خانه / روانشناسی فردی / شخصیت / انتخاب شغل مناسب بر اساس تیپ شخصیتی
شغل مناسب

انتخاب شغل مناسب بر اساس تیپ شخصیتی

میدونید که شغل مناسب شما چیه؟ شغل شما چیه؟ آیا با شغلتون ارتباط برقرار می کنین؟ آیا از شغلتون لذت می برین؟ تاحالا به تغییر دادن شغلتون فکر کردین؟ بسیاری از افراد در زندگی شغلهایی رو انتخاب می کنن که با توانایی ها و شخصیت اونها سازگاری ندارن و به طور ناخودآگاه از کار خود احساس نارضایتی می کنن و دچار خستگی و کسالت هنگام کار کردن می شوند . در بسیاری از ادارات مشاهده می کنیم افرادی هستند که به دنبال در رفتن از زیر بار مسئولیت و به قول خودمان پیچاندن کار هستند.

با ویکی روان همراه باشید

انتخاب شغل مناسب بر اساس تیپ ها شخصیتی

تمامی اینها نتیجه ی آشنا نبودن افراد با ویژگیهای شخصیتی خودشان است . وقتی افراد از نوع شخصیت خود آگاهی ندارند ، ناچاراً نمی توانند شغل مناسب با حالات و روحیات خود پیدا کنند و با مشکلات بسیاری روبرو می شوند . در این مقاله می خواهیم مسئله ی انتخاب شغل را بر اساس روانشناسی تحلیلی بررسی کنیم تا بتوانیم شغل مناسب برای خودمان را پیدا کنیم .

شغل مناسب

از دیدگاه روانشناسی تحلیلی افراد بر ۴ دسته تقسیم می شوند :

شغل مناسب افراد حسی چیست؟

آنها بیشتر از طریق حواسشان با بقیه ارتباط میگیرند. آنان به جزئیات محیط توجه دقیق می کنند ، رنگها ، صداها ، بوها و سایر محرکهای محیطی را به دقت تشخیص می دهند ، طعم غذاها را با دقت حس می کنند ، به رنگ لباس افراد توجه نشان می دهند ، کمترین تغییر در دکور و ترتیب وسایل توجه آنان را جلب می کند و راحتی و لذت جسمی برایشان اولویت خیلی بالایی دارد .
شغل مناسب برای این دسته افراد : شغلهایی که نیازمند فعالیت و تحرک بدنی زیاد و کار کردن در فضای باز است می تواند برای آنها لذت بخش باشد . به خاطر داشته باشید انتخاب شغل نامناسب ( مثلاً کار کردن در محیط های بسته و کوچک ) می تواند به بدن آنها آسیب برساند .

افراد احساسی

افراد احساسی بیشتر از طریق عواطفشان با جهان ارتباط برقرار می کنند . آنان چندان به جزئیات توجه نشان نمی دهند بلکه جریان کلی امور برایشان مهم است . برخلاف افراد حسی ، افراد احساسی به رنگ لباس افراد یا بوی عطرشان چندان توجهی نشان نمی دهند اما به سرعت احساسات افراد را کشف می کنند . غم ، شادی ، خصومت ، دوستی ، خشم ، ترس و دیگر حالات روانی را نمی توان از این افراد پنهان کرد . تصمیم گیری این افراد بر اساس احساساتشان است .
شغل مناسب : شغلهایی که نیازمند تنوع و خلاقیت و گستره ی ذهنی وسیع می باشد ، برای اینگونه افراد مفید است . اجرای نقش های متنوع و پروژه های مختلف و متفاوت برای آنها بسیار هیجا انگیز و جذاب است . برای این دسته از افراد مسافرت الزامی و حیاتی است .

پیدا کردن شغل مناسب برای افراد فکری

بیشتر از راه تجزیه و تحلیل اطلاعات ارتباط برقرار می کنند . نگاهشان به مسائل ، نگاه ارزشی است ( خوب – بد ، درست – غلط ، مثبت – منفی ) . اولویت آنان کار صحیح و عمل بر طبق ضوابط است . این افراد دقیق ، منظم ، منضبط و قابل اعتماد هستند اما قدرت ادراک عواطف و ابراز هیجانات در آنان کم است .
شغل مناسب: کارهایی که مستلزم نظم و ثبات هستند برای آنها خوب است . آنها می توانند سالهای سال فعالیت روزمره و یکنواختی را انجام دهند و خسته و دلزده نشوند ، اما کمی بی نظمی و خروج از برنامه را نمی توانند تحمل کنند . دنیای مورد علاقه ی آنها دنیای برنامه ریزی شده و قابل پیش بینی است . شغلهایی که نیاز به رسیدگی جزئیات و حساب و کتاب دقیق دارند ، تنها از عهده ی این افراد ساخته است .

شغل مناسب

آشنایی با شغل مناسب افراد شهودی

بیشتر از راه شم و حدس با دیگران ارتباط برقرار می کنند و اغلب حدس ها و پیش بینی هایشان درست از آب در می آید . برای آنان کشف قوانین رمزگشایی و پیش گویی ، استراتژی و اولویت نخست زندگیست . آنان به جزئیات امور توجه چندانی ندارند و نگاهشان نگاه کلان است .
شغل مناسب: فعالیت هایی که به حل معما ، گشودن مسئله ها و پیشگویی احتمالات نیاز دارند برای این دسته افراد مفید است . آنان از شغلهایی لذت می برند که به ریسکهای بزرگ و تصمیم گیریهای کلان نیاز دارند . این افراد اسراتژیستهای فوق العاده و رهبرانی موفق اند . اغلب پیش بینی های آنان درست از آب در می آید و راهبردهای ارائه شده توسط آنان مؤثر و مفید است .
توجه : برای پیدا کردن نوع شخصیت خود جهت انتخاب شغل مناسب ، لطفاً این مقاله را چندبار به طور کامل مطالعه کرده و مشخصات هر گروه را با شخصیت خود بررسی کنید . در بعضی افراد ممکن است تعدادی از این مشخصه ها مشترک باشد اما قطعاً شخصیت اصلی آنها به یکی از این چهار گروه نزدیک تر است.

عضویت در خبرنامه ویکی روان

عضویت در خبرنامه ویکی روان

همراه با بیش از 7 هزار مشترک دیگر برای دریافت بهترین و جدیدترین مطالب روانشناسی عضو خبرنامه سایت ویکی روان شوید

با موفقیت مشترک شدید!

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسی تلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

مدیریت خانواده

آشنایی با راه های مدیریت خانواده که باید بدانید

تا حالا به ذهنتون رسیده برای مدیریت خانواده چه کارهایی باید انجام داد؟ به این …

یک دیدگاه

  1. وااای چه عالی
    دقیقا همینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *