خانه / خانواده / تربیت فرزند / راه های ادامه تربیت فرزند پس از طلاق
تربیت فرزند پس از طلاق

راه های ادامه تربیت فرزند پس از طلاق

برای تربیت فرزند پس از طلاق چکار کنیم؟ اگر این سوال، سوال شماست، مقاله زیر را با دقت بخوانید. بسیاری از زوج ها، پس از طلاق فراموش می‌کنند که فرزندی دارند که آینده پیش رویش با تربیت والدین شکل می‌گیرد. تربیت فرزند پس از طلاق اتفاقا باید بیشتر از قبل حائز اهمیت باشد.

با ویکی روان همراه باشید

تربیت فرزند پس از طلاق

اهمیت موضوع تربیت فرزند پس از طلاق

شراکت پدر و مادر از هم جدا شده در تربیت فرزند می تواند به ثبات کودکان و روابط نزدیک با هر دو پدر و مادر، کمک بسیاری نماید اما به ندرت اتفاق می افتد. کنار گذاشتن مسائل مربوط به زندگی گذشته و همکاری پدر و مادر با رضایت طرفین در تربیت فرزندان می تواند مملو از استرس باشد. با این راهنمایی، شما می توانید آرامش خود را حفظ کنید، سازگار باقی بمانید، و از مناقشه اجتناب کرده و مشترکا کودک را سرپرستی نمایید.

همکاری پدر و مادر پس از طلاق

پس از طلاق زن و مرد ترجیح می دهند حتی یکدیگر را نبیینند. در این شرایط تصمیم گیری برای صحبت برای تربیت مشترک فرزند خیلی سخت و طاقت فرساست . با وجود اینکه این راه حل آسان نیست، اما بهترین راه برای تا مین نیاز های کودک و رسیدگی به او بهره مندی از پدر و مادر توام با هم است. در شروع بهتر است به رابطه خود در مورد تربیت فرزند فکر کنید تا رابطه شخصی با یکدیگر. فرزندن باید اولویت پدر و مادر باشند. اولین قدم برای بالغ بودن در این راه این است که پدر و مادر همیشه فرزندان را اول از هر کاری قرار دهند.

همکاری پدر و مادر بهترین گزینه برای کودکان شما است

از طریق مشارکت پدر و مادر فرزندان می فهمند که جنگ آنها به پایان رسیده و پدر و مادر نیاز آنها به هر دو را درک می کنند. کودکان و نوجوانان که پدر و مادر طلاق گرفته دارند، در یک رابطه همکاری موارد زیر را بدست می آورند:

احساس امنیت: اعتماد به نفس فرزندان با دریافت عشق از هر دوی پدر و مادر بیشتر شده و با سرعت بیشتری با طلاق سازگار می شوند.

بهره مندی از ثبات: همکاری پدر و مادر موجب پرورش قوانین مشابه، نظم و انضباط، می شود و بچه ها می دانند از آنها چه انتظاری می رود.

درک حل مسئله بهتر: کودکانی که شاهد همکاری پدر و مادر پس از طلاق هستند، بیشتر یاد میگیرند که چگونه به طور موثر و مسالمت آمیز مشکلات خود را حل کنند.

داشتن الگوی سالم: با همکاری پدر و مادر، برای فرزندان یک الگوی سالم تربیتی ایجاد می شود.

راهنمایی همکاری پدر و مادر برای تربیت فرزند پس از طلاق

۱- خشم و صدمه زدن به یکدیگر را کنار بگذارید

کلید مشترک پدر و مادر برای تربیت فرزند پس از طلاق این است که تنها بر کودکان و فرزندان خود تمرکز کنند. بله، این می تواند بسیار دشوار باشد. این بدان معنی است که احساسات منفی، خشم، آسیب های روانی دیده شده در زندگی مشترک قبلی را به خاطر فرزندان در نظر نگیرید. مسلما، کنار گذاشتن چنین احساسات قوی ممکن است سخت ترین بخشی از یادگیری همکاری با همسر سابق خود باشد اما این را نیز بدانید این کار حیاتی ترین مرحله نیز هست.

احساسات را از رفتار جدا کنید: این درست که شما صدمه دیده اید اما اجازه ندهید احساساتتان رفتارتان را هدایت کند

دریافت احساسات از جای دیگری: هرگز برای فرزند خود برون ریزی نداشته باشید . دوستان، درمانگران، و یا حتی یک حیوان خانگی دوست داشتنی می توانند شنوندگان خوبب باشند زمانی که شما نیاز به خارج کردن احساسات منفی از سینه خود دارید. ورزش همچنین می تواند یک خروجی سالم برای از بین بردن احساسات منفی و راهی درست برای تربیت فرزند پس از طلاق باشد.

بر کودکتان تمرکز کنید: اگر شما احساس خشم و رنجش دارید ، سعی کنید به خاطر داشته باشید که چرا نیاز به اینکار دارید: بهترین منافع کودک شما در خطر است. خشم شما می تواند با تمرکز به اهداف فرزندتان به آرامش تبدیل شود.

استفاده از بدنتان: شانه هایتان را رها کنید، آرام و منظم تنفس کنید و سیخ نه ایستید زیرا خشمتان حفظ می شود.

کودکان در وسط قرار دارند: شما ممکن است هرگز نتوانید خشم و ناراحتی خودرا از بین ببرید اما باید بتوانید آن را از فرزندتان جدا کنید. آنها خاطرات و احساسات شخص شما هستند و نباید به فرزندتان مربوط شود.

هرگز به عنوان خبر برنده از فرزندان استفاده نکنید: هنگامی که از فرزندتان برای بردن خبر بین خودتان استفاده می کنید آنها را در مرکز درگیری قرار می دهید در صورتی که هدف دور کردن آنها از درگیری است.

مسائل خود را برای خودتان نگه دارید: هرگز چیز منفی در مورد سابق خود به فرزندان خود نگویید زیرا او احساس می کند که باید از بین شما دو نفر یکی را انتخاب کند.

۲- با همسر سابق خود ارتباط برقرار کنید

ممکن است آرام بودن در زمان برخورد با همسر سابق که در گذشته ضربه های زیادی به شما زده است، غیرممکن به نظر برسد. اما با تمرین تکنیک های سریع کاهش استرس مثل تنفس عمیق شکمی، شما می توانید بیاموزید که خود را کنترل کنید..

ارتباط با همسر سابق خود را به احتمال زیاد به یک کار دشوار است. به یاد داشته باشید که همیشه لازم نیست برای برقراری ارتباط با همسر سابقتان با او گفتگو کنید راه های مانند پیام کوتاه و ایمیل هم می تواند شما را به هدفتان برساند هدف اصلی انتخاب درست برای تربیت فرزند پس از طلاق است. روش های زیر می تواند به شما در شروع و حفظ ارتباط موثر کمک کند:

نگاهتان به این رابطه مثل یک رابطه شغلی و تجاری باشد: رابطه با همسرتان را به عنوان رابطه با یک شریک تجاری در نظر بگیرید. در این رابطه تجارت شما، رفاه و بهزیستی فرزندتان است. با همسر سابقتان به گونه ای صحبت یا مکاتبه کنید که انگار او یک همکار است. خونسرد باشید و آرام و مقتدر صحبت کنید.

درخواست کنید: به جای جملات امری و دستوری از جملاتی استفاده کنید که نشان دهنده درخواست تقاضاهاست. مثلا برایت ممکن است که ….

گوش بدهید: یک تعامل بالغانه با گوش دادن آغاز می شود. حتی اگر با همسر سابقتان مخالف باشید باید به او این اطمینان را بدهید که دیدگاه او را درک می کنید. گوش دادن لزوما به معنای موافق بودن نیست.

گفتگوها را متمرکز بر فرزندانتان حفظ کنید: اجازه ندهید گفتگوها به سمت ابراز نیازهای شما یا او منحرف شود. این ارتباط تنها باید درباره نیازهای فرزندانتان باشد.

۳- پدر و مادر به عنوان یک تیم

فرزندپروری پر است از تصمیماتی که باید با همسر سابقتان اتخاذ کنید. برای فرزندان شما خوب است که با نظرات و دیدگاه های متفاوت مواجه شوند و بیاموزند که انعطاف پذیر باشند. اما آنها هم چنین نیاز دارند که بدانند در هر دو خانه ، تحت انتظارات مشترکی زندگی می کنند.

قانون ها: قانون ها نباید لزوما بین خانه های شما یکسان باشد. اما اگر شما و والد دیگر، خطوط هماهنگی را بنا کنید (مثل انجام تکالیف درسی، رفت و آمدها، و فعالیت های فوق برنامه) ، فرزندتان بین خانه شما و والد دیگرسردرگم نخواهد بود.

اصول انضباطی: سعی کنید از سیستم های انضباطی مشابه (جریمه و پاداش) در هردو خانه استفاده کنید. مثلا محرومیت از تلویزیون دیدن به خاطر حرف زشت زدن.

برنامه ریزی: سعی کنید تا حد امکان برنامه غذا خوردن، انجام تکالیف و زمان خوابیدن در هر دو خانه مشابه باشد.

مسائل مهم

تصمیم های مهم باید توسط هر دو شما گرفته شود سعی کنید صداقت و انصاف را رعایت نمایید.

 نیازهای پزشکی: ارتباط هر دوی شما با پزشک کودک موجب افزایش آرامش و کاهش اضطراب هم در کودک و هم در والد دیگر می شود.

 آموزش و پرورش: مدرسه نقش مهمی در حفظ یک محیط پایدار برای بچه ها بازی می کند ، به آنها اطمینان کنید و از تغییر وضعیت مطلعشان نمایید. با همسر سابقتان در مودر جلسات اولیا ومربیان، جلسات والدین صحبت نمایید تا هر دو بتوانید حضور یابید.

 مسائل مالی: هر دو با هم در مودر بوجه در نظر گرفته شده برای فرزندتان به توافق رسیده و سهیم باشید.

تربیت فرزند پس از طلاق

اختلافات

همزمان با فرزندپروری مشارکتی ممکن است بین شما و همسر سابقتان در زمینه برخی موارد عدم توافق وجود داشته باشد. راهکارهای زیر به شما کمک می کند راحت تر با یکدیگر توافق کنید.

 احترام گذاشتن : به والد دیگر اجازه بدهید از موضوعات مربوط به فرزندتان آگاه باشد و به ایده های او احترام بگذارید و در برابر آنها منعطف باشید.

 گفتگو: در مورد اختلاف نظرهای خود صحبت کنید البته نه در حضور فرزندتان. اگر نتوانستید به توافق برسید از یک مربی یا مشاور کمک بگیرید.

گذشتن از مسائل جزئی: اگر عدم توافق شما بر سر مسائل بااهمیتی مثل جراحی پزشکی یا انتخاب مدرسه برای فرزندتان است به هر شکل شده باهم صحبت کنید. اما اگر شما می خواهید فرزندتان ساعت ۸ بخوابد و همسر سابقتان می گوید که ۸/۳۰ بخوابد، آن را رها کنید و انرژیتان را برای مسائل مهم تر صرف کنید.

در بسیاری از موارد مشاوره خانواده بهتر و بیشتر می‌تواند در زمینه طلاق به کودک کمک کند.

 

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

شوگر-ددی-کیست

معنی شوگر ددی چیست؟ شوگرددی یعنی چه؟

معنی شوگر ددی یعنی چه و به چه فردی گفته می شود؟ خب، شوگر ددی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *