خانه / زنگ تفریح / با تب کریمه کنگو بیشتر آشنا شوید
تب کریمه کنگو

با تب کریمه کنگو بیشتر آشنا شوید

مدتی است که اخباری در مورد تب کریمه کنگو منتشر می‌شود؛ بیماری خطرناکی که تا بحال جان عده‌ای از هم‌وطنان را گرفته ولی به عقیده کارشناسان در صورتی که به سرعت و در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل درمان خواهد بود.

با ویکی روان همراه باشید.

تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی است که نوعی کنه ناقل آن است. این ویروس می‌تواند بسیاری از حیوانات اهلی و وحشی را مبتلا کند. انسان هم در صورت تماس با این حیوانات می‌تواند به تب کنگو مبتلا شود. جالب است بدانید که پرندگان بجز شترمرغ در مقابل این ویروس مقاوم هستند. از سویی تماس با فرد مبتلا هم می‌تواند باعث بیماری شود. لازم به ذکر است که دامداران، کشاورزان، کارگران کشتارگاه‌ها، دامپزشکان و کارکنان بهداشتی و درمانی، بخصوص در بیمارستان‌ها در معرض خطر ابتلا به آن هستند. توجه داشته باشید که تب کریمه کنگو از راه خوردن گوشت حیوان ذبح شده منتقل نمی‌شود، این ویروس بیرون بدن از بین می‌رود بنابراین مگر اینکه فرد بلافاصله گوشت حیوان تازه ذبح شده را خام بخورد احتمال ابتلا وجود ندارد. گوشتی که مهر سازمان دامپزشکی را دارد می‌توان بدون نگرانی مصرف کرد.

مطالعات تاریخی حاکی از آن است که ورود این بیماری به ایران در سال ۱۹۷۰ ثابت شد. شیوع تب کریمه کنگو در فصل تابستان با آغاز فعالیت ویروس ناقل آن است.

تب کریمه کنگو

علائم بیماری در انسان

سردرد، تب شدید، کمردرد و درد مفاصل و عضلات، دل درد، اسهال، استفراغ، قرمزی چشم و سرخی گونه، خونریزی (بصورت نقطه‌های ریز مثل سر سوزن یا خونریزی‌های وسیع‌تر) و یرقان.

این علائم یک تا سه روز بعد از نیش کنه آلوده یا پنج تا شش روز بعد از تماس با حیوان آلوده ایجاد می‌شود. بعد از چند روز بیماری وارد مرحله خونریزی می‌شود. خونریزی خطر اصلی برای بیمار است و موارد منجر به مرگ اکثرا به دلیلی خونریزی‌های شدید داخلی است.

درمان تب کریمه کنگو

متاسفانه در حال حاضر واکسنی جهت پیشگیری از تب کریمه کنگو در حیوان و انسان وجود ندارد. همچنین درمان بیماری در انسان هم بیشتر درمان حمایتی برای رفع عوارض و خطرات بیماری است. داروهای ضد ویروس برای درمان این بیماری بکار گرفته شده و تاثیر مثبتی هم داشته اما بیماری درمان اختصاصی ندارد.

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

شوگر-ددی-کیست

معنی شوگر ددی چیست؟ شوگرددی یعنی چه؟

معنی شوگر ددی یعنی چه و به چه فردی گفته می شود؟ خب، شوگر ددی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *