآوردن خواسته وی به نحو فوری نماییم. مثلا اگر کودک مکررا پا به زمین کوبیده و یک شی خطرناک یا شکستنی را درخواست می‌نماید و یا می‌خواهد خوراکی دلخواه خود را در ساعت نامناسبی بدست آورد نباید تسلیم وی شده و مطابق خواسته او رفتار نماییم، زیرا در این صورت الگوی نامناسب رفتاری ایجاد شده و کودک سعی می‌کند در مراحل بعدی نیز از این طریق مشکلش را حل کند.

۶ . اصل تربیت رفتار بالینی بر مداومت و تکرار استوار است. کودک باید درک کند که پاسخ ما به رفتار ناهنجار وی ثابت است. (یعنی والدین به قوانینی که وضع می‌کنند معتقد و متعهدند).

۷ . هرگاه پدر و مادر خود را عصبانی حس می‌کنند باید بلافاصله هر وسیله‌ای که در دست‌شان است بر زمین بگذارند. اکثر صدماتی که در طی مراحل خشم بر کودکان وارد می‌شود ناشی از ابزار و وسایلی مانند کمربند و خط‌کش و… می‌باشد.

درباره عطیه رضایی

اخذ مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی از دانشگاه خوارزمی فارغالتحصیل مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران کسب رتبه سوم در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان پایاننامه کارشناسی ارشد: نقش میانجی ذهن آگاهی در ارتباط بین نظم جویی شناختی هیجان، مشکلات رفتاری و پیشرفت تحصیلی در نوجوانان مبتلا به اختلال بیش فعالی نقص توجه بررسی رابطه متغیرهای دموگرافیک، اعتقادات مذهبی و باورهای معنوی با رضایت جنسی در زنان دانشجوی متأهل تدوین الگوی رضایت زناشویی بر پایه دلبستگی با نقش میانجی ترس از صمیمیت و مؤلفههای همدلی تألیف، ترجمه و ویراستاری کتاب: رضایی، عطیه غلبه بر افسردگی رابرت لیهی انتشارات ارجمند طرحهای پژوهشی: عنوان: مقایسه روایی تشخیصی ابزار کامپیوتری IVA و چکلیست رفتاری کودک ) CBCL ( جهت تشخیص ADHD در کودکان. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی. ارتباط ارزیابی شناختی مادران وسواسی با ارزیابیهای شناختی وسواسی و شدت علائم وسواس در نوجوانان سرآمد. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی.

این و هم چک کنید

ارتباط با نوجوانان

راه های برقراری ارتباط با نوجوانان

مقداری عطوفت و شفقت به خرج دهید و از تنفر از نوجوانان دست بردارید. در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *