خانه / طلاق / اصطلاح طلاق عاطفی
اصطلاح طلاق عاطفی

اصطلاح طلاق عاطفی

آیا تابحال به این فکر کرده‌اید که چرا بعضی از افراد که خود را متخصص و صاحب نظر در زمینه علوم مختلف می‌دانند فقط برای اینکه اظهار نظری کرده باشند به صورتی کاملا من درآوردی و غیر علمی و حتی غیرتجربی  اقدام به اصطلاح‌سازی در ارتباط با بعضی از شرایط  می‌کنند؟ و متاسفانه در حیطه علوم انسانی  مثل روان‌شناسی این اتفاق بیشتر رخ می‌دهد. یکی از اصطلاحاتی که بسیار ناآگاهانه وارد ادبیات روان‌شناسی خانواده و همچنین فرهنگ ما شده، اصطلاح طلاق عاطفی است.

معلوم نیست این اصطلاح نامفهوم و بی‌معنی اختراع و خلاقیت کدام شیر پاک خورده‌ای است اما قطعا باید از ادبیات علمی و عامیانه مردم کشور ما حذف و برای همیشه فراموش شود. چرا که پسوند بسیار مثبت «عاطفی» مناسب کلمه منفور «طلاق» نیست و این دو کلمه اصلا به هیچ شکلی در یک اصطلاح نمی‌توانند مکمل یکدیگر باشند.

در ادامه بیشتر به بررسی اصطلاح طلاق عاطفی میپردازیم، با ویکی روان همراه باشید.

اگر اهل منطق و درست فکر کردن باشید احتمالا برای‌تان سخت نخواهد بود که بپذیرید لغت «عاطفی» به عنوان یک صفت تنها توصیف‌کننده شرایط  روانی یک فرد است و الزاما منجر به رفتارهای متناسب با معنای خود خواهد شد و کلمه «طلاق» هم یک راهکار قانونی و رسمی است مثل ازدواج و در بسیاری از موارد متاسفانه ضروری است و تنها راهکار عملی و منطقی ممکن است.

حالا بعضی‌ها اصرار بر این دارند که  عدم کفایت و بی‌مهارتی  همسران در برقراری ارتباط و همزیستی مسالمت‌آمیز را با اصطلاح طلاق عاطفی نامگذاری کنند، حتما به زودی برقراری ارتباط غیرشرعی و غیررسمی و عاشقانه بین جوانان را هم «ازدواج عاطفی» نامگذاری خواهند کرد!! مطمئنا همانگونه که هیچ رابطه غیرشرعی، شایسته عنوان ازدواج نیست، طبیعتا ناسازگاری بین همسران و اختلال در ارتباط عاطفی بین آنان تا زمانی که ازدواج آنان شرعی و قانونی نباشد، طلاق نام نخواهد گرفت.

اصطلاح طلاق عاطفی به شدت دارای بارمعنایی و عملیاتی منفی است، تا جایی که در بسیاری از موارد کاربرد آن برای توصیف رابطه همسران، نه تنها در جهت بهبود روابط موثر نیست بلکه این ذهنیت و باور را ایجاد می‌کند که آنان در مقابل یکدیگر تعهد و مسئولیتی ندارند و مجازند تا بسیار مستقل، آنگونه که خود مایلند زندگی کنند.

به همین دلیل در فضایی که عنوان «فضای خانواده» را یدک می‌کشد اتفاقات ناخوشایند، غیراخلاقی، غیرانسانی و… رخ می‌دهد که آثار مخرب روانی و جسمانی آن در همسران و درصورت وجود فرزند، در فرزندان برای مدت زیادی به جا مانده و مانع زندگی طبیعی آنان خواهد شد. اشتباه بزرگ همسران این است که اصرار دارند به جای کلمه «آسیب» یا «اختلال رابطه» (که امید به اصلاح، ترمیم و درمان را در بر دارد) اصطلاح طلاق عاطفی (که به دلیل ابهام و گنگی، رابطه را در برزخ نگه می‌دارد) استفاده کنند. همسران باید مطمئن باشند که عواطف آنان نسبت به هم مسدود نشده و روزنه امیدی هنوز باقی است زیرا هنوز در کنار یکدیگر هستند. اگر عواطف آنان نسبت به هم وارد بن‌بست شده بود نمی‌توانستند به عنوان همسر شرعی در کنار یکدیگر ادامه دهند و حتما رسما از یکدیگر جدا می‌شدند تاخلاء عاطفی خود را تامین کنند.

اصطلاح طلاق عاطفی

سردی بین همسران، دلتنگی و دلخوری از یکدیگر، عدم جاذبه عاطفی و نهایتا عدم دستیابی به شادکامی و احساس امنیت، نیاز به آسیب‌شناسی دارد زیرا گاهی انسان‌ها در مهارت‌های زندگی و ارتباطی دچار ضعف می‌شوند و نیاز به کسب مجدد مهارت‌ها دارند. کمی توجه و تمرکز بر روی اصول درست و منطقی ارتباط، توجه به نیازهای یکدیگر، همدلی، عشق‌ورزی و… می‌تواند سردی رابطه همسران را از بین ببرد و منجر به گرمایی مطبوع و لذت‌بخش شود. پس از امروز تصمیم بگیریم که:

  1. از هر اصطلاحی در توصیف وضعیت خود استفاده نکنیم.
  2. همانگونه که به نیاز خود به وعده‌های غذایی آگاه هستیم، به نیاز خود در جهت کسب مهارت‌های زندگی، ارتباطی و تمرین در جهت استقرار آنها تاکید داشته باشیم
  3. به خاطر داشته باشیم که بی‌توجهی به اصلاح رابطه و درمان ناهنجاری‌ها، پیامدهای ناگواری برای تحول بهینه فرزندان‌مان خواهند داشت.

دکتر منصوره شهریاری احمدی

درباره ویکی روان

وب سایت روانشناسی ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب دانش مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بر اساس روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ویکی روان در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

حفظ آرامش تو روزهای قبل کنکور

حفظ آرامش تو روزهای قبل کنکور

هنوز وقت هست اما اراده… یکی و دوتا نیستین! تقریبا همه بچه‌ها این روزا دارن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *