خانه / فرهنگ و هنر / تحلیل روانشناختی سریال اکیا
تحلیل روانشناختی سریال اوکیا

تحلیل روانشناختی سریال اکیا

سریال اکیا یکی از پرطرفدارترین سریالهای ترکیه ای است که توسط تلویزیون های جم در حال پخش می باشد. در این سریال به تشریح زندگی چندین فرد پرداخته میشود که هرکدام از آنها دچار اختلال روانی (disorder) یا اختلال شخصیتی (personality disorder) هستند.

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید

بررسی روانشناختی سریال اوکیا

در اینجا به تحلیل آسیب شناختی شخصیتهای سریال اکیا میپردازیم:

نقش عامر در سریال اکیا

این فرد گرفتار اختلال شخصیتی خودشیفتگی می باشد. این دسته اشخاص بر خلاف تصور عموم مردم مغرور و خود برتر بین نیستند بلکه فقط خودشان را می بینند.

آنها میخواهند مالک تمامی افراد باشند و خودشان را مالک جان و مال همه میدانند.

این دسته از افراد برای به دست آوردن کسی که دوستش دارند، حاضرند دست به هر کاری بزنند. شکست برای آنها ساده تر از مرگ میباشد.

زینب خواهر کمال

او دچار اختلال شخصیت نمایشی می باشد. این دست افراد اغواگر حرفه ای هستند و میخواهند تمامی اطرافیانشان را عاشق خودشان کنند. ورود به چند ارتباط بطور همزمان از صفات بارز ایندسته از افراد می باشد.

تحلیل نقش کمال در سریال اکیا

این فرد دچار اختلال شخصیت وابسته میباشد. ایندسته از افراد زندگی خود را فدای اطرافیانشان میکنند. زمانیکه اینگونه از افراد عاشق کسی میشوند زندگی خود را برای او نابود میکنند.

تحلیل روانشناختی سریال اکیا

اوزان

 این شخصیت نماد اختلال وسواس فکری می باشد. افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری به علت کمالگرایی زیاد، زمانی که عاشق کسی میشوند به هیچ وجه نمیتوانند او را فراموش کنند. به همین علت حتی اگر معشوقه شان به آنها خیانت کند نمیتوانند رابطه را ترک کنند.

اکیا اصلی ترین نقش سریال اکیا

شخصیت اصلی سریال اکیا میباشد. اکیا نیز مانند کمال از اختلال شخصیت وابسته رنج میبرد.

این فرد که در زندگی عاطفی خود سرگردان شده، نماد افرادی است که به علت عدم مسئولیت پذیری، خودشان را به دست حوادث روزگار سپرده اند.

نقش اکیا در این فیلم عشق و سرنوشت خودش را قربانی اشتباهات برادرش کرده است. همچنین به خاطر آرامش خانواده اش حاضر شده با مردی که هیچ علاقه ای به او ندارد زندگی کند.

اینگونه افراد همیشه برای اشتباهات خود توجیهاتی دارند که معمولا به نقش قربانی شدنشان رنگ و بوی فداکاری و ایثار میدهد.

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

آموزش تصویری پوزیشن های جنسی در ویکی روان

بهترین پوزیشن های جنسی کدامند؟ (با عکس بدون سانسور)

پوزیشن های جنسی بهترین حالت برای تجربه بهتر رابطه جنسی است، اگر بتوانید مناسب ترین …

۴ دیدگاه ها

 1. سلام.فیلم اوکیا یکی از مزخرفترین فیلمهای خانوادگی است که بجز تخریب خانواده وتلاش در جهت متلاشی کردن ان هدف دیگری نداشته وندارد؛دوزن جنده تمام عیار( اوکیا وزینب ) که تمام ارزشهای خانواده را به سخره گرفته اند؛یک پیرزن عجوز هزار داماد(لیلا)که مظهر جوش دادن رفتارهای غیر اخلاقی وترویج فساد خانوادگی شده؛دومرد قرمساق وکس کش (عامر وکمال)که دربی رگی وبی غیرتی الگوی تمام ارازل واوباش مفسدان خانودگی هستند؛هر انسانی که دارای روان سالم باسد این خزعبلات رادر خانواده خود نمی پذیرد.از همه بدتر تهیه کننده وکارگردان این سریال مروج انارشیسم خانوادگی واضمحلال پایه واساس خانواده بوده وبشکه باروت رازیر ستونهای ان کار گذاشته وخانواده های بیچاره که از اهداف پلید ان بی خبرند ؛بدون تجزیه وتحلیل ان به نظاره ان میپردازند.مگر میشود ۳۰۰ شب وقت خود را صرف دیدن مشکلات یه خانواده کرد؟اگر این هدف دار نیست ؛میشه بفرمایید فایده اش برای خانواده متعهد چیه؟ایانباید به خودامد وازخودپرسید که من دارم چه نگاه میکنم؟

  • واقعا ک هدف جز نابودی خانواده های ایرانی ندارن وناخواسته باعث میشن ک توی ذهنت این ذهنیت بوجود بیاد ک خیانت کردن خوبه

 2. اولا که در سریال اوکیا نشون داده شده که خیانت کردن، چه عواقب بدی داره
  ثانیا اینکه شما نباید توهین کنی
  ثالثا اینکه نکات اموزنده بسیار زیادی داشت:
  ۱- عشق زینب به عامر
  ۲- عشق آیهان به لیلا
  ۳- قاتل نمیتونه از دست عدالت فرار کنه

  درضمن، شما داری به جمعیتی توهن می کنی.

  1
  2
  • امیر عزیز سلام وقت به خیر،
   مطالب ذکر شده درباره سریال اوکیا از دید روانشناسی گفته شده اند و بیشتر به جنبه هایی که میتواند بر روی مردم تاثیر بگذارد تاکید شده است.
   به هر حال این سریال مخاطبین بسیار زیادی داشته که این تحلیل میتواند مطابق میل آنها نباشد.

   ممنو از ارسال نظرتان برای ویکی روان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *