اخبار
خانه / فردی / روابط / چرا در دنیای مجازی راحت‌تر ابراز احساسات می‌کنیم؟
دنیای مجازی

چرا در دنیای مجازی راحت‌تر ابراز احساسات می‌کنیم؟

در دنیای مدرن امروز یکی از پرطرفدارترین راه‌های ارتباطی، ارتباط از طریق صفحات اجتماعی و دنیای مجازی است. این روش‌های پرکاربرد، علاوه بر پایین آوردن هزینه‌ها، سرعت برقراری ارتباط‌ها را بالا می برند. اگرچه از نظر کمی این شیوه‌ها روابط انسانی را تقویت می‌کنند ولی از سوی دیگر کیفیت روابط انسانی را کاهش می‌دهند. دکتر آلبرت محرابیان در این‌باره می‌گوید:

«مهمترین قسمت ارتباط، زبان بدن انسان می‌باشد. بیشترین پیام‌ها از طریق بدن ما به دیگران منتقل می‌شود. پس از آن نوبت به لحن ما می‌رسد که ما با چه لحنی سخنی را به دیگران می‌گوییم. از نظر ایشان کم‌اهمیت‌ترین مسئله در روابط انسانی، کلماتی است که گفته و شنیده می‌شود.»

با ویکی روان همراه باشید.

نکته قابل توجه در این‌باره این است که در اکثر روابط اینترنتی در دنیای مجازی فقط پیام‌ها از طریق کلمات منتقل می‌شوند. این پیام‌ها غالبا موجب سوءتفاهم بین افراد می‌گردد زیرا معنای کاملی را منتقل نمی‌کنند.

بحث جالبی در این میان بیان می‌شود که چرا عده‌ای از افراد در دنیای مجازی به راحتی ابراز احساسات می‌کنند. همیشه عده‌ای از افراد هستند که در عین سردی کلامی و رفتاری در حضور دیگران، وقتی در دنیای مجازی قرار می‌گیرند بسیار مهربان و اجتماعی می‌شوند و ابراز علاقه می‌کنند.

این دسته از افراد به علت عدم اعتماد به نفس نمی‌توانند در حضور دیگران احساسات خود را ابراز کنند اما زمانی که بتوانند به شکل غیرحضوری با دیگران در ارتباط باشند، خود واقعی‌شان را ابراز می‌کنند.

دنیای مجازی

در مقابل این دسته از افراد باید آگاه باشیم که آنها اعتماد به نفس پایینی دارند و افراد مناسبی برای ارتباط حضوری نیستند. بسیاری از این افراد با اطلاعات غلط و حتی استفاده از عکس‌های دیگران برای خود هویت کاذبی را تشکیل می‌دهند تا از احساسات دیگران سوءاستفاده کنند.

به یاد داشته باشیم روابط صحیح، همیشه به شکل حضوری ایجاد می‌شوند و ارتباط اینترنتی فقط یک راه کمکی برای تداوم ارتباط است.

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره Wikiravan

ویکی روان محیطی صمیمی و مطمئن برای کسب اطلاعات کاربردی مرتبط با رشته روانشناسی میباشد. میتوانید سوالات و مشکلات شخصی خود را با ما در میان بزارید تا روانشناسان ما در کمترین زمان پاسخ گوی شما باشند

این و هم چک کنید

افراد دارای اضطراب اجتماعی و استفاده از اینترنت

یک فرابازبینی جدید از تحقیقات  ۲۶ سال اخیر، یافته‌های ۲۲ مطالعه مختلف را در زمنیه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *