اخبار
خانه / افسردگی / کمتر بخوابید ، افسردگی را درمان کنید
کمتر بخوابید ، افسردگی را درمان کنید

کمتر بخوابید ، افسردگی را درمان کنید

شاید به ظاهر احمقانه باشه که مثلا یک شخص مبتلا به افسردگی با کمتر خوابیدن به درمان افسردگی کمک کند . اما این واقعیت دارد و یک امری ثابت شده میباشد. در یکی از روزنامه های روانشناسی در خارج از کشور به این مسئله اشاره شده بود که کمتر بخوابید و افسردگی را درمان کنید این محروم سازی خواب از روشهای مورد تایید روانشناسان میباشد که البته خود نیز نیازمند رعایت مواردیست که در اینجا به آنها اشاره کرده ایم.
با ویکی روان همراه شوید .

کمتر بخوابید ، افسردگی را درمان کنید

محروم سازی خواب

در دهه ۱۹۷۰، شخصی افسرده که از بی خوابی رنج می برد متوجه شد، زمانی که خیلی کمتر از خواسته اش می خوابد، روز بعد به طور شگفت آوری حال بهتری دارد. پزشکانی که افسردگی را درمان می کنند استفاده از روش محروم سازی از خواب را به عنوان شکلی از درمان آغاز کردند. اما دوران محبوبیت روش محروم سازی از خواب کوتاه بود، و خیلی زود تکامل داروهای ضدافسردگی بسیار موثر، موفق شده و این روش را منسوخ کردند.

به هرحال، هم اکنون پزشکان در مورد محروم سازی از خواب که اغلب می تواند موجب بهبودی قابل توجهی در شخص افسرده شود، تجدید نظر می کنند. دکتر آنا ویرز-جاستیس می نویسد: “تغییر جالب توجه بیشتر بیماران شدیدا افسرده، روانی و در معرض خودکشی، به حالت عادی در طی یک دوره چند ساعته، بسیاری از روانپزشکان دهه ۱۹۷۰ را در مورد اهمیت فوق العاده این پدیده متقاعد کرد.

نتیجه مطالعات بسیاری که بعد از این انجام شد موافقت گسترده ای را نشان میدهد که محروم سازی از خواب ممکن است اثرات ضدافسردگی داشته باشد. این مطالعات هم چنین نشان می دهد خواب کافی می تواند روند بهبودی را معکوس کند. بنابراین توجه و سرمایه گذاری اصلی در تحقیقات بالینی برای این موضوع درنظر گرفته شد .

تسکین علائم بیماری افسردگی

 علائم افسردگی و درمان آن – دکتر ویرز-جاستیس پژوهشگر آزمایشگاه خواب و مطالعه دوران زندگی در کلینیک دانشگاه روانپزشکی بازل واقع در سوئیس، ذکر می کند، محروم سازی خواب برای بیشتر از نصف بیماران تحت درمان با این روش و در بیشتر انواع افسردگی موثر شناخته شده است. و درصورتیکه دوره اول درمان به روش محروم سازی از خواب برای تسکین علائم بیمار افسرده کمکی نمی کرد، معمولا دومین دوره موثر بود.

با این حال، استفاده از روش محروم سازی خواب به تنهایی، اثرات زودگذر و غیرقابل پیش بینی داشت. عدم وجود راهی برای استاندارد کردن درمان با این روش، خیلی زود باعث شد بیشتر پزشکان استفاده از آن را برای بیماران افسرده متوقف کنند.

کمتر بخوابید ، افسردگی را درمان کنید

دارو های ضد افسردگی

پس چرا در حال حاضر روش محروم سازی از خواب دوباره استفاده می شود؟ آیا موفقیت آمیز بوده ؟ به دلیل اینکه ثابت شده است استفاده از داروهای ضدافسردگی جدیدتر همراه با درمان از طریق محروم سازی خواب، برای کمک به پیشگیری از بازگشت علائم افسردگی بعد از روش محرومیت خواب و نیز برای بهبود پاسخ بیماران دچار افسردگی به دارو موثر می باشد.
مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره ویکی روان

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

از چهره ام خجالت می کشم

از چهره‌ام خجالت می‌کشم

پرسش: سلام. یه مشکلی دارم که دست از زندگیم برنمی‌داره و باعث نابودی اون می‌شه. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *