خانه / جوانان / باورهای نادرست در مورد آینده‌نگری
آینده‌نگری
آینده‌نگری

باورهای نادرست در مورد آینده‌نگری

آینده‌ نگری موضوعی است که باید توجه ویژه به آن داشته باشیم. چه بسا عدم موفقیت‌هایی که بدون پیشبینی و آینده‌نگری به وجود می‌آید. در مورد آینده‌نگری باورهای غلطی وجود دارد که در زیر می‌خوانید.

آینده‌ نگری چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

آینده‌نگری یعنی احتیاط کاری مفرط، ترسیدن، ریسک‌پذیر نبودن، تن به خواری دادن، جُبن و ترس.

باید توجه داشت که هرچند در آینده‌نگری و دوراندیشی نوعی حزم و احتیاط هم وجود دارد، این به معنای ترس و جبن یا احتیاط مفرط نیست.

چه‌ بسا نوجوانان و جوانانی که گاه با همین استدلال از طرف دوستان‌شان، تسلیم آنها شده و تن به رفتارهای پرخطری چون مصرف مواد و الکل یا روابط جنسی نامشروع داده‌اند. از یاد نبریم که گاهی نترسیدن در جایی که باید ترسید، عین حماقت است.

آینده‌نگری نوعی حساب‌گری خودخواهانه است.

باید دانست که در آینده‌ نگری خودخواهی وجود ندارد. گاهی این حسن منجر به برقراری روابط مثبت با دیگران یا تعمیق این نوع روابط می‌شود یا حتی به رفاه دیگران می‌انجامد. آینده‌نگری خودخواهی صرف نیست.

آینده‌ نگری صفتی است که فقط در چند حوزه زندگی مثل اقتصاد یا کار یا حداکثر زندگی مشترک کاربرد دارد.

هرچند که همین سه حوزه، بخش عمده‌ای از زندگی افراد را در برمی‌گیرد، نباید از یاد برد که آینده‌ نگری و دوراندیشی به تصمیمات و انتخاب‌ها و رفتارهای کل زندگی مربوط است و نه فقط یک یا دو حیطه آن.

روابط اجتماعی، سفر، آمد و شدها، تفریحات و سرگرمی‌ها و خلاصه هر تصمیم و انتخابی در زندگی با این ویژگی مثبت ارتباط دارد و چه بهتر که در همه جنبه‌های زندگی دور اندیشانه تصمیم بگیریم، دوراندیشانه انتخاب کنیم و دوراندیشانه رفتار کنیم.

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 9 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی و دیگر موضوعات عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسیتلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

ایجاد تنوع در روابط زناشویی

راه های ایجاد تنوع در روابط زناشویی

اگر می خواهید با استفاده از راه کارهای جدید تنوع در روابط زناشویی داشته باشید …

تراجنسیتی

تراجنسیتی چیست؟ علائم و راه درمان تراجنسیتی کدامند؟

افرادی که تراجنسیتی (نارضایتی جنسی) دارند به شدت احساس می‌کنند که جنسیت شان با بیولوژی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *