خانه / خانواده / تربیت فرزند / وقتی کنجکاوی فرزندمان گل می‌کند
کنجکاوی

وقتی کنجکاوی فرزندمان گل می‌کند

فرزند از والدین با کنجکاوی درباره اینکه از کجا و چگونه به دنیا آمده‌است سوال می‌کند در پاسخ می‌توان با ذکر مواردی مثل تبدیل یک درخت به میوه، تخم‌مرغ به جوجه، غنچه به گل توضیح داد.

با ویکی روان همراه باشید.

 والدین توجه کنند که علت اصلی پرسیدن این سوال توسط فرزند ارضای حس کنجکاوی است و والدین در درجه اول باید آرامش خود را حفظ کرده و به صورت آرام و با مثال توضیح دهند مثلاً نگاه کن درخت‌ها شکوفه می‌دهند، تو هم مثل شکوفه از من بوجود آمدی، وقتی دو‌نفر عاشق هم هستند از همدیگر بچه‌دار می‌شوند.

با این شیوه پاسخ‌دادن معمولاً کودک دیگر سوال نمی‌پرسد و قانع می‌شوند. مگر اینکه در چهره والدین و در پاسخ آنها اضطراب ببیند، اگر فرزند دوباره این سوال را پرسید همین پاسخ را می‌دهیم. باید توجه کرد که نحوه برخورد و واکنش ما به این سوال در کودک نقش مهمی در اعتماد کودکان به والدین به عنوان منبع پاسخگویی به سوالات بعدی دارد.

اگر پدر و مادر از جواب دادن طفره روند و یا بازخورد مضطرب نشان‌دهند و فرزند را برای پرسیدن این سوال سرزنش کنند کودک علاوه بر اینکه دنبال پاسخ این سوال از افراد و جاهای دیگر می‌رود که ممکن است باعث شود بیشتر از آن‌چه لازم و متناسب با سنش است اطلاعات به دست آورد برای پاسخگویی به سوالاتی که بعدها برایش در مرحله نوجوانی و بلوغ پیش می‌آید دیگر ممکن است به والدین اطمینان نکند و از والدین فاصله بگیرد.

مشاوره روانشناسی رایگان از ویکی روان

درباره دکتر لوح موسوی

روانشناس بین المللی، کارشناس برنامه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مشاور شخصیت ها و مدیران ،برتر، نویسنده کتابهای روانشناسیتلفن دفتر مشاوره ۲۲۸۸۹۴۴۸

این و هم چک کنید

عدم مشارکت پدر

اثرات منفی عدم مشارکت پدر درتربیت کودک

ضرب المثل «یک دست صدا ندارد» در مورد تربیت فرزندمان هم صادق است. هیچ کس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *