خانه / روانشناسی / تفاوت دلبستگی ایمن و وابستگی از نظر روانشناسی
تفاوت دلبستگی ایمن و وابستگی از نظر روانشناسی

تفاوت دلبستگی ایمن و وابستگی از نظر روانشناسی

تفاوت دلبستگی ایمن و وابستگی از نظر روانشناسی , ریشه ی بسیاری از مشکلات افراد در روابط عاشقانه در عدم تفکیک دلبستگی و وابستگی می باشد. زمانیکه افراد قادر به تشخیص علائم وابستگی به عنوان یک رفتار مرض گون نباشند، علاوه بر انتخاب فرد اشتباه برای روابط عاشقانه، در شناخت خودشان نیز دچار انحراف می شوند.

از اینرو در اینجا به معرفی چند تفاوت بزرگ میان این دو مفهوم می پردازیم.

با ویکی روان همراه شوید .

تفاوت دلبستگی ایمن و وابستگی از نظر روانشناسی

تفاوت اول / تمایل به ادامه رابطه:

دلبستگی ایمن رابطه ای خاص و پایدار بین ۲نفر است که بواسطه ی خواستن یکدیگر، آن دو به هم نزدیک می شوند و هر دو تمایل به ادامه ی ارتباط دارند. اما وابستگی به رابطه ای اشاره دارد که درآن وجود یک فرد به طرف مقابلش بستگی دارد (اگر تو نباشی ، من میمیرم).

تفاوت دوم/تفاوت دلبستگی ایمن و وابستگی از نظر روانشناسی:

دلبستگی ایمن، ساز و کاری طبیعی برای بقاء بشریت  است اما وابستگی، مکانیزمی مرضی و بیمارگون است.

تفاوت سوم/احساس تعلق و تملک:

در دلبستگی ایمن احساس تعلق وجود دارد اما در وابستگی احساس تملک و جود دارد. افراد ناایمن به علت ترس درونی از تنها ماندن و از دست دادن طرفشان، خود را مالک طرفشان می دانند تا با این هذیان غیر واقعی احساس آرامش کنند.

تفاوت چهارم/استقلال و آزادی:

دلبستگی ایمن به شخص استقلال می دهد اما وابستگی آزادی را از شخص می گیرد. انسانهای وابسته به خاطر ترس عمیقی که نسبت به از دست دادن طرفشان دارند، نمی گذارند او آزاد باشد و دائما برای او محدودیت ایجاد می کنند. این اتفاق برای کسانیکه با این دسته از افراد وارد رابطه می شوند بسیار ناگوار می باشد و اغلب آنها پس از مدتی تصمیم می گیرند افراد وابسته را ترک کنند.

تفاوت پنجم/پذیرش مشروط و غیر مشروط:

در دلبستگی ایمن افراد نسبت به یکدیگر پذیرش غیر مشروط دارند اما در وابستگی خیر. افراد وابسته برای پذیرش طرف مقابلشان دائما شرط و شروط می گذارند و نمی گذارند معشوقشان با خود واقعی اش زندگی کند.

تفاوت دلبستگی ایمن و وابستگی از نظر روانشناسی

تفاوت ششم/تفاوت دلبستگی ایمن و وابستگی از نظر روانشناسی:

در دلبستگی ایمن شدت احساسات مثبت و منفی نسبت به معشوق در حد تعادل قرار دارد اما در وابستگی، احساسات شدید و غیرقابل کنترل نسبت به معشوق مشاهده می شود. افراد وابسته وقتی مهربان می شوند بسیار لطیف و خواستنی هستند اما وای به حال زمانیکه آنها نسبت به همسرشان خشمگین شوند. همیشه این نکته را به خاطر بسپارید: کسانیکه محبتشان بیش از حد معمول می باشد، خشمشان نیز زیاد از حد می باشد.

تفاوت هفتم/مشتاق رشد و غیر رشد:

در دلبستگی ایمن افراد مشتاق رشد یکدیگرند اما در وابستگی مانع رشد یکدیگر می شوند. افراد وابسته معمولا به دنبال آن هستند که طرف مقابلشان به هیچ چیز غیر از آنها فکر نکند. بنابراین از رشد فکری و اجتماعی او جلوگیری می کنند و از عشق برای معشوقشان یک قفس آزار دهنده می سازند.

تفاوت هشتم/تفاوت دلبستگی ایمن و وابستگی از نظر روانشناسی:

دلبستگی ایمن موجب آرامش و نهایت است اما وابستگی به شکست ختم می شود. افراد وابسته به علت کمی هوش هیجانی، قادر به درک آرامش طولانی نیستند. بنابراین ناخودآگاه پس از مدتی رابطه را به چالش می کشند و اوضاع بیرونی را با وضعیت درونی خودشان یکسان می کنند.

تفاوت دلبستگی ایمن و وابستگی از نظر روانشناسی
5 (100%) 1 vote
عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

تاثیر روابط زناشویی قبل از ورزش

تاثیر روابط زناشویی قبل از ورزش چیست؟

روابط زناشویی اتفاقی عادی میان زوج ها و یکی از ارکان اساسی زندگ مشترک میباشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *