خانه / خانواده / تربیت فرزند / تنبیه بدنی جایی در تربیت فرزند ندارد
تنبیه بدنی جایی در تربیت فرزند ندارد

تنبیه بدنی جایی در تربیت فرزند ندارد

تنبیه بدنی به طور موقت رفتارهای ناخواسته و ازار دهنده را فرو می نشاند اما روش های تنبیهی به ندرت مشکلات را حل می کنند یا مانع دعوا و ستیز می شوند در واقع انها اغلب مشکلات بیشتری ایجاد می کنند.

با ویکی روان همراه باشید.

چرا نه به تنبیه بدنی ؟

اشخاصی که تنبیه می شوند نوعی بیگانگی، وحشت، تنفر، افسردگی یا دیگر اثرات منفی را احساس می کنند آنها ممکن است با در پیش گرفتن رفتار خرابکارانه یا پرخاشگری غیر مستقیم تلافی کنند و حلقه ی دردناک جنگ و جدل کنونی را گسترش دهند.

در واقع تنبیه بدنی کودک موجب هر چیزی به جز عشق می شود خواه قربانی گوشمالی، توبیخ یا سرزنش شوند یا بدتر،کتک بخورد. در واقع تنبیه بدنی نوعی استفاده از تحقیر در تربیت بچه ها میباشد.

اگر وقتی کودکتان بد رفتاری می کند واکنش خوبی نشان ندهید و به تنبیه بدنی روی بیاورید، شما رشد رفتارهای مناسب و در نهایت تربیت نفس را برای کودک دشوار می کنید.

گفته ی قدیمی که می گوید”بدون چوب، کودک لوس می شود” عبارتی نادرست است. رفتار شایسته، مناسب و اجتماعی نتیجه ی تربیت، آموزش و الگوی مناسب است، نه چوب و کتک. بچه ها با تعلیم و تربیت و آموزش بهتر عمل می کنند تا با ترساندن و تلافی کردن.

وقتی هدفتان این است که برای حل مشکلات و به اصلاح رفتار منفی فرزندتان به او آموزش بدهید تقویت رفتار مثبت برای رسیدن به این هدف مؤثرتر است در واقع پژوهش های روانشناسی نشان می دهد که تقویت پاسخ های مثبت به جای تنبیه، پاسخ های منفی یادگیری را افزایش می دهد.

به عنوان والد اگر به جای تنبیه بدنی فرزند خود بابت رفتاری بد، برای رفتارهای مثبت یا برای اجتناب از رفتارهای منفی به آنان پاداش دهید بچه های شادتر و مشارکت جوتر تربیت خواهید شد و در تربیت فرزند موفق بوده اید. به منظور تربیت فرزندانی بهتر باید از رفتارهای سمی با فرزندان خود جلوگیری کنید تا تاثیرات منفی بر آنها نداشته باشد.

برای هدف نهاییتان که می خواهید تربیت نفس را به فرزندانتان آموزش دهید این روش آنها را قادر خواهد کرد تا بزرگسالانی مستقل، سازگار و شاد باشند.

تنبیه بدنی جایی در تربیت فرزند ندارد
امتیازدهی به مطلب
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسیتلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

رفتار با فرد افسرده

رفتار با فرد افسرده

در رفتار با فرد افسرده دانستن آنچه باید به یک فرد افسرده گفت، همیشه آسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *