خانه / روانشناسی / بیماری / اضطراب اجتماعی و ترس از ارزیابی منفی دیگران
ارزیابی منفی دیگران

اضطراب اجتماعی و ترس از ارزیابی منفی دیگران

اضطراب اجتماعی ترس از مورد ارزیابی قرار گرفتن و مرکز توجه بودن است؛ اما ترس اصلی و زیربنایی، ترس از ارزیابی منفی دیگران است. افراد دچار اضطراب اجتماعی معمولاً می‌ترسند دیگران عیب آنها را بفهمند یا فکر کنند آنها بی‌کفایت و غیرعادی هستند.

با ویکی روان همراه باشید.

آنها نگران هستند که مردم چنین فکرهایی داشته باشند، هنگامی‌که در حال تعامل اجتماعی با یک یا چند نفر هستند، یعنی وقتی در حال انجام کاری هستند که دیگران در حال مشاهده آن هستند یا در موقعیتی که ممکن است توجه دیگران جلب شود. گاهی اوقات این حالت ممکن است فقط در اثر بودن با دیگران ایجاد شود.

فرد دچار اضطراب اجتماعی معتقد است که مورد ارزیابی منفی دیگران قرار گرفتن ممکن است به این دلیل باشد که آنها به نظر دیگران نگران می‌آیند (برای مثال سرخ شدن، عرق کردن و لرزیدن) یا به خاطر انجام کاری خجالت‌آور، ناجور به نظر رسیدن یا اشتباه کردن است. همچنین بعضی معتقدند که جنبه‌هایی از ظاهر یا رفتارشان انتقاد دیگران را موجب می‌شود.

موقعیت‌های اضطراب‌آور شامل صحبت کردن در جمع، شرکت در مهمانی، نوشتن نام خود و امضا کردن زیر نگاه دیگران، خوردن یا نوشیدن در جمع؛ استفاده از توالت و حمل‌ونقل عمومی است.

ارزیابی منفی دیگران

ترس‌های اصلی در اضطراب اجتماعی ممکن است بیشتر مربوط به موقعیت‌های عملکردی یا مربوط به تعامل‌های اجتماعی باشد. ممکن است اضطراب زیادی درباره مضطرب به نظر رسیدن یا حتی داشتن یک حمله پانیک در این موقعیت‌ها وجود داشته باشد. افراد ممکن است معتقد باشند که این اضطراب قابل‌مشاهده خواهد بود و باعث ارزیابی منفی دیگران شود. وقتی ترس اصلی، تعامل اجتماعی باشد افراد اغلب نگران نداشتن چیزی برای صحبت،کسل‌کننده بودن و گفتن حرف نامناسب می‌باشند. به‌هرحال موقعیت اجتماعی یا با اضطراب شدید و ناراحتی همراه است یا با اجتناب. اضطراب و اجتناب ممکن است تنها به یک موقعیت مربوط باشد (اضطراب اجتماعی محدود) اما معمولاً در موقعیت‌های بسیاری اتفاق می‌افتد که اضطراب اجتماعی شدید و غیرمنطقی هستند اما هنگامی‌که افراد در موقعیت‌های اضطراب‌آور هستند، اضطراب عمیقی را احساس می‌کنند و متقاعد شده‌اند که همه‌چیز در حال بدتر شدن است پس امکان دارد این ترس به نظرشان غیرمنطقی نباشد؛ اما بیشتر افراد با اضطراب اجتماعی می‌فهمند که اضطراب آنها در موقعیت‌های اجتماعی خیلی بیشتر از اضطراب افرادی است که این اختلال را ندارند. این افراد با فکر کردن درباره مسائل با آرامش بیشتر در زمانی دیگر و خارج از موقعیت اضطراب‌آور ممکن است بپذیرند که اضطراب آنها در آن شرایط خیلی شدید بود.

اضطراب اجتماعی مسئله‌ای قابل‌ درمان است.

درباره پروانه صفایی مقدم

متخصص روانشناسی بالینی عضو سازمان نظام روانشناسی عضو سازمان علوم شناختی سخنران برتر سمینارها 02177610857_09122849487

این و هم چک کنید

روان سالمندان را جدی بگیرید

روان سالمندان را جدی بگیرید!

مطالعات جدید تاکید دارد که عوامل و فاکتورهای روانی چون اضطراب و افسردگی بیش از …

۲ دیدگاه ها

  1. راه مقابله با اضطراب رو هم لطفا بفرمایین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *