خانه / روانشناسی / استرس / تعطیلی ذهنی و کنترل استرس
تعطیلی ذهنی

تعطیلی ذهنی و کنترل استرس

در شرایطی که احساس استرس می‌کنید و ذهن‌تان درگیر افکار پراکنده منفی است؛ به یک تعطیلی ذهنی احتیاج دارید تا بتوانید ذهن خود را سر و سامان بدهید و به آرامش برسید.

با ویکی روان همراه باشید.

به همین دلیل بهتر است برای لحظاتی چشم‌های خود را ببندید و خود را در مکانی که دوست دارید مجسم کنید؛ فضایی که برای شما بسیار جالب، رویایی و لذت‌بخش است. همچنان که به تجسم ادامه می‌دهید نفس‌های عمیق بکشید (تنفس شکمی بهتر است). آنگاه سعی کنید فضای مورد نظر را به دقت و با جزئیات فراوان مجسم نمایید. مناظر زیبای درختان، رودخانه، آسمان، رنگ‌ها، صداها و بوهایی را که تجسم کردید، به دقت احساس کنید. تصور کنید با پوست‌تان چیزی را لمس می‌کنید و به این احساس توجه کنید. سپس به آرامی و زیر لب عباراتی مانند «من آرام هستم»، «ذهنم آرام است»، «آرامش، مرا در بر گرفته است» و مانند آن را بیان کنید و مطمئن باشید که آرامش را در حد زیادی تجربه و استرس را از خود دور خواهید کرد و سپس چند شماره بشمارید، به تدریج از فضای تجسم شده خارج شوید و چشم‌های‌تان را باز کنید.

در شرایط استرس‌آمیز می‌توانید این تمرین تعطیلی ذهنی را روزی چند بار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام دهید.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

استرس در رابطه زناشویی

بررسی تاثیر استرس در رابطه زناشویی

بدون شک رابطه جنسی یکی از بزرگترین انگیزه های بشر و تمامی موجودات و راهکار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *