خانه / داروخانه اعصاب و روان / BUPROPION بوپروپیون 
بوپروپیون

BUPROPION بوپروپیون 

بوپروپیون با نام تجاری ولبوترین (wellbutrin) یک داروی ضدافسردگی آتیپیک است که به‌عنوان داروی کمک به کاهش میل و اثرات ترک نیکوتین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ابتدای کشف این دارو به‌عنوان ضدافسردگی، از آن به‌عنوان دارویی مؤثر در ترک سیگار (به صورت غیرمستقیم) نیز نام برده شده‌ است.  پس از سرترالین، سیتالوپرام و فلوکستین چهارمین ضدافسردگی است که در آمریکا تجویز می‌شود. وپروپیون برای درمان اختلال بیش‌فعالی یا کمبود توجه نیز ممکن است به کار رود. اثر ضدافسردگی این دارو ممکن است تا ۴ هفته بعد از شروع درمان مشهود نباشد. بوپروپیون یک مهارکننده نسبتا خالص جذب مجدد نوراپی‌نفرین با کم و بیش فعالیت بلوکه‌کننده مجدد دوپامین است. مزایای این دارو مشتملند بر این واقعیت که این دارو اثر بالینی قابل توجهی روی هدایت قلبی یا تعداد نبض نداشته و هیپوتانسیون اورتواستاتیک مهمی به وجود نمی‌آورد. اثرات جانبی آنتی‌کولینرژیک آن هم کم است.

بوپروپیون به صورت قرص خوراکی در دوزهای ۷۵، ۱۰۰، ۱۵۰، ۲۰۰ و ۳۰۰ میلی‌گرمی، بسته به نظر پزشک معالج تجویز می‌شود. قرص‌ها باید در دمای اتاق ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد نگه داشته شوند.

با ویکی روان همراه باشید.

عوارض جانبی بوپروپیون

عوارض جانبی بوپروپیون عبارت است از:  تهوع، استفراغ، خشکی دهان، سردرد، یبوست، افزایش تعریق، درد مفاصل، گلو درد، تاری دید، طعم عجیب و غریب در دهان یا سرگیجه.

عوارض جانبی نادر ولی جدی عبارتند از:  درد قفسه سینه، غش، ضربان نامنظم سریع یا تپش قلب، مشکلات شنوایی، زنگ در گوش، سردرد شدید، تغییرات ذهنی یا خلق و خو به عنوان مثال (بی‌قراری، اضطراب، سردرگمی، توهم، از دست دادن حافظه)، جنبش‌های کنترل نشده (لرزش) و یا کاهش وزن غیر معمول، درد عضلانی، تورم یا قرمزی چشم، تغییرات بینایی، تغییر در مقدار ادرار و حساسیت یا ضعف.

در صورت بروز هر یک از عوارض ذکر شده با پزشک معالج مشورت شود.

بوپروپیون

احتیاط

– در صورت حساسیت به دارو، مصرف دارو قطع شود.

– در صورت تشنج یا سابقه پرخوری عصبی یا بی‌اشتهایی عصبی (بعلت افزایش ریسک تشنج)، بیماران با سابقه اخیر سکته قلبی، بیماری قلبی ناپایدار، نارسایی کبدی یا کلیوی و بیمارانی که تحت ترک یکباره الکل یا خواب آورها (بنزودیازپین‌ها و…) ‌ زیر نظر پزشک معالج دارو را مصرف کنند.

– تا بهبود قابل توجه افسردگی احتمال افزایش ریسک خودکشی با مصرف دارو وجود دارد. بیمارانی که در ریسک بالایی هستند باید به طور مرتب تحت نظر باشند (بخصوص در ابتدای درمان). برای کاهش احتمال خودکشی با مصرف زیاد دارو، باید مقادیر اندکی در نسخه نوشته شود.

– بیمارانی که دچار اختلال دو قطبی هستند، ممکن است با مصرف ضدافسردگی‌ها دچار افزایش ریسک حملات مانیا شوند.

– بیمار از مصرف الکل اجتناب نماید.

– به دلیل اثرات دارو، بیمار فعالیت‌هایی که مستلزم هوشیاری کامل است، انجام ندهد.

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره فاطمه صبوری پور

سی ساله ليسانس روانشناسی عمومی فوق ليسانس روان شناسی تربيتی دانشجوی دكتری روانشناسی تربیتی

این و هم چک کنید

طالبی استرس را کاهش می‌دهد

طالبی استرس را کاهش می‌دهد

طالبی ضد افسردگی و استرس است. به گزارش ویکی روان به نقل از فرانس نیوز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *