خانه / تغذیه و سلامت / تغذیه با شیر مادر یا تغذیه با شیشه شیر؟
تغذیه با شیر مادر یا تغذیه با شیشه شیر؟

تغذیه با شیر مادر یا تغذیه با شیشه شیر؟

تغذیه مناسب در کودک بهترین راه برای تقویت فیزیکی کودک است. یکی سوالات رایجی که مطرح میشود این است، که کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند سالم تر هستند یا کودکانی که با شیشه تغذیه می شوند. مقبولیت تغذیه با شیر مادر از اوایل قرن حاضر تا حدود سال ۱۹۷۰ به سرعت تقلیل یافت. این کاهش به ایالات متحد امریکا محدود نبود بلکه رویدادی جهانی تلقی می شد. با وقوع این رویداد در کشورهای در حال توسعه، آمار مرگ و میر شیرخواران افزایش یافت زیرا شیر خشک با آب الوده که منجر به انتقال بیماری های روده ای به شیرخواران میشد، رقیق میگشت . در نتیجه، سازمان جهانی بهداشت زنان این کشورها را به کاربرد مجدد شیر مادر ترغیب و با توزیع شیر خشک مخالفت کرد. امروز روند کاهش یابندهٔ مقبولیت تغذیه با شیر مادر معکوس شده است، به طوری که اکنون بیش از نیمی از مادران در ایالات متحد امریکا فرزندشان را با شیر خود تغذیه میکنند، و این نسبت به طور ثابت رو به افزایش است.

با ویکی روان همراه باشید.

مزایای تغذیه با شیر مادر

تغذیه با شیر مادر چند مزیت دارد. شیر مادر بهترین غذای موجود برای شیرخوار است و از لحاظ غذایی بر شیر خشک و شیر گاو برتری دارد. نسبت چربی، کالری، پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی در شیر مادر مناسب است. در قیاس با شیر گاو حاوی چند اسید آمینه اضافی است که وجود آنها برای رشد عصبی ضروری است. شیر مادر حاوی مقادیر بیشتری آهن، ویتامین های A و C است. هضم آن آسان تر است. کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر دچار اختلال هاضمه،  عفونت های گوارشی و اشهال مبتلا می شوند.

شیر مادر پاک و دمای آن همیشه معادل با دمای بدن است. وزن کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند زودتر از کودکانی که با شیر خشک تغذیه می شوند افزایش می یابد. در حالی که استعداد آنها برای جاقی های بعدی کمتر است. یکی از مزایای بسیار عمدهٔ شیر مادران این است که محتوی پادتن های مشتق شده از بدن مادر است و بدن کودک را از ابتلا به بیماری ها و عفونت ها مصون می کند.

مزیت دیگر آن است که به شیر دادن به جمع شدن رحم و بازگشت سریعتر آن به اندازه طبیعی کمک می کند.

تغذیه با شیر مادر یا تغذیه با شیشه شیر؟

مادری که فرزند خود را شیر می دهد، به خوراک های مغذی، مخصوصا کلسیم بیشتر، نیاز دارد. لبنیات منبعی بسیار عالی برای کلسیم به شمار می آید، ولی اگر مادر نتواند فراورده های شیری را تحمل کند می تواند به جای آن، از دانه های غذایی یا گیاهان دارای برگ سبز استفاده کند. اگر رژیم غذایی مادر متعادل، و خصوصاً حاوی ویتامین C، یا۶B و۱۲B کافی باشد، به مکمل های ویتامینی نیازی نیست.

تغذیه با شیر مادر، از پاره ای جهات آسان و عملی نیز هست.  با این روش به ضد عفونی کردن شیشه ها، مخلوط کردن شیرخشک با آب، وجود یخچال، و گرم کردن شیشه نیازی نیست. از این روی می تواند روشی کم هزینه، از لحاظ صرف پول و وقت، به شمار آید. علاوه بر این نیازی نیست که والدین به هنگام سفر لوازم زیادی با خود بردارند.

برخی از محاسن روان شناختی نیز در روش تعذیه با شیر مادر وجود دارد. بسیاری از مادران از تغذیه فرزندشان با شیر خود رضایت زیادی کسب میکنند، از این که آنان را خوب تغذیه می کنند، از دیدن محبت آنان و احساس نزدیکی با آنان لذت می برند.

شیرخواران نیز از احساس نزدیکی ناشی از تغذیه با شیر مادر، گرمای بدن او و از تجربهٔ مکیدن رضایت هیجانی کسب می کنند. همهٔ شیرخواران به مکیدن نیاز دارند و معمولاً برای دریافت شیر کافی چاره ای ندارند، جز آن که پستان مادر را سخت تر و طولانی تر از شیشه بمکند. این مکیدن نیازهای روان شناختی آنان را برآورده ساخته و تغدیهٔ کافی آنها را تأمین میکند. البته، والدین باید بدانند که شیرخواران می توانند امنیت هیجانی معادلی از تغذیه با شیشه کسب کنند، مشروط به آنکه در زمان شیرخوردن در آغوش گرفته شوند.

همهٔ شیرخواران به تماس فیزیکی و احساس گرمای بدن، شنیدن صدایی خوشایند، و دیدن چهره ای شاد نیاز دارند. والدی که فرزندش را با شیشه تغذیه می کند، اگر گرم و پذیرا باشد، میتواند احساس امنیت و دوست داشتنی بودن را در فرزند خود ایجاد کند.

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

هورمون ملاتونین

آشنایی با هورمون ملاتونین

اگر در حین خواب در شب دچار مشکلات روانی هستید، ممکن است از کمکل های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *