خانه / خانواده / ازدواج / اندر احوالات تفاوت ازدواج سنتی و مدرن – کدام بهترند؟

اندر احوالات تفاوت ازدواج سنتی و مدرن – کدام بهترند؟

ازدواج امری است که شکل گرفتن و نوع ایجاد آن ممکن است در بین افراد یک جامعه متفاوت باشد. ازدواج در زمان‌های گذشته  فقط به صورت ازدواج سنتی برگزار می‌شد ولی در سال‌های اخیر نوع مدرن آن هم به وجود آمده که با ازدواج سنتی تفاوت‌هایی دارد و همین تفاوت‌ها گاهی باعث اختلافاتی میان والدین و فرزندان می‌شود. حال برای رفع این مخالفت‌ها و اختلافاتی که زیاد در بین خانواده‌ها دیده می‌شود به سراغ صاحب نظری رفتیم و در این باب گفتگویی انجام دادیم.

تفاوت ازدواج سنتی و مدرن

این شما و این مصاحبه‌ای که با پروفسور باهر رفتارشناس برتر کشور در باب ازدواج صورت گرفته:  

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه باشید.

از مضرات و فواید ازدواج سنتی و مدرن برای‌مان بگویید

ازدواج سنتی به گونه‌ای که در قدیم شکل می‌گرفت تکلیفش کاملا مشخص بود. مرد مسئول کار بیرون از خانه بود و ریاست می‌کرد و زن اداره امور کارهای داخل خانه را به عهده داشت و مدیریت می‌کرد.

همچنین در مواقع ضروری هم به یکدیگر کمک می‌کردند و تمام موارد بر پایه قوانین مشخص و منظمی‌ بود.

همان‌ گونه که در قرآن هم آمده است، مردان همانند درخت، آرامش فراهم می‌کنند و زنان به مانند گل، آسایش. در اصل در ازدواج سنتی زن و مرد با هم رفاقت داشتند نه رقابت.

با گذشت زمان طی تحولاتی که ایجاد شد و بحث تساوی زن و مرد که پیش آمد زن از مسیر زندگی عادی خارج شد و دچار پیشرفت‌های اجتماعی و تغییرات زندگی گردید و به تحصیل پرداخت و مشغول به کار خارج از خانه شد که همه این مسائل به مشکلاتی از جمله تکبر و غرور و همراه نبودن زن با همسر خود می‌انجامد.

اکنون محور اکثر اختلافات و طلاق‌ هایی که صورت می‌گیرد براساس مسائل مادی است و رفاقت قدیم به رقابت تبدیل شده است.

اگر ازدواج‌ها بین دو خانواده مدرن و سنتی صورت بگیرد که مشکلات بیشتری خواهند داشت

نوع دیگر ازدواج بین خانواده‌هایی است که هر دو مرفه هستند و به حد اشباع مالی رسیده‌اند و اینجا به رخ کشیدن‌ها شروع می‌شود که باز هم مسائلی را به دنبال دارد.

چون در این نوع ازدواج البته در برخی موارد، بعد از مدتی دلزدگی پیدا می‌شود و زندگی برای طرفین هیچ جذابیتی ندارد چون به لحاظ مالی اشباع هستند.

ولی نوع دیگری از ازدواج وجود دارد که با دوام است و آن ازدواج «همگن» می‌باشد و نمونه بارز آن ازدواج «دانشجویی» است

چون در این نوع ازدواج دو طرف همدیگر را می‌شناسند و به شناخت نسبی از یکدیگر می‌رسند و زندگی را با هم می‌سازند که نامش می‌شود «زوجیت».

در کل به نظر من باید فرهنگ ازدواج را در جامعه آموزش داد.

ازدواج نهادی است که باید تحت آموزش باشد، طرفین یکدیگر را بشناسند. مسئولیت‌ پذیری داشته باشند.

در ضمن این‌که خانواده‌ها سخت‌گیری نکنند چون در حال حاضر خانواده‌ها نمی‌توانند در ازدواج‌های مدرن امروزی فرزندان‌شان دخالت کنند و مانع شوند.

آنها فقط می‌توانند نظر بدهند یا حداقل اینکه به مشاور مراجعه کنند و از آنان راهنمایی بخواهند، خودشان نظرات‌ شان را اصلا تحمیل نکنند.

ازواج سنتی

مورد بعدی برای پدر و مادر‌ها این است که هر کاری از دست‌شان برمی‌آید انجام دهند ولی منت بر سر بچه‌ها نگذارند. به دلیل این‌ که سن ازدواج در حال حاضر بالا رفته پس نمی‌شود حکم کرد.

البته دختر و پسر باید به حدی از رشد عقلی رسیده باشند که بتوانند درست تصمیم بگیرند و مسئولیت یک زندگی را بر عهده داشته باشند.

باید از قبل در مورد همه مسائل با هم صحبت کنند و به توافق و همفکری برسند تا در یک مسیر حرکت کنند و در آن صورت به نتیجه خواهند رسید

به نظر من باید هم خانواده‌ها و هم جوانان در حال ازدواج به مشاورین مراجعه کنند و از آنها راهنمایی بخوانند.

به این دلیل که افراد اگر ازدواج نکنند بسیار بهتر از آن است که ازدواج ناموفقی داشته باشند. پس مشاوره قبل از ازدواج بسیار مفید و بجاست.

شما تا چه حد در خانواده‌های سنتی نظر پدر و مادر‌ها را موثر می‌دانید؟

پسر و دختر باید به لحاظ رشد عقلی مرد و زن کامل شده باشند. یعنی پسر توان مالی از خودش داشته باشد و دختر بتواند یک خانه را مدیریت کند.

چون بحث زندگی است. پدر و مادر فقط می‌توانند کمک کنند تا حدی که محترم باشند و از ازدواج فرزندان اطلاع داشته باشند.

چون امروزه در این دوره با وجود این پیشرفت سریع جوامع و تغییراتی که صورت گرفته، هیچ پدر و مادری نمی‌تواند دخالت کند یا نظرش را تحمیل کند یا مانع از ازدواج فرزندشان شوند.

در این مواقع که بین والدین و فرزندان برای ازدواج اختلاف پیش می‌آید فقط باید به مشاور رجوع کنند تا به تصمیمات درستی برسند

چون ما از سنت به مدرنیته آمدیم پس پدر و مادر سنتی نمی‌تواند جوابگوی ازدواج مدرن باشد و مصلحت را تشخیص دهند بنابراین باید یک سری آموزش‌هایی صورت گیرد تا به اطلاعات کافی برای تصمیم‌گیری برسند.

در ازدواج‌های مدرن خانواده‌ها و فرزندان چه عکس‌العمل‌هایی نسبت به هم باید نشان دهند که ازدواج به صلح بیانجامد؟

در ازدواج سنتی یا مدرن در اینجا باز برمی‌گردیم به خود دختر و پسر که باید به رشد کافی شخصیتی رسیده باشند و بتوانند پدر و مادر را در این مورد قانع کنند نه اینکه زور بگویند.

وقتی به این گونه باشد پدر و مادر هم به فرزندان اطمینان دارند و اعتماد می‌کنند.

نظرتان در مورد ازدواج‌های سفید چیست؟

ازدواج سفید اگر به عقد موقت برسد اشکالی ندارد خب دو نفر در شرایطی هستند که می‌خواهند با هم باشند ولی نمی‌توانند ازدواج دائم کنند پس عقد موقت و ازدواج سفید صورت می‌گیرد

ولی مساله‌ای که ازدواج سفید را نهی می‌کند این است که هرزگی انجام می‌گیرد و این باعث فساد جامعه می‌شود.

به نظر شما چگونه می‌شود ازدواج دانشجویی را در دانشگاه‌ها گسترش داد و به سمت و سوی یک زندگی پیش برد؟

در برخی دانشگاه‌ها این مساله انجام گرفته است. می‌شود در دانشگاه‌ها دفتری باشد تا افرادی که مناسب هم هستند شناخته شوند و در صورت تمایل ازدواج صورت بگیرد.

حتی برای این نوع دانشجویان تسهیلاتی قائل می‌شوند. این کار را می‌شود هم در داخل دانشگاه‌ها گسترش داد و هم در فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگ که در محلات هستند.

برای افراد کارگاه‌های آموزشی برپا می‌شود و همه مسائل برای خانواده‌ها روشن می‌گردد و مشکلات تا حد قابل توجهی از بین می‌رود.     

درباره محسن باقری ابیانه

کارشناس روان‌شناسی 11 سال سابقه فعالیت در نشریات اجتماعی و روان‌شناسی کشور

این و هم چک کنید

اهمیت خانواده از نظر روانشناسی چیست؟

نقش و اهمیت خانواده در روانشناسی چیست؟ (۱۵ مورد)

اهمیت خانواده در زندگی و البته جامعه بیش از چیزی است که ما فکر می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *