خانه / افسردگی / افسردگی بعد از تعطیلات چیست و راه های درمان آن کدامند؟
افسردگی بعد از تعطیلات

افسردگی بعد از تعطیلات چیست و راه های درمان آن کدامند؟

بی شک هر فردی در ایام تعطیلات بعلت راحتی ها و استراحت هایی که در یک مکان یا شرایط خاص به آن عادت کرده است که در شمار زیادی از افراد پس از آن یحتمل دچار افسردگی هایی ناشی از عادت کردن به شرایط یا مکان یا اشخاصی خاص میشوند که قطعا پس از آن ناچارا باید آنها را راها کند. در اینجا به این موضوع به صورت روانشناسانه پرداخته و راهکارهایی برای درمان افسردگی بعد از تعطیلات ارائه داده ایم.

افسردگی بعد از تعطیلات چیست؟

با سایت روانشناسی ویکی روان همراه شوید.

افسردگی های بعد از تعطیلات و درمان آن

آیا شما هم دچار افسردگی بعد از تعطیلات میشوید ؟

میل و رغبت نداشتن به کار و فعالیت دوباره یکی از پیامد های تعطیلات طولانی مدت است، معضلی که با اتخاذ تدابیری خاص می توان آن را مهار کرد. یکی از مشکلات جدی برخی از افراد و گروه های جامعه به افسردگی و بی حوصلگی بعد از تعطیلات باز می گردد، موضوعی که بعد از تعطیلات تابستان به روشنی در چهره برخی افراد مشاهده می شود.
گلایه و بی میلی به بازگشت محیط کار یا مدرسه و دانشگاه از نمونه های بارز روزهای بعد از تعطیلات است، ناراحتی از اینکه چرا زمان خواب های کش دار، تفریحات متعدد و متنوع، دید و بازدید ها، شب زنده داری ها و…به پایان رسیده و حالا باید همچون گذشته در گیر کار شد.
اینکه تعطیلات خوش گذشته، دیدارها تازه شده، از نقاط بکر و جذاب بازدید شده و یا هیچکدام از این ها،تعطیلات را بدون دغدغه و استرس خاص در منزل سپری کرده ایم، هر کدام از این موارد برای بروز سندروم افسردگی بعد از تعطیلات کفایت می کند تا در اولین روز کاری،سخت ترین آغاز کلید بخورد، آغازی که در طی چند روز گریبان بسیاری از افراد را می گیرد .

افسردگی بعد از تعطیلات چیست؟

اگر چه زمان حلال همه چیز است و بسیاری از این نارسایی ها به تدریج فروکش می کند و زندگی عادی،کار و تلاش روزانه آغاز می شود،اما همان مدت و مقطعی که فرد در سندروم افسردگی طی می کند،آنقدر آزار دهنده و ناراحت کننده است که می طلبد با اتخاذ تدابیر و تمهیداتی خاص  و برنامه ریزی مدون و اصولی به مصاف آن رفت.
رضا وطن خواه روانشناس و کارشناس مسائل اجتماعی در تشریح علل یا عوامل موثر در بروز سندروم افسردگی می گوید: راحتی، رفاه، آسایش، موفقیت، سرخوشی، خوشایند است و بطور طبیعی افراد از چنین حالات و وضعیتی استقبال می کنند و تعطیلات مستمر در زمره ایامی است که می تواند حس چنین مواردی را تشدید کند.
وی افزود: به تبع افرادی که به هر دلیلی با فشارهای روحی، روانی و یا فیزیکی ناشی از شغل خویش برخوردارند با ورود به مقطع تنفس و استراحت، فرصتی برای ریکاوری و بازیابی خود می یابند
وطن خواه درباره پدیده افسردگی بعد از تعطیلات عنوان کرد: در چنین شرایطی، فرد به دلیل سرخوشی و خوشایند بودن ایام استراحت و تجربه وضعیتی که پس از دوران سخت و سنگین کاری با آن مواجه می شود، دلبستگی و وابستگی به وضعیت مورد اشاره پیدا می کند که دل کندن از آن تا مدتی پس از تعطیلات سخت و دشوار است.

افسردگی های بعد از تعطیلات و درمان آن

راه های درمان افسردگی بعد از تعطیلات

این روانشناس و کارشناس مسائل اجتماعی گفت: طبیعتا در وضعیت مورد اشاره، فرد باید از فضایی توام با آرامش به شرایط مسئولیت پذیری و انجام وظایف محوله پای گذارد که تحمل و ورود به آن،کمی سخت و ناخوشایند به نظر می رسد.
وی افزود: البته عکس این حالت نیز مصداق دارد،بگونه ای که فرد در ایام تعطیلات دچار افسردگی یا سندروم تعطیلات می شود که عموما چنین وضعیتی گریبان افرادی را می گیرد که نتوانسته اند از تعطیلات به نحو شایسته ای بهره مند شوند که دلایل بسیاری همچون وضعیت نامساعد مالی، افکار منفی،کسالت و بیماری و…از نمونه عوامل این امر محسوب می شود.
وطن خواه گفت:
در شرایطی که فرد نتوانسته لذت لازم را در ایام تعطیلات احساس و تجربه کند، طبیعتا دچار ناراحتی و بی قراری می شود.

نقش برنامه ریزی و آینده نگری در پیشگیری و مهار افسردگی ناشی از تعطیلات

این روانشناس و کارشناس مسائل اجتماعی افزود: در اغلب قریب  به اتفاق مواقع، یک وجه اشتراک در هر دو حالت مشاهده می شود و آن بی برنامگی است که باعث بروز افسردگی در ایام تعطیلات یا بعد از آن می شود.
وی افزود: کلید مقابله با چنین افسردگی هایی، برنامه ریزی مدون و اصولی است، در غیر اینصورت معضل مذکور می تواند ساعات و روزهای آزار دهنده ای را برای فرد رقم بزند.

آینده نگری راهی برای مقابله با افسردگی بعد از تعطیلات

محمد رضا جلایی وند،جامعه شناس و آسیب شناس مسائل اجتماعی،به نقش موثر و تعیین کننده آینده نگری به عنوان مولفه ای برای مهار افسردگی و پیشگیری از وقوع آن یاد می کند.
وی می افزاید: از سوی دیگر توجه به سخن بزرگان و تاکیدات دینی مبنی بر ضرورت و جایگاه کار در توسعه و پیشرفت فردی و اجتماعی و پرهیز از خیالات واهی می تواند علاوه بر مهار و پیشگیری از افسردگی یکی از شاخص های سبک زندگی شاد اسلامی را نیز به تصویر بکشد،سبکی که متکی بر شادابی،تلاش و کار برای پیشرفت مضاعف است.

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

علت خواب زیاد

علت خواب زیاد چیست؟

Insomnia یا بی خوابی یک اختلال خواب است که فرد را بی خواب کرده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *