خانه / افسردگی / افسردگی تعطیلات
افسردگی تعطیلات

افسردگی تعطیلات

روزهای تعطیل برای‌تان حال و هوای خوبی دارد یا نه؟ نگران عصرهای روزهای تعطیل هستید؟ اگر این‌طور است، باید بدانید حال و احوال‌تان خیلی عجیب و غریب نیست چون مردمان بسیاری در سراسر دنیا احساس شما را دارند و امروزه این حالت را با نام نشانگان افسردگی تعطیلات می‌شناسند. اگر دچار این حالت هستید یا کسی را می‌شناسید که در پیچ و خم این حالت‌ها، حال شما را هم در روزهای تعطیل می‌گیرد، این مطلب را بخوانید تا درباره این نشانگان، دلایل ایجاد آن و راه‌های درمان آن بیشتر بدانید.
با ویکی روان همراه باشید.

نشانه‌های افسردگی تعطیلات چیست؟

تعادل برقرار کردن و نظم دادن به برنامه تعطیلات، برنامه‌ریزی برای مهمانی‌ها، ‌عمل کردن به دستورات خانوادگی، مهمان‌داری و… می‌توانند نشانه چه باشند؟ اینکه شما یک تنه همه کارها را انجام می‌دهید؟ نشانه اینکه مودب و اجتماعی هستید؟ نشانه یک مادر یا پدر پر مشغله؟ نه، گاهی این رفتارها نشان می‌دهد فرد فشارهای عصبی زیادی را در این ایام تحمل می‌کند و به نوعی می‌خواهد خود را با این رفتار نشان دهد اما در واقع هم از درون آسیب می‌بیند و هم از بیرون و دچار عوارضی مانند سردرد، ‌تشنگی بیش از حد، زیاده‌خوری و بی‌خوابی می‌شود.

البته برخی هم این علائم را در همان زمان تعطیلات نشان نمی‌دهند و بعد از تعطیلات چنین حالت‌هایی را تجربه می‌کنند. اگر احساس نارضایتی و خستگی از این همه کار را هم به آنها اضافه کنیم، دیگر اوضاع تقریبا وخیم می‌شود.
شدت این افسردگی و غم در افراد تفاوت دارد؛ برخی ساعتی این حس را تجربه می‌کنند و برخی دیگر چند روزی این حس را دارند ولی بعضی‌ها خیلی بیشتر از اینها از این وضعیت رنج می‌برند. آنها دچار افسردگی‌های جدی‌تری هستند، مثل افسردگی فصلی و اختلال‌های عاطفی. این افراد به غیر از حالت‌های بد روحی دچار علائم فیزیکی هم می‌شوند، مثلا سردردهای طولانی‌مدت را تجربه می‌کنند، با اینکه کار زیادی انجام نداده‌اند خستگی شدیدی دارند، با هر بهانه‌ای و به مدت طولانی گریه می‌کنند، تغییر حالت‌های شدید روحی پیدا می‌کنند و در فاصله کمی شاد هستند و دوباره غمگین می‌شوند، ‌زودرنج می‌شوند، ‌نمی‌توانند تمرکز کنند، بدن درد دارند، بی‌میلی جنسی پیدا می‌کنند، بی‌خواب می‌شوند، فعالیت بدنی‌شان پایین می‌آید، اشتهای زیادی پیدا می‌کنند و همین باعث بالا رفتن شدید وزن‌شان می‌شود. اگر در خود و یا اطرافیان‌تان چنین نشانه‌هایی را سراغ دارید بهتر است کمی به افسردگی از نوع تعطیلاتی‌اش بیشتر فکر کنید.

افسردگی تعطیلات

افسردگی تعطیلات پیشگیری هم دارد؟


حتما لازم نیست این نوع افسردگی را تجربه کنید تا به فکر درمان آن بیفتید. قبل از اینکه به شما بگوییم چه راهکارهایی این نوع افسردگی را درمان می‌کند بهتر است اصل پیشگیری را رعایت کنیم.
این راهنمایی‌ها می‌تواند در جلوگیری از افسردگی تعطیلات به شما کمک کند:

۱- انتظارات واقع‌بینانه از تعطیلات داشته باشید و برای خودتان اهداف واقع‌بینانه تنظیم کنید.
۲- بیش از توان‌تان مسئولیت قبول نکنید و حتی توصیه می‌شود در این مدت مسئولیت‌های کمتری قبول کنید.
۳- برنامه‌هایی که دارید روی کاغذ بیاورید و زمان‌بندی کنید تا دچار استرس نشوید.
۴- در مورد آنچه می‌توانید یا نمی‌توانید انجام دهید، واقع‌بین باشید.
۵- تلاش کنید در زمان حال زندگی کنید و از اکنون لذت ببرید و با خوش‌بینی به فردا نگاه کنید.
۶- اگر تنها هستید، سعی کنید داوطلبانه بخشی از وقت خود را برای کمک به دیگران اختصاص دهید.
۷- آرام بگیرید و مدتی بدون هیاهو به قطره‌های باران، منظره کوه یا خیابان و کوچه‌ نگاه کنید.
۸- از افرادی که به شما استرس وارد می‌کنند، تا حد ممکن دوری کنید.

۹- از پیدا کردن دوستان جدید نترسید.
۱۰-زمانی را به خودتان اختصاص دهید.
۱۱- بیش از حد و بودجه‌تان در تعطیلات خرج نکنید زیرا این کار احتمال ابتلای شما را به افسردگی تعطیلات بیشتر می‌کند.

چطور با افسردگی تعطیلات  مواجه شویم؟

ممکن است با وجود رعایت همه نکات ایمنی و انجام پیشگیری‌های لازم به هر دلیلی این نوع افسردگی تعطیلات سراغ شما بیاید. تعطیلات معمولا برای افراد شادی ‏بخش و باعث تمدد اعصاب است ولی می‏تواند برای برخی افسردگی را به دنبال داشته باشد. در واقع در تعداد محدودی از افراد، تعطیلات با احساس غم، عدم ارتباط با دیگران، احساس بطالت، یکنواختی و بی‏برنامگی همراه است و تغییر فصل و برخی شرایط آب و هوایی هم مزید بر علت می‏شوند. تمام افسردگی‌های فصلی و تعطیلاتی که درباره‌شان حرف زدیم، می‌توانند با رعایت موارد زیر بهبود پیدا کنند.

۱- برای روزهای تعطیل خود برنامه‌ریزی داشته باشید و فقط به خوابیدن و دراز کشیدن و تلویزیون تماشا کردن بسنده نکنید. این کارها را همیشه و هر زمان می‏توان انجام داد.
۲- ورزش و دیدار اقوام، آشنایان و دوستان را فراموش نکنید.
۳- به کارهای عقب‏‌مانده‏تان رسیدگی کنید.

۴- کار امروز را به فردا واگذار نکنید. سعی کنید طی تعطیلات به امور فوق‏ برنامه خود برسید زیرا به قول معروف «زود دیر می‏شود».
۵- به همه کارهایی که آرزو داشتید در یک فرصت مناسب انجام‌شان دهید فکر و آنها را شروع کنید و به فکر تعطیلات بعدی نباشید.

۶- از طبیعت و محیط پیرامون خود لذت ببرید و به دنبال ایراد و اشکال نگردید. اگر آسان بگیرید، دنیا هم به شما آسان خواهد گرفت.
۷- علاوه بر لذت بردن از محیط اطراف، با برنامه‏ریزی مناسب و روزانه به امور تحصیلی و شغلی خود بپردازید تا همیشه نگران آخر تعطیلات و انجام ندادن تکالیف خود نباشید.

 

درباره عطیه رضایی

اخذ مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی از دانشگاه خوارزمی فارغالتحصیل مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران کسب رتبه سوم در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان پایاننامه کارشناسی ارشد: نقش میانجی ذهن آگاهی در ارتباط بین نظم جویی شناختی هیجان، مشکلات رفتاری و پیشرفت تحصیلی در نوجوانان مبتلا به اختلال بیش فعالی نقص توجه بررسی رابطه متغیرهای دموگرافیک، اعتقادات مذهبی و باورهای معنوی با رضایت جنسی در زنان دانشجوی متأهل تدوین الگوی رضایت زناشویی بر پایه دلبستگی با نقش میانجی ترس از صمیمیت و مؤلفههای همدلی تألیف، ترجمه و ویراستاری کتاب: رضایی، عطیه غلبه بر افسردگی رابرت لیهی انتشارات ارجمند طرحهای پژوهشی: عنوان: مقایسه روایی تشخیصی ابزار کامپیوتری IVA و چکلیست رفتاری کودک ) CBCL ( جهت تشخیص ADHD در کودکان. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی. ارتباط ارزیابی شناختی مادران وسواسی با ارزیابیهای شناختی وسواسی و شدت علائم وسواس در نوجوانان سرآمد. سازمان: قطب علمی روانپزشکی و روانشناسی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان. همکار اصلی.

این و هم چک کنید

روان سالمندان را جدی بگیرید

روان سالمندان را جدی بگیرید!

مطالعات جدید تاکید دارد که عوامل و فاکتورهای روانی چون اضطراب و افسردگی بیش از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *